Svatba se starcem

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Svatba se starcem

Příspěvekod greghouse » stř čer 23, 2021 14:50

Zdravím Vás, kolegové,

moc jsem si toho nikdy nevšímal a zřejmě to není ani moc divné, ale tohle mě vysloveně udeřilo do očí.

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/6509/23
3. 5. 1809 si bere svobodná 28-letá Kateřina Lacinová 82-letého vdovce Tomáše Pflegera - Kdo dá víc? :D

PS: Vydrželo jim to 3 roky. Pak si vzala 45-letého. Asi holt byla na starší :-D
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod Mistr Jan » stř čer 23, 2021 15:03

Pěkné. :-) Asi to muselo být výhodné pro obě strany :-)
Nevěsta patrně měla bydlení u ženicha – a o ženicha se měl kdo starat.
A nevíte, zda se jim ještě podařilo dítě? :-D
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod Zora » stř čer 23, 2021 16:31

Mistr Jan píše:Pěkné. :-) Asi to muselo být výhodné pro obě strany :-)
Nevěsta patrně měla bydlení u ženicha – a o ženicha se měl kdo starat.
A nevíte, zda se jim ještě podařilo dítě? :-D
J.


Spíš tipuji, že ještě před svatbou mohla mít nevěsta nemanž. dítě...
.................
Jinak asi před pěti roky jsem tu měla nevěstu, co si brala také starého muže, k ní jsem si pak dohledávala další okolnosti. Ona myslím byla hospodyní u budoucího manžela.

Z matrik jsem se pak dozvěděla, že po smrti manžela porodila dítě. Bylo to tak nějak na hraně vzhledem k době, která uplynula od smrti manžela. Hned po porodu se ale znovu vdala, a nastal chaos.

Ono dítě bylo nejprve označeno jako pohrobek, pak přepsáno na nemanž, ale se vpiskem, že budoucí manžel dítě považuje za své a chce vepsat do matriky jako otec... , následně po svatbě ho ještě legitimizoval... , svatba byla cca měsíc po porodu...

Tak jsem si říkala, zda to nebylo trošku promyšlené, jen to ti dva mladí nestihli.
Ten starý muž se ženil jako vdovec a z prvního manželství měl několik dospělých dětí... takže majetek se zřejmě dělil mezi manželku a tyto děti, .... další společné dítě by trochu ukouslo těm nevlastním sourozencům...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod greghouse » stř čer 23, 2021 17:26

Mistr Jan píše:A nevíte, zda se jim ještě podařilo dítě? :-D
J.


Poslušně hlásím, že se jim to podařilo, 1.10. 1809, Anežka (čtu-li dobře), z čehož matematicky vychází jediné. :shock:
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/10257/84
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod Sagitarius » pát črc 23, 2021 21:36

Ve svém oboru mám tři generace Náhlovských z Podhradí u Jičína. První Jan oslavil 1801 zlatou svatbu, a o 4 roky později se po ovdovění oženil podruhé, uvedl věk 81 let. Jeho narození sice nemám, ale podle té zlaté svatby by to celkem sedělo. Další děti už ale neměl, nevěstě bylo 52. Jeho syn Josef se potřetí oženil v 75 letech, a tentokrát ten věk přesně sedí s jeho narozením. Nevěsta 21, než o 5 let později zemřel, stihnul ještě zplodit dva syny, kteří oba přežili. Z nich mladší Jan převzal živnost, a jedinou manželkou zplodil celkem 21! dětí, ze kterých 16 se dožilo dospělosti. U toho už bohužel úmrtí nemám, ale někdy po roce 1900. Tipuju že jejich potomci tam žijí dodnes. :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod Zora » pát črc 23, 2021 21:49

Z nich mladší Jan převzal živnost, a jedinou manželkou zplodil celkem 21! dětí, ze kterých 16 se dožilo dospělosti....
Kolik bylo oné matce, když se narodilo první dítě a kolik, když se narodilo posledni?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod zburget » sob črc 24, 2021 8:01

Zora píše:Z nich mladší Jan převzal živnost, a jedinou manželkou zplodil celkem 21! dětí, ze kterých 16 se dožilo dospělosti....
Kolik bylo oné matce, když se narodilo první dítě a kolik, když se narodilo posledni?
Z

A kolik měli dvojčat nebo trojčat?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod filmovymaniak » sob črc 24, 2021 9:49

Já někde slyšel, že teoreticky může 1 žena absolvovat 17 porodů, moje pra..babička rodila 16x, dle informaci u jejího syna přežilo 8 dětí. většina chlapci,
jeden padl za 2. světové války, takže nevím, zda je mezi těmi 8 započítán
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod Zora » sob črc 24, 2021 10:35

filmovymaniak píše:Já někde slyšel, že teoreticky může 1 žena absolvovat 17 porodů, moje pra..babička rodila 16x, dle informaci u jejího syna přežilo 8 dětí. většina chlapci,
jeden padl za 2. světové války, takže nevím, zda je mezi těmi 8 započítán



Žena může rodit tehdy, když je plodná. Většinou se u žen považovalo za plodné období cca 18 - 40 roků.
Samozřejmě byly možné výjimky, tedy od cca 15 do cca 45, to už je méně pravděpodobné, porodit výjimečně mohla žena i v padesáti... ...

Aby žena dosáhla takového počtu dětí, musela by rodit hodně často vícerčata nebo každý rok jedno dítě. Protože kojila, a v době kojení je těhotenství méně pravděpodobné, tak se mně onen údaj zas tak nezdá.
Např. Marie Terezie porodila 14 dětí...
Proto jsem se ptala na věk u prvního a posledního. Někdy se totiž stane, že se muž ožení podruhé a obě manželky mají stejná křestní jména.
Nic víc - nic míň.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod zburget » sob črc 24, 2021 13:16

Jen drobná korekce - Marie Terezie měla 16 dětí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod zedir » sob črc 24, 2021 13:50

Jen pro zajímavost - neověřenou rekordmankou má být jedna Ruska z 18. století, které se při 27 údajných porodech mělo narodit celkem 69 dětí (16x dvojčata, 7x trojčata a 4x čtyřčata). Pochopitelně jsou tyto údaje ale v pochybnosti a rozporovány. Poté následuje asi dalších 10 případů, kdy jedna žena měla mít v rozmezí zhruba mezi 30-60 dětmi, ale také i tyto případy jsou brány jako neověřené, často se jedná o případy z 18. století nebo ještě dříve. Co jsem dohledal, ověřený počet dětí od jedné matky by mělo být 33 (z toho 15x dvojčata).
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod Zora » sob črc 24, 2021 14:01

Taky jsem se na to dívala na googlu.,
Tady m to zajímá jen a jen z principu, tolik dětí se mně zdá opravdu hodně. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod zedir » sob črc 24, 2021 15:07

greghouse píše:3. 5. 1809 si bere svobodná 28-letá Kateřina Lacinová 82-letého vdovce Tomáše Pflegera - Kdo dá víc? :D


Nedám více, ale stejně, ženich má 82 let, nevěsta 45:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00490.jp2

Tady se potřetí žení můj prapraděda, asi měsíc před svými 79. narozeninami:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01510.jp2

Tady zase oba snoubenci mají 72 let:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00170.jp2

A tady 71 a 68 let:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00030.jp2
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod filmovymaniak » ned črc 25, 2021 15:23

k tomu mému případu
pra.babička narozena 1869, 1. dítě 1890, poslední dítě 1928
sčítání 1910 7 dětí doma
sčítání 1921 5 dětí doma
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Svatba se starcem

Příspěvekod Mistr Jan » ned črc 25, 2021 15:51

Jestli je pravda, že tomuto Václavu Čermákovi bylo při druhém sňatku 70 let (nevěsta o 48 let mladší)...
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8859/10

...tak stihl ještě dítě v 75 letech (1804)
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8855/31

Václav by se tedy narodil r. 1729.
To se to pak zkoumá, když z doby Karla VI. kompletně přeskočíte Marii Terezii a většinu 18. století a dostanete s k Františku I. :D

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků