Dvakrát zemřelá

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Dvakrát zemřelá

Příspěvekod Boza » čtv srp 19, 2021 15:37

Dávám sem, přijde mi to spíš námět na volný pokec, pokud někdo bude mít chuť. Samozřejmě mohu dodat příslušné údaje - je to Zámrsk, odkazy nejsou.

V roce 1903 byla v Brusnici (dř. Německá Brusnice, okr. Trutnov) pohřbena jistá vdova Tereza, o které úmrtní záznam uvádí komplet údaje: rodné příjmení (Janská), kde se narodila, přesné datum narození v roce 1835 (které jsem si ověřil), že je vdova po Johannovi XYZ... Potud cajk, jsme ve 20. století, klídek pohoda.

Jenže... dotyčná už jednou zemřela, a to cca třicet let dříve, v roce 1872 :shock: . Vdovec po ní (tedy Johann XYZ) se znovu oženil, s druhou ženou měl další děti etc. Každopádně, Johann XYZ a druhá manželka už v roce 1903 byli taky po smrti (1891 a 1885). Vše v č.p. 153, zcela průhledný případ.

Jediná drobnost u zápisu 1903 neseděla: číslo popisné. Milá podruhé zesnulá byla zapsána z č.p. 161, kde několik let předtím zesnul jistý Anton XYZ, bratr Johanna. A ten měl za manželku rovněž Terezu (rozenou Teichmann).

Vychází mi z toho dvě varianty: A) pozůstalí předložili doklady té první nebožky - rozené byly +/- podobně, v době úmrtí se obě vdovy jmenovaly Tereza XYZ, B) nebožka z roku 1903 si nějak přivlastnila identitu oné dávno zesnulé Terezy. Což vyjde ve finále nastejno, výsledkem je fakticky nesprávný záznam v matriční knize :roll: no hleděl jsem na to dneska jak Telemannovy vrata...
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1966
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Dvakrát zemřelá

Příspěvekod Zora » čtv srp 19, 2021 16:51

Skoro se v tom ztrácím :-), ale super nález...

Souhlasí počet nebožek, nebo některá z dam ještě "úředně" žije?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dvakrát zemřelá

Příspěvekod Boza » pát srp 20, 2021 8:17

A to jsem se snažil ušetřit čtenáře detailů :mrgreen:

V kostce: jedna vesnice, dvě rodiny (bratři), každý 2x oženěný, celkem 6 nebožtíků a mezi nimi jedna vdova popletená s druhou v časech, kdy bych to moc nečekal.

Prostě anekdotický případ, který by mě bez pečivého vypisování zavedl na scestí.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1966
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Dvakrát zemřelá

Příspěvekod Zora » pát srp 20, 2021 8:21

takže jedna vdova tedy zemřela dvakrát, zatímco druhá vesele žije dál. :-)
Fakt dobrý. Z

PS - Mám delší chápání :-)
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dvakrát zemřelá

Příspěvekod Boza » pát srp 20, 2021 8:26

Ano přesně tak - a žila šťastně až na věky :)
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1966
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Dvakrát zemřelá

Příspěvekod Zora » pát srp 20, 2021 8:37

...v našich srdcích žije dál... takhle nějak se to píše... :-)Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dvakrát zemřelá

Příspěvekod filmovymaniak » pát srp 20, 2021 10:03

Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 9 návštevníků