podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod rebeka » čtv srp 22, 2013 14:02

Mohu přidat příjmení Kvinta, běžně zapisované jako Quinta, dokonce i Qvintta (Rožnov p. Radhoštěm, Václav Kvinta - významný měšťan, nechal na vlastní náklady postavit v r.1722 na rožnovském náměstí sochu sv. Jana Nepomuckého).
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod Martin819 » pát srp 23, 2013 19:10

Také jsem narazil na příjmení na Q a to Quitusová, někdy psáno Kvintusová. :)
Uživatelský avatar
Martin819
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv črc 05, 2012 15:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod luko » ned srp 25, 2013 17:01

Já jsem narazil na podobu příjmení Qasnička -Kvasnička :D
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod máculka » úte pro 10, 2013 13:43

Narazila sem při hledání na tchýni mého předka, u níž příčina smrti byla - na starosti. Paní bylo 80 let. A taky jsem našla pána, který zemřel - na zimu, asi teda umrzl? :-) Příčinu smrti - na vyschlost jsem našla několikrát, byli asi uplně scvrklí ale v 50.letech si to nějak nedokážu představit. Nebo neměli co pít :-)
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod Radix » úte pro 10, 2013 14:12

Příčina smrti vyschlost jsou souchotě, tedy tuberkulóza.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod Zora » úte pro 10, 2013 17:10

zima - netuším, v jakém jazyce byla matrika psána, ale zima je jeden ze starších názvů pro zimnici.

na starosti - samozřejmě, vše je možné, ale zveřejněte, prosím, onen zápis, zda nedošlo k záměně - např. na stáří, či ke špatnému čtení a překladu z němčiny nebo k mýlce v latině. Děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod máculka » úte pro 10, 2013 22:04

Zoro všechny zápisy jsou krásnou češtinou protože jinak bych příčinu smrti nepřečetla. Musím je znovu vyhledat, protože je mám vytištěné a teď se nám rozbila tiskárna - asi jsem ji zavařila :-)
Ale najdu to. Třeba zemřela přirozenou smrtí ale v rodině se zrovna velmi řešil nějaký velký problém a tak starosti uvedli jako příčinu? To mě totiž hned napadlo.
Radix děkuji za osvětlení TBC!
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod Zora » úte pro 10, 2013 22:40

OK, to není tak důležité, to jsou jen moje nápady :-))), nic špatného jsem tím nemyslela. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod Slim » úte pro 10, 2013 22:43

No já bych na to taky rád koukl. Protože v 80 letech to je na 99% úmrtí na stáří. Klíčové je to "i" na konci, protože pokud by byla napsána příčina úmrtí "Starost", tak je to stáří. Taky by tam mohlo být "Starostj" to je taky stáří. Ale to "i" mi tam nesedí. Prozatím většina záhad tady byla ze špatného vyčtení.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod máculka » úte pro 10, 2013 23:26

Zoro v pořádku :-) ráda to najdu. Taky mě to zajímá.
Slime, když píšete že by příčina mohla být starost bez i tak už si nejsem tak jistá. Zítra mrknu na výtisk a pak to na internetu vyštrachám.
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod Zora » úte pro 10, 2013 23:39

zima - zimnice
starost - stáří
slova kdysi běžná. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod máculka » pát pro 27, 2013 20:34

Tak jsem se k tomu konečně dostala, třetí zápis na stránce, Josef Houkal, zemřel na zimu :-) i když už vím jak to bylo i tak je to usměvné
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/7155/40
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod stanley4 » pát pro 27, 2013 23:08

máculka píše:Tak jsem se k tomu konečně dostala, třetí zápis na stránce, Josef Houkal, zemřel na zimu :-) i když už vím jak to bylo i tak je to usměvné
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/7155/40

asi to tak bude, ale je zaujímavé, že v 9. zápise na ľavej strane (z 26.5.) je napísané "na zimnici" nie "na zimu" ako vo Vašom prípade
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod Gringo » stř led 15, 2014 20:26

v oddaci matrice uplne posledni zaznam: Ze by se prizenil cestovatel zdaleka?
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: podiv(uhod)nosti v matrikách :-)

Příspěvekod artepa » pát led 24, 2014 19:44

Co všechno lze nalézt v matrikách :)
Kód: Vybrat vše
http://amp.bach.cz/pragapublica/permalink?xid=838C9D44E55D4314B8D1E7DEB2F40A4E&scan=354
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků