Pořadí svědků

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Pořadí svědků

Příspěvekod greghouse » pát srp 06, 2021 15:43

Omluvte mě, pokud to tady již padlo, ale uvažoval jsem nad takovou, nejspíš, banalitou a tou je pořadí svědků. V současném pojetí chápeme pozici svědků, že jeden jde svědčit za ženicha a druhý za nevěstu. Např. ženich si vybere nejlepšího kamaráda a nevěsta svého bratrance. V zápise o sňatku obvykle (z toho co jsem viděl já) v našich výzkumech bývá kolonka pro svědky jedna společná, případně pokud se jedná o zápis bez kolonek, tak se tam prostě na konci vyjmenují.

Mě ale napadlo, jestli jste někdy přemýšleli nad tím, zda pořadí, v jakém jsou svědkové uvedení, má nějakou tradiční strukturu - např. že první se píše svědek ženicha a druhý svědek nevěsty, případně naopak. Zběžně si vybavím pár záznamů, ve kterých byli svědkové členy rodiny jednoho i druhého z manželů, ale zatímco první zapsaný sdílel příjmení s nevěstou, tak druhý zapsaný sdílel příjmení s ženichem.

Z toho by se vyvozovalo buď:
a) že se v zápisu prvně psal nevěstin svědek a poté ženichův
nebo b) že je pořadí ženichův svědek, nevěstin svědek, ale svědčili si v rodině do kříže.

Asi je to bezvýchodné, dělat z toho nějaké závěry. Možná to pořadí neznačí vůbec nic a ve finále nebylo ani podstatné, kdo přivedl jakého svědka, hlavně že byli 2.

Asi jen přemýšlím nahlas ...
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Pořadí svědků

Příspěvekod Zora » pát srp 06, 2021 16:01

Ze znalosti okolních matrik a příbuznosti rodů se mně zdá, že první se zapisoval nevěstin svědek, druhý ženichův.
Ještě lépe se to dá poznat později u matrik,. kde jsou již domovní čísla.
Podle toho, které číslo je první (ženichovo nebo nevěsty) se dá usoudit, čí svědek je zapsán jako první...
Bohužel často se potkávám s tím, že důležitějšího svědka (postavením, majetkem, významností) zapisují vždy jako prvního... Protože při podpisech jde na řadu ten první vepsaný... a třeba pan purkmistr , svědek ženicha by nelibě nesl, že musí čekat, až se pokusí podepsat domkař, jdoucí za svědka nevěstě...
Ovšem klidně mohli být oba z bydliště nevěsty... především tam, kde byl ženich třeba z daleka, nebo bydlel v obci pár měsíců. Pak se dohodl on nebo rodiče nevěsty s někým z obce.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pořadí svědků

Příspěvekod greghouse » pát srp 06, 2021 16:22

Taky mi to přijde, že se dost často píše první svědek nevěsty a pak ženicha, ale u starších zápisů ze 17. a 18. stol. se mi objevují i 3 svědci, což mi při rozlišování, kdo je za ženicha a kdo za nevěstu moc nepomáhá :-(
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků