Haugwitz - Haužvic hutná polemika

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Haugwitz - Haužvic hutná polemika

Příspěvekod Zora » pát bře 18, 2022 17:09

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Haugwitz - Haužvic hutná polemika

Příspěvekod kolejo » stř dub 06, 2022 18:46

Kauzu si trochu vybavuji, ale připomenul jsem si to, pustil jsem si i reportáž "Kníže Prášil", početl jsem si...
Líbí se mi přístup příslušníků šlechtických rodů v té reportáži. Případ jasný, ne?

Nějaký další vhled asi netřeba žádat, hledat, akorát jedna věc mi není jasná. Haužvicové, ta rodina, která si příjmení změnila v roce 1991, má to jméno po oné matce Františka, Barboře.
z wiki: "V zápise brandýské matriky je však František narozen jako nemanželský. Příjmení Haušvic měl po své matce Barboře, která byla dcerou místního rybáře."
To je přece divné, ne?
Haušvicová Barbora měla nemanželské dítě s E. V. Haugwitzem?
K tomu jsem nikde komentář nenašel.
kolejo
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát led 10, 2020 12:12
Oblast pátrání: Brno a okolí (Hrušovany, Unkovice), Valašsko (Křivé, Hutisko, Horní Bečva)

Re: Haugwitz - Haužvic hutná polemika

Příspěvekod Zora » stř dub 06, 2022 19:17

Jestlli si to dobře pamatuju, tak ta svobodná matka měla dítě údajně se šlechticem. V té době ještě nebyla příjmení stálá a často se lidé jmenovali po majiteli panství ...
Onen znovuzrozený samozvaný šlechtic to pak celé vysvětluje nějakými zmizelými stránkami čehosi ... , kde to bylo zachyceno :-)
Přišlo mně to jako docela milé povídání o ničem...
I kdyby měl šlechtic dítě s poddanou, tak to dítě prostě nemá šlechtický původ, bez svatby až na naprosté výjimky to prostě nejde... a k rodu vůbec nepatří...

Několik opravdových nemanželských dětí, které měly za otce šlechtice, tu už bylo, většinou se to prokázalo (darované pole matce s uvedením dárce v kritické době) nebo hodně doložilo, ale nikdo z potomků onoho nemanž. dítěte se nezačal považovat za šlechtice , všichni to brali jako velkou zajímavost :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Haugwitz - Haužvic hutná polemika

Příspěvekod kolejo » stř dub 06, 2022 21:00

Jo, děkuji.

Tak o tom přemýšlím, že kdybych toto měl mezi přímými předky, tedy nemanželský syn Barbory Haušvic by byl nějaký ten prapra...děda, tak abych si spíš představoval tu legendu, že ta Barbora je z onoho rodu šlechtického... ale ano, jak říkáte, lidé se jmenovávali po majiteli panství.

Zmizelé stránky, no...
Já su smutný, když nějaké stránky prokazatelně zmizí, třeba co se pátrání na Hutisku-Solanci týče, tak je známo, že mnohé listiny, archiválie byly zničeny, že byly špatně uložené v podkroví a promokly, tak se to vyhodilo.
To by se mi teda líbilo znát obsah zmizelých stránek : )
...Obecně, takových ztracených materiálů je veliká spousta... ale to už je jiná kapitola...
kolejo
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát led 10, 2020 12:12
Oblast pátrání: Brno a okolí (Hrušovany, Unkovice), Valašsko (Křivé, Hutisko, Horní Bečva)

Re: Haugwitz - Haužvic hutná polemika

Příspěvekod Zora » stř dub 06, 2022 21:05

Jsou stránky, dokumenty zmizelé a "zmizelé".
Bohužel, na farách hořelo... takže třeba Tišnov je cca před r. 1784 zcela ztracen, předky nedohledám ...

Zase mohu ocenit, že tenhle pan šlechtic ví víc, než je psáno :-) a díky chybějícím listům má své předky "jisté"....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Haugwitz - Haužvic hutná polemika

Příspěvekod Mistr Jan » stř dub 06, 2022 22:53

kolejo píše:To je přece divné, ne?
Haušvicová Barbora měla nemanželské dítě s E. V. Haugwitzem?
K tomu jsem nikde komentář nenašel.

Teď nevím zda neplácám hlouposti, je to už nějaký pátek, co jsem o tom četl, ale mám takový dojem, že pan Haužvic psal, že i přes linii matky Barbory je příbuzný s tím původním šlechtickým rodem Haugwitzů. Že prý je to ale před třicetiletou válkou, kdy "bylo mnoho dokladů spáleno, a tak se o tom nedochovaly důkazy (sic!)" Pamatuju si, že mně to přišlo jako kontradikce; něco tvrdí, načež to popře tím, že důkazy nejsou.

Edit: vskutku: viewtopic.php?f=14&t=54843&p=251768&hilit=Barbora+hau%C5%BEvicov%C3%A1#p251768
A pak
https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/roz ... zpravy_evs
Aha, ne spáleno, ale vytrženo, jak psala Zora.

Myslím, že to pan 'šlechtic' vidí asi jako snahu o zachování šlechtického rodu a zrození speciálního levobočka. Ovšem to zní jako hloupost, jež jen vytváří diskuse dovedené ad absurdum. Přesnou příčinu, proč by měli mít dítě zrovna dva Haužvicové, samozřejmě nikdo neuvádí.
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2937
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků