Jak probíhala robota

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Jak probíhala robota

Příspěvekod Zora » pát čer 25, 2021 7:40

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak probíhala robota

Příspěvekod jahaj » pát čer 25, 2021 8:26

Zajímavé, poučné...... super!
J
jahaj
 
Příspěvky: 82
Registrován: pát pro 11, 2020 10:24
Oblast pátrání: Jižní Morava, okolí Moravských Budějovic

Re: Jak probíhala robota

Příspěvekod Zora » pát čer 25, 2021 8:29

Byl tady dotaz od Made, tak jsem si vzpomněla na tenhle článek. Třeba to někomu pomůže.

Mě zaujala tehdy při čtení zmiňovaná produktivita práce při robotě... Nelze ale zevšeobecňovat, někde bylo opravdu špatně. Například Bzenec - obyvatelstvo protestovalo proti neustále se zvyšujícím robotním povinnostem, církev podporovala vrchnost... cca 1720. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak probíhala robota

Příspěvekod Made » pát čer 25, 2021 16:15

Moc pěkný článek. Taky mě zaujala efektivita práce - převoz na 60 km trval 24 dnů.
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: Jak probíhala robota

Příspěvekod Zora » pát čer 25, 2021 16:49

Made píše:Moc pěkný článek. Taky mě zaujala efektivita práce - převoz na 60 km trval 24 dnů.


... odvoz dvaceti čtyř beček soli do Prahy, vzdálenost přibližně 60 km, zabral celé 24 robotní dny.

takže vždy alespoň zcela nahrubo.
Netuším, kolik beček se odvezlo na jednom voze.
Pokud bych počítala, že 6 ks, muselo by jít o 4 vozy
Na voze byl zcela jistě vozka, možná jeden, dva muži na nakládání a hlavně vyložení.
na jeden vůz tři muži, na 4vozů 12 mužů.
Netuším, kolik km ujede jeden vůz (konský nebo volský potah) za den.
Tak třeba za den 30km.
takže 12 mužů 2 dny , to je celkem 24 robotních dnů pěší roboty. .

Není v tom ovšem započítána robotní povinnost " s potahem"

Já totiž prvotně vždycky zapomenu počítat, jak se dostanu k robotním dnům, vnímám jen výsledek...
vím, že z Ivančic odjížděly brzy ráno potahy naložené hrnčířskými výrobky do Brna, (30 km), ten den se také vracely...
Ovšem do vzdálenějších míst odjížděly den před trhem, jednak by to brzo ráno nestihly na zahájení trhu, druhak asi ten potah tolik km neujede...

Třeba se ale najde někdo, kdo má v tomhle směru správný přehled. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak probíhala robota

Příspěvekod lechat » čtv srp 05, 2021 10:47

Velice zajimave detaily nejen o robote a jinych dobovych realiich se lze docist v druhem dilu Pekarove Knihy o Kosti - (jiz zminovane v jinych vlaknech)

Konkretne o potahu str 161 a jinde.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků