Zdrojování genealogických záznamů

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Zdrojování genealogických záznamů

Příspěvekod phasianus » stř bře 01, 2023 20:02

Dobrý den, nevím, zda jsem trefil fórum, tak se předem omlouvám.
Začal jsem si dělat rodokmen. A jak jinak než elektronicky, v dnešní době. Jelikož mi žádný sw nevyhovoval, tak jsem si napsal vlastní, ale to by bylo na jinou diskuzi. Teď přemýšlím, jak zdrojovat záznamy. Např. najdu v matrice narození předka a jelikož vím, že pokud má být záznam věrohodný, musí být ověřitelný, tak k tomu "knihovnicky" opíšu katalogizační lístek a přidám údaj o stránce, příp. řádku. Samozřejmě si ty katalogizační lístky zakládám do programu, takže pro jednu matriku mám jeden záznam, který odkazuji. Je to dost pracné a na dnešní dobu dost nepohodlné, rád bych odkazoval na nějaké veřejné zdroje, třeba tak abych na jedno kliknutí mohl zobrazit přímo matriční záznam. Existuje něco takového, co má šanci na dlouhou životnost? Případně, jak to děláte vy? Díky za odpovědi.
phasianus
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 18, 2022 13:26
Oblast pátrání: Semilsko

Re: Zdrojování genealogických záznamů

Příspěvekod zburget » stř bře 01, 2023 21:11

Jo, v dnešní elektronické a on-line době neexistuje nic, co by mělo potenciál na dlouhou životnost. Nová verze webové aplikace často = změna odkazů :-(

Jinak - já osobně si ke každému záznamu píšu archív, signaturu, folio, číslo skenu (ale to se může změnit) a pořadové číslo záznamu na foliu. A k tomu si ukládám aktuální funkční odkaz na daný sken. A doufám, že bude fungovat hodně dlouho. V některých archívech se odkazy moc nemění, v některých ano, ale fungují pořád i ty staré a v některých (MZA) se změnou aplikace došlo ke kompletní změně odkazů. MZA třeba vydal i nějaký webový převodník, ale to by tam musel člověk všechny odkazy sázet ručně a navíc - ne všude to fungovalo správně.
Takže tady na fóru kolegové napsali převodník náš vlastní, který převáděl všechno správně a navís to uměl i v textových souborech, v MSXML, OpenDocument, GEDCOM a dokonce v db od MH FTB (SQLite).
Jenže - MZA avizoval, že se aplikace bude opět úplně měnit, což znamená, že se budou měnit i ty odkazy. V Zámrsku odkazy nejdou momentálně dělt vůbec, ale prý pracují na nápravě. V ZAO a v Litoměřicích se nechali slyšet, že taky chystají úplně novou aplikaci, takže ke změně odkazů dojde skoro určitě taky. Po pravdě - vůbec se na to netěším, rptože to bude jedna velká katastrofa. Ale nic jiného, než schovávat aktuálně funkční odkazy není možné. Tak trochu doufám, že po změně zase dokáže někdo napsat převodník a půjde to ve všech možných souborech měnit hromadně…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zdrojování genealogických záznamů

Příspěvekod Zora » stř bře 01, 2023 21:22

nejistější je zatím psát číslo matriční knihy, farnost, obec, datum události a pořadové číslo na listu matriky...
Nezmění se číslo matriční knihy, farnost, obec, datum události, pravděpodobně ani číslo listu.
Ovšem nejde podle toho nic online vyhledat. Takže si u důležitých událostí k normálnímu odkazu přikládám i tyhle konkrétnosti. Když se změní odkaz, nebo není funkční, pak mohu ručně dohledat, bohužel.
Nic geniálnějšího jsme nevymyslela. Po opakované změně odkazů u MZA , bez automatické náhrady, u Opavy po změně alespoň naskakuje přímo upozornění a návod, kde hledat, už se fakt bojím čehokoliv dalšího...
U Zámrsku tu má kolega vlastnoručně vyrobený přehled matrik na vyhledávání a jeho odkazy fungují naprosto v pohodě, ale není to úřední. (proto je to asi v pohodě, stejně jako vylepšení kolegů ke stávajícímu MZA)

Třeboň a Plzeń zatím nic v odkazech neměnily , Litoměřice ... nemohu komentovat...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zdrojování genealogických záznamů

Příspěvekod phasianus » stř bře 01, 2023 21:25

Nedáváte mi dnes, optimistické odpovědi! Mě se líbí třeba tohle: https://matriky.online/ Nedokážu ale odhadnout životnost. Navíc tam byly skeny z Brna, ale to zatrhli. Stejně to může dopadnout se Zámrskem. Takže zůstaneme u textových katalogizačních lístků.
phasianus
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 18, 2022 13:26
Oblast pátrání: Semilsko

Re: Zdrojování genealogických záznamů

Příspěvekod Zora » stř bře 01, 2023 21:31

no, to je soukromá vychytávka kolegy Chipsyho. POužívám pro hledání na Zámrsku.

Jasně, MZA Brno si vše hlídá, proč, to netuším. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zdrojování genealogických záznamů

Příspěvekod zburget » čtv bře 02, 2023 8:23

Ona je, bohžel, jakákoli souhromá aktivita dlouhodobě neudržitelná. Pokud se o cokoli nestará tolik lidí, aby každý z nich mohl být nahraditelný, nemůže mít (z principu) takový projekt neomezenou urdžitelnost.
Stačí, aby v Zámrsku opravili aplikaci do opravdu použitelného stavu (což předpokládám, že časem nakonec bude) a kolega Chipsy tak nebude mít důvod investovat do své aplikace další čas. Není to nic proti Chipsymu, to je konstatování reality. A i kdyby tu aplikaci držel ještě dalších několik let, může dojít k zázraku a náš stát do archívních aplikací zainvestuje a vytvoří pro všechny matriky / archiváliu jednu centrální aplikaci. No a pak už nebude důvod vyrábět a udržovat cokoli jiného.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zdrojování genealogických záznamů

Příspěvekod phasianus » čtv bře 02, 2023 16:50

Můj požadavek je jednoduchý: chci aby každá naskenovaná stránka měla jedno veřejné url navěky - to mi stačí. O zbytek, jako zobrazování, indexování, případná digitalizace, se můžou starat různé služby. A dochází mi, že protože je to tak jednoduché, nebude zájem to implementovat. Vymyslí se řešení all-in-one, kde bude všechno možné, bude to user friendly, bude to rychlé, ale bez toho mého počátečního požadavku. Takto bohužel funguje korporátní aparát - je jedno, jestli je to stát, nebo velká firma - mám s tím 35 let zkušeností.
phasianus
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 18, 2022 13:26
Oblast pátrání: Semilsko

Re: Zdrojování genealogických záznamů

Příspěvekod zburget » čtv bře 02, 2023 17:28

Ale ono není reálné, aby byla jedna URL na věky. Stačí změnit aplikaci, stačí změnit framework, prostředí, ve kterém je ta aplikace napsaná. Jo, ono by asi URL "nějak" zachovat šlo, ale nebylo by to pak z pohledu programátora vůbec efektivní.
Pokud by došlo ke sjednocení webů jednotlicých archívů, z principu nemůže zůstat zachovaná URL snímku.
Může se URL udržet nějakou dobu, ta doma může být i dost dlouhá, ale ta fyzická kniha s napsanými čísly stran bude určitě trvanlivější, než URL.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zdrojování genealogických záznamů

Příspěvekod phasianus » čtv bře 02, 2023 20:30

Věčné není opravdu nic, ani kartička - i archivy hoří. Zachovat url technicky velmi jednoduché, ať si třeba vypadá takto "https://archive.cz/kdjdkfajdineicndjedhfidde" podstatné je, že na tomto url bude jednou naskenovaná stránka. Pokud stránku naskenuji znovu s lepším scanerem, udělám jednoudše url nové a tam vystavím lepší scan, ale staré zachovám. Nic neefektivního z hlediska programátora na tom není. A při výměně "frameworku", dám do výběrového řízení požadavek na zachování url - je to zcela běžné. Jen to takto nědo musí chtít - a to je kámen úrazu.
phasianus
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 18, 2022 13:26
Oblast pátrání: Semilsko

Re: Zdrojování genealogických záznamů

Příspěvekod Zora » čtv bře 02, 2023 21:09

Musím se smát, archivy přece mezi sebou nespolupracují, viz třeba jakýsi pokus Brno+ Vídeň.
Dnes je Rakousko na hodně vyšším levlu, než kde se potácí Brno.
Vidět (tedy vyvinout) nějakou universální url, platnou stále a všude, to je něco takového, jako osídlovat Mars...
Jedna věc jsou představy, další jsou prý finanční možnosti a třetí vůbec nějaká, řekněme ochota, se do věci pustit.
To, co třeba teď vyrobil Zámrsk, je děs, hrůza a běs...

Nechápu, když jedinec tohle zvládne vyrobit doma na koleni (Chipsy) a je to racionální a použitelné spolu s odkazy, proč to nedokáže vyrobit instituce, nebo zadat a nechat si vyrobit... Proč může Třeboň mít velice dobré stránky zdrojů, nejen matrik, podobně i Portafontium .. a proč někde vytváří takové .... /starší dáma nepoužívá vulgarity).
Mně by pro začátek stačilo, kdyby byly matriky MZA řádně popsány, tedy vypsané obce, a vypsané začátky a konce nejen pro farnost, ale pro jednotlivé obce. Hrozně by to pomohlo...
Maličkost... ale prý neřešitelná
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků