Oslobodzovali Plzen aj americki herci??

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Oslobodzovali Plzen aj americki herci??

Příspěvekod lenle » sob črc 31, 2021 20:38

V rodinných dokumentoch som natrafila na veľmi zaujímavý zápisník - pamätník mojej babičky k oslobodeniu Plzne v druhej sv. vojne, do ktorého jej americkí vojaci písali pozdravy, venovania aj s adresami či jednoducho svoje mená. Neviem či to bolo v tom čase bežné, že si ľudia dávali takto podpisovať pamätníčky, usudzujem že mladé dievčatá asi boli vojakmi očarené a možno aj naopak :)

Keď som si tak čítala, natrafila som aj na zápisy:
sgt Tyrone Power, New York, Manhattan
sgt Mickey Rooney, Hollywood, California

Keďže som si vygooglila všetky mená zo zoznamu lebo ma zaujímalo či medzi nimi nemohli byť aj známi veteráni alebo tak, samozrejme som si vyhľadala aj tieto mená a zistila som, že to sú /boli pomerne známi americkí herci a čuduj sa svete, obidvaja slúžili aj v druhej svetovej vojne. M. Rooney podľa toho čo som našla dokonca slúžil priamo v armáde generála Pattona, ktorá oslobodzovala aj Plzeň. Je teda celkom pravdepodobné, že je naozaj zapísaný v babičkinom denníčku a nie je to len jeho menovec.
lenle
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 13, 2011 19:11
Oblast pátrání: CZ - Dnešice a okolie
SK - Kaplna, Ružomberok, Papradno

Re: Oslobodzovali Plzen aj americki herci??

Příspěvekod Viridis » sob črc 31, 2021 21:40

Zdravím,
k těm památníčkům - ještě v mém dětství patřil takový památníček k povinné výbavě dívky 1.stupněm základní školy povinné - měly jsme je všechny, kreslily se do nich obrázky a psaly různá přání, citáty apod. Přispívali spolužáci, kamarádi, příbuzní ..... V mé době to skončilo cca pátou třídou, moje babička * 1909 měla zápisky ještě z gymnázia. Vojáci byli vždycky pro mladé holky přitažliví .... možná proto, že uniforma slušela skoro všem :D . P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Oslobodzovali Plzen aj americki herci??

Příspěvekod lenle » sob črc 31, 2021 21:58

Možno som sa trochu nepresne vyjadrila, pamätníčky samozrejme poznám, tie zastihli ešte aj mňa, myslela som skôr že som sa s tým nestretla pri takejto príležitosti. Ale človek pri preberaní starých vecí natrafí na všelijaké zaujímavosti :)
lenle
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 13, 2011 19:11
Oblast pátrání: CZ - Dnešice a okolie
SK - Kaplna, Ružomberok, Papradno


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků