Častý svědek na svatbě 17.stoleti

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Častý svědek na svatbě 17.stoleti

Příspěvekod rodokmen1964 » pon úno 28, 2022 12:13

Dobrý den
Jeden z mých předků se vyskytuje velmi často jako svědek na svatbách
Např tady Wentz Wintzentz
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02220.jp2
Zajímalo by mě, co to znamenalo? Že nebyli lidi? Nebo byl nějakým obecním svědkem? Mohl být takový svědek svobodný nebo musel být ženatý?
No a při křtech to bylo stejné. Ve velkém množství s manželkou i bez.
Dekuji
rodokmen1964
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř zář 09, 2020 5:24
Oblast pátrání: Uherskobrodsko, Dolní Cerekev, Kopanice

Re: Častý svědek na svatbě 17.stoleti

Příspěvekod pavel.m » pon úno 28, 2022 16:42

Třeba moje přítelkyně je z rodu mlynářů a v 18. století její předek byl kmotr taky u velkého počtu dětí. Nějak jsem nadtím nepřemýšlel, lidí tam žilo relativně dost, tak třeba díky postavení?
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Častý svědek na svatbě 17.stoleti

Příspěvekod Zora » pon úno 28, 2022 17:08

Nejčastěji kvůli postavení, přední měšťané (sousedé). Jen nevím, jak pak zvládali svoje kmotrovské povinnosti.... Kdysi jsem to u svých předků tak nějak počítala...
Kmotry byl manželský pár. Někdy společně, jindy jen jeden.... On zemřel, jí zůstalo asi sedm dětí, znovu se vdala, přibyly další vlastní děti a s manželem opět chodili za kmotry (společně nebo jen jeden.)
Netuším, jak pak plnili u kmotřenců své povinnosti, vést kmotřence k bohu a dohlížet na jejich zdárný vývoje.- Ani si je nemohli pamatovat...
Zřejmě přispívali na kostel, který tyto povinnosti pak prostřednictvím někoho zajistil...

U další větve, tam jsem měla "nekonečné manželství, (jak jsme to nazvala, jeden zemřel, vdova, vdovec se oženil, pak zase jeden zemřel a druhý se oženil, vdala, a asi 4x, Dávno už nešlo o společné děti, bylo to vlastně "cizí manželství", ale o kmotřence musel někdo pečovat, stejně jako pečovali o děti, které se narodily zemřelému partnerovi...

Kmotrovství se těžce odmítalo, a vidina, že u narozeného dítěte bude stát dobře postavená osoba, byla pro rodiče přijatelnější, než podruh ze sousedství...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 9 návštevníků