Časté příjmení Pelikán

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod Zora » ned led 30, 2022 23:43

Dlouho mě vrtalo hlavou, proč je toto příjmení tak časté a v přírodě tedy pelikána nevidím...
Zcela náhodně jsem narazila na pravděpodobné vysvětlení:

Pelikán si podle tradice (vzniklé na základě mylného pozorování) rozdírá do krve vlastní hruď, aby mohl nakrmit své mladé. Pro tuto svou domnělou obětavost se stal symbolem Ježíše Krista (pelikán s krvavou hrudí bývá námětem náboženských obrazů). Je zmiňován také v chvalozpěvu připisovaném Tomáši Akvinskému zvaném Adoro te devote (česky Klaním se ti vroucně), jenž se stal pevnou součástí Římského misálu a oblíbenou kancionálovou písní. Pelikán je i symbolem lékařství; tentýž výjev je např. ve znaku 1. lékařské fakulty

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pelik%C3%A1n
Tak teď musím hledat Hrocha, častý výskyt, ale ani hrocha jsem v přírodě neviděla...
Pak ještě příjmení Milion, ten jsem taky v přírodě neviděla :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod zburget » pon led 31, 2022 9:35

A když už budeš hledat, tak se koukni i po příjmení Štros (Pštros) - těch je v Boskovicích, jako máku. Když jsem tam byl, taky jsem tam žádného po polích pobíhat neviděl :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod Zora » pon led 31, 2022 9:47

U hrocha je na wiki jakési zdůvodnění, které zasahuje z části do Starého zákona, ale to už je pro mě obtížné k nějakému pochopení...
Pštros a jeho varianty - nic mě zatím nenapadlo, věnuji se tomu MIlionu, kde se dá najít :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod zburget » pon led 31, 2022 10:11

Tak až budeš vědět, kde ty Miliony pobíhají, tak dej vědět - já si tam taky zaběhnu nějakého odchytit :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod Zora » pon led 31, 2022 10:21

pštros

Izajáš 43,11-21
Já, já jsem Hospodin, kromě mne žádný spasitel není. Já jsem oznamoval a zachraňoval, já jsem ohlašoval, a nikdo cizí mezi vámi. Jste moji svědkové, je výrok Hospodinův, a já jsem Bůh! Já jsem byl dřív než první den a není, kdo by z mých rukou vysvobodil. Kdo zvrátí, co já vykonám?“ Toto praví Hospodin, váš vykupitel, Svatý Izraele: „Kvůli vám pošlu do Babylóna a srazím všechny ty útočné hady, Kaldejce, plesající na lodicích. Já Hospodin jsem váš Svatý, stvořitel Izraele, váš Král.“ Toto praví Hospodin, který razí cestu mořem, dravými vodami stezku, jenž přivádí vozbu i koně, vojsko a válečnou moc i dokáže, že pospolu lehnou a nepovstanou, dohořeli, zhasli jako knot. „Nevzpomínejte na věci dřívější, o minulosti nepřemítejte. Hle, činím něco docela nového a už to raší. Nevíte o tom? Já povedu pouští cestu, pustou krajinou řeky. Čest mi vzdá zvěř pole, šakalové i pštrosi; obdařil jsem poušť vodou a pustou krajinu řekami, abych napojil svůj vyvolený lid. Lid, jejž jsem vytvořil pro sebe, ten bude vyprávět o mých chvályhodných činech.“

...Hospodin se v našem textu představuje, jako Bůh, který je svrchovaný nad živly které ničí život. Velká voda, poušť, pustina, bojechtivá armáda dokonce i oheň, jak se dozvídáme na začátku 43 kapitoly, jsou pod Boží kontrolou. Jestliže se Hospodin, představuje jako Bůh, který tyto živly zkrotí, představuje se, jako Bůh který chce život a nikoliv smrt. Šakalové se vyskytují v troskách, v napínavých a neobývaných místech. Stejně tak i pštros je ptákem, který žije o samotě. Job si vzdychá, že se stal bratrem šakalů a společníkem pštrosů. Jinými slovy, že byl izolován od lidí. Prorok Micheáš zase říká, že se dá do nářku jako šakalové a do truchlení jako pštrosi. Zvířata, o kterých se v našem textu mluví, jsou tedy symboly, izolace, nářku, utrpení a truchlení. A však prorok říká, že se poměry obrátí. I tyto zvířata budou chválit Hospodina. Trpícímu národu, který se cítí být bez naděje, národu který truchlí a nemá naději do budoucna, Hospodin slibuje něco nového, dobrého, co bude převyšovat, to co, je mu zatím neznámé.

https://cb.cz/ostrava/2013/06/hospodin-on-je-pan-lesa/
V textu jsem opravila jednu hrubou chybu.

Z
A jdu lovit ty miliony, pardon Miliony.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod zburget » pon led 31, 2022 10:32

Hmmm - zajímavé - ale že by kvůli tomu takhle někomu dali příjmení? V 17. stol. lidi ani nemohli mít přestavu, jak takový pštros vypadá :-) Pelikán je daleko přímočařejší, i když ani toho lidi asi nikdy neviděli, aspoň se objeuje na obrazech. Pštrosa jsem nikdy na žádném obrazu neviděl :-)
Ale, nakonec, ještě ani dnes si spousta lidí neumí představit, jak vypadá takový Milion :-)

Faktem ale je, že šlechta v té době už cestovala i do exotických zemí a občas si odtamtud leccos přivezli. Tak třeba to mohl být i pštros, hroch, nakonec i pelikán, ale tam to příjmení bude určitě od toho ptáka rozedrávajícího si tělo. Tam je ta symbolika jasná.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod Zora » pon led 31, 2022 10:33

V bibli se slovo milion asi vyskytuje pouze jednou tudy tedy cesta asi nepovede...
1. Letopisů 22:14
...Hle, připravil jsem pro Hospodinův dům, co jsem mohl: sto tisíc talentů zlata a milion talentů stříbra, bronzu a železa tolik, že ani nejde zvážit, a také dřevo a kamení. Ty to ještě rozmnožíš. ...

Vyhledáno zde - pozor testovací provoz....
https://www.bible21.cz/online#

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod Zora » pon led 31, 2022 10:39

Překvapil mě ten Pelikán, to ostatní - tím se spíš v dobrém bavím...
I když bych řekla, že dříve asi křesťané (katolíci) věnovali větší pozornosti i zvířecím symbolům... Sice nevěděli, jak vypadají, ale možná věděli, co v bibli symbolizují - z kázání, čtení bible...

V bibli jsou samé náznaky, přirovnání, řekněme symbolika... tak třeba i ten pštross a hroch.., i když hrocha jsme v bibli vůbec nenašla...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod zburget » pon led 31, 2022 10:40

Já bych u těch příjmení nehledal jen v bibli. Jednalo se přece o rozlišovací znamení pro lidi stejného křestního jména. A je to podle kde čeho. Řemeslo, tělesná dispozice, původ, vlastnost, …
Takže jestli si někde nějaká vrhnost dovezla hrocha a někdo z vesnice mu byl podobný, bylo příjmení jasné :-)
Milion je fakt zajímavý - takové číslo si nikdo neuměl představit. Jedno z možných vysvětlení je třeba tady: https://www.prijmeni.cz/Milion/puvod ale jak dalece je to reálné, nedokážu posoudit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod Zora » pon led 31, 2022 10:51

Samozřejmě, k hledání v bibli, kterou neumím citovat zpaměti jako Otec Braun (seriál), mě vedl ten Pelikán...

Kniha Milion - snad je to i možné

Do češtiny bylo dílo přeloženo kolem roku 1400 na zámku v Letovicích
https://cs.wikipedia.org/wiki/Milion_(kniha)

I když zrovna na tom webu je příjmení Badin
https://www.prijmeni.cz/search.php?name=badin&t=0
-dostalo do Čech s napoleonskými vojáky.
Mně to kdysi nedalo, protože Badinů je v našem okolí hafo, tak jsem si pečlivě směrem k minulosti dohledala, že se vyskytovalo v matrikách i v druhé polovině 17. století...
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00020.jp2
dcera Justina, otec Mathaus Badin, matka Anna

Někdy se šíří naprosté pitomosti, i když slovní základ mohl být z francouštiny,
badin - hravý
badin - laškovný
badin - veselý
badin - vtipný
badin (m) - šibal
badin - šibalský
badin - šprýmovný
badin - žertovný
badin - čtveračivý
a mohl přijít s vojáky z třicetileté války.-..
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod Zora » pon led 31, 2022 10:56

A k těm přezdívkám, podle kterých mohlo vzniknout příjmení...

nedovedu si představit, že by někomu podle chování, podoby těla říkali pelikán... Vždyt to zvíře nikdo neznal...
U pštrosa snad, u Hrocha... no možná, snad, jen si tak říkám, že i dnes se dávají přezdívky spíš podle toho, co je velmi dobře známé... Mě fascinovalo příjmení Hroch na třeboňském archivu, kdysi jsem tam cosi vyhledávala , bylo jich tam fakt neskutečně mnoho...

Jenže kolik obyvatel přišlo k vrchnosti na hrad a vidělo tam hrocha nebo pštrosa.
A chovali se vůbec někde pštrosi? POkud třeba byli vycpaní, tak na hradě po střechou a tam kromě služebnictva rozhodně obyvatelstvo nechodilo...
No, o milionech slyšíme denně, ale to je tak asi všechno,. na vlastní oči ho málokdo viděl... jen částku napsanou na papíře nebo na monitoru...
Z
U toho Pštrose snad je to jen nesprávně převeeno do češtiny, třeba to byl Stross - ode německého slova Strosse - řez, nebo od něčeho slaměného
Stroh... třeba

Strohsack (der) - slamník
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod Radix » pon led 31, 2022 11:32

Moldanová: Pelikán a Pštros podle domovních znamení.
Hroch - ze jména Roch, Hron, Hroznata. Též věž ve staré šachové hře.
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod Zora » pon led 31, 2022 11:35

Asi byli ti majitelé domu zcestovalí...

U Hrocha to je dost pravděpodobné,
https://dvojka.rozhlas.cz/hroch-7544006
Díky, Z

edit
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-cas ... jmeni.html
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod filmovymaniak » úte úno 01, 2022 12:02

Dobrý den,
mám v rodokmenu příjmení Hroch, taky se kloním k variantě podle křestního jména.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Časté příjmení Pelikán

Příspěvekod Zora » úte úno 01, 2022 12:34

Původ a motivace vzniku šachové terminologie
v češtině

zde uveden název věže - mezi jinými také hroch
https://is.muni.cz/th/t82hw/Puvod_a_mot ... Kucera.pdf
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků