Skloňování názvů obcí

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Skloňování názvů obcí

Příspěvekod ozana » pát lis 19, 2021 9:01

ten nebo ta XXXX obec
https://vdp.cuzk.cz/vdp/ruian/obce/vyhledej
přes detail (lupa)
Naposledy upravil zburget dne pát lis 19, 2021 15:03, celkově upraveno 1
Důvod: Upraven předmět
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Rody místních jmen

Příspěvekod zburget » pát lis 19, 2021 12:23

Nerozumím - nikde v tom vyhledávači nevidím možnost hledání místních jmen.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rody místních jmen

Příspěvekod Zora » pát lis 19, 2021 13:34

já také ne, snad je to míněno, že tam jsou obce a podle nich tedy mohlo vzniknout jméno rodu, ale netuším... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody místních jmen

Příspěvekod Noodle » pát lis 19, 2021 13:50

Já se domnívám, že myšleny byly spíš jazykové pády vlastních jmen obcí a měst :-) Po zadání jména se přes ikonu lupy dostanu k tomuto, kde vidím 2. až 7. mluvnický pád (zmínku o mluvnickém rodu - mužském, ženském nebo středním jsem tam ovšem nenašel):
Obrázek :-)
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Rody místních jmen

Příspěvekod Zora » pát lis 19, 2021 13:52

díky za popostrčení. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Skloňování názvů obcí

Příspěvekod zburget » pát lis 19, 2021 15:04

:idea:
Jo, aháááááá!
Tak jsem tedy krapet upravil předmět.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Skloňování názvů obcí

Příspěvekod ozana » pát lis 19, 2021 17:45

Sorry za špatný název tématu
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Skloňování názvů obcí

Příspěvekod zatec » sob lis 20, 2021 12:15

Díky moc za odkaz. Který místopisný mluvnický rod (či jednotné/množné číslo) vás osobně překvapil? Já jsem třeba nevěděl, je _ta_ Třebíč. Ale to bude tím, že ji mám daleko :wink: .
zatec
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Skloňování názvů obcí

Příspěvekod zburget » sob lis 20, 2021 15:06

No mě od malička nejde přes zuby Ta Olomouc, a Ta Kroměříž. Jsem přesvědčený o tom, že jen páni jazykovědci v Praze nevěděli, co s těmi dvěma názvy, tak jim prostě přiřadili ženský rod. Ale zaptejte se kdekoli u nás na Hané, každý vám řekne: "Jedu do Olomóca," nebo: "Jedu do Kroměříža." A celý slavný ženský rod je v p… víte kde. Páni jazykovědci by měli ctít místní historické zvykolsti a nevymýšlet totální nesmysly :-)

Kolega pořád tvrdí, že čeština a moravština jsou dva samostatné jazyky, i když jsou si většinou velice podobné :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Skloňování názvů obcí

Příspěvekod luko » sob lis 20, 2021 20:38

Ne, čeština je, zcela logicky, nářečí moravštiny :wink:
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Skloňování názvů obcí

Příspěvekod greghouse » ned lis 21, 2021 0:40

Mně na tom přijde vtipné, že pouze podle tvaru člověk prostě nemůže nikdy vědět zda je to ten či onen tvar (týká se to zřejmě zejména obcí končící na -ce) :-) Ono si celý život říkáte, že u těch míst, která znáte odjakživa to je přece jasné a pak zabrousíte do neznámého kraje a hle. Je to ta Hříšice nebo ty Hříšice? Je to ta Řečice nebo ty Řečice a na závěr vtipně jsou to ty Babice nebo ta Babice? :-D

Díky za ten odkaz! Velmi to pomáhá při nejasnostech, kde i když člověk zkouší hledat, tak ve zdrojích uvádí často autoři názvy obcí zásadně v 1. pádu, aby rod a číslo pokud možno neprozradili :-)
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Skloňování názvů obcí

Příspěvekod Viridis » ned lis 21, 2021 18:25

:D Já teda nésu z Hané, mám stama jenom pár příbuznéch, ti ale řikajó "do Holomóca" nebo "do Olmika" .... :wink: :wink: A ještě jsem si vzpomněla, při čtení této diskuze, na asistenta z katedry TV https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADt% ... lav_Svozil , který nás tu hanáčtinu učil na písničce, která začínala "Městem Holomócí chodí po ulicích chlapci .... " dál už bohužel, skleróza. Nářečí jsou krásná, co teprve hantec :D :D :D
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Skloňování názvů obcí

Příspěvekod luko » pon lis 22, 2021 17:03

Hantec je naprosto umělá řeč, které rozumí jen autoři a to ještě jen tomu, co vymysleli sami. Třeba Žanek Hlaváček, propagátor hantecu, je cajzl, jak sám přiznává...
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Skloňování názvů obcí

Příspěvekod Viridis » pon lis 22, 2021 18:14

luko píše:Hantec je naprosto umělá řeč, které rozumí jen autoři a to ještě jen tomu, co vymysleli sami. Třeba Žanek Hlaváček, propagátor hantecu, je cajzl, jak sám přiznává...
:shock: Žanka Hlaváčka neznám, ale podle https://www.osobnosti.cz/honza-hlavacek.php se narodil v Brně. Pokud dnes žije v Práglu, jen to potvrzuje teorii, že co tam za něco stojí, pochází z Moravy :D .
Nevím, kde jste vzal tvrzení, že hantec je umělá řeč. Ve štatlu se tak mluví dodnes v mojí generaci. Švára zažil Kocóra, chodíval s ním na škopek. Prygl je zcela běžné pojmenování Brněnské přehrady, které místní jinak neřeknou ... a mnoho dalších, běžně používaných slov. To, že tomu nerozumíte Vy neznamená, že tomu nerozumí jiní. :wink: Hantec vychází z němčiny, Brno bylo do konce 2.sv.války hodně německé město. Že novodobé "hantec" výtvory a pohádky jsou uměle vytvořené - respektive přeložené - je fakt, i některé výrazy, ale hantec sám nic umělého není. Je to součást zdejší kultury stejně jako jiná nářečí jsou součástí kultury jinde. Hantec je moje mládí, studia, do jisté míry i rodina. Tak se mně nepokoušejte přesvědčit, že je to uměle vytvořené. Hezký večer :D Howgh.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Skloňování názvů obcí

Příspěvekod Zora » pon lis 22, 2021 18:23

Slova z dnešního hantecu se používala již na konci 19. st. (znám z vyprávění, nevím, zda i dříve) Brno bylo mnohonárodnostní, hovořilo se česky, ale i moravskými nářečími, samozřejmě německy, rakouskou němčinou, občas i jidiš, snad možná hrála menší roli i maďarština .

Některá slova nebo tvary slov se udržely stále a jsou přítomny v mnoha vedených hovorech.
Druhá věc je ta, že koncem 60. let se začal hantec uměle vyvíjet, vznikala další slova, nebo se dostala zpět z propadliště dějin slova již nepoužívaná a z nich se uměle šroubují vtipné (rádobyvtipné) věty... ¨

http://www.hantec.cz/hantec/povidky/krivavez.html

Tohle je ukázka podle mě právě toho umělého hantecu.

Hlavní znaky hantecu, které jsou vyjmenovány na wiki,
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hantec#Uk%C3%A1zka
jsou naprosto běžně zasazovány i do hovorové řeči v Brně i okolí.


Proto možná kolega Luko posuzuje jen to novodobé, vymyšlené, umělé. To původní my z okolí Brna bereme jako samozřejmost, patří to k našemu hovoru. Je to naše "nářečí" v okolí Brna a nikdy se tomu neříkalo hantec.

V jednom se ale spisovná čeština i hantec shodují.
Brno je středního rodu :-)
(za sebe vůbec netuším, jestli má Brno nějaký jiný, odlišný název v hantecu)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků