Padlí ve Winterbergském tunelu

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Padlí ve Winterbergském tunelu

Příspěvekod zedir » sob led 08, 2022 21:55

Zajímavý článek o německých padlých v 1. světové válce. Překvapuje mě neochota jak francouzských, tak především německých úřadů se této záležitosti jakkoliv věnovat - vždyť je běžné, že se dnes pietně udržují hřbitovy a hroby padlých vojáků Wehrmachtu i v bývalých okupovaných zemích, například velké německé vojenské pohřebiště v Brně na Ústředním hřbitově, tím více se divím tomu, že nikoho nezajímají padlí z 1. světové války, která se dnes vnímá v porovnání se 2. světovou mnohem méně v absolutních termínech "dobří" a "zlí". Kdybych byl potomkem některého z těchto vojáků, určitě bych chtěl vědět, kde a jak můj předek padl a důstojně ho pochovat, už i jen proto, že nyní, když byl tunel znovu objeven, je riziko, že se na místo mohou sjíždět různí hledači pokladů a suvenýrů, kteří se k místu nemusí chovat zrovna dvakrát pietně...

100 let zpátky mi rozhodně nepřijde jako historie, která se nás už vůbec netýká a i když to není téma, na kterém by bylo možno získat nějaké větší politické body a materiální přínos by byl také nulový, tak snad nejsem moc naivní, když si myslím, že ne každý aspekt dnešního života se musí řídit tím neustálým a všudypřítomným materialismem, oproštěným od všeho humanismu a nějakých nehmotných pocitů a hodnot, jakkoliv moc jsou tyto pojmy zprofanovány politiky...

https://www.idnes.cz/xman/styl/winterbe ... bava_idnes
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků