Vědkyně zkoumaly pravdivost 200 let staré písně o vraždě. .

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Vědkyně zkoumaly pravdivost 200 let staré písně o vraždě

Příspěvekod zeter » ned kvě 16, 2021 11:11

Já teda ten toaletní aspekt moc nesleduju a neřeším, je to myslím spíš podružné, a zároveň nešťastné, protože se z toho snadno dá udělat bulvární pseudo-téma dohnané ad absurdum - které ale slouží jen k vyvolání emocí: od reality či realizace to má většinou hodně daleko.
Pokud mám spekulovat, dovedu si představit, že tohle je právě spíš o vnímání než o technice :-) (něco jako: "svlékáme a sprchujeme se přece všichni zhruba stejně, tak proč by měly být v bazénech oddělené šatny a sprchy", akorát z pohledu "třetí strany" - proč bych měl chodit na pány místo na dámy, když můj gender je asexuál, a nebo - proč bych měl křížit nohy, když na pánech je plno, a mě je celkem jedno, jestli se vymočím do pisoáru nebo do mísy.) Ještě jsem zapátral, a ty Mistrem Janem zmíněné unisex toalety mají překvapivě rozsáhlé heslo na wiki, ovšem anglické - a tam to jde zjevně úplně opačně, tj. ne oddělováním dalších a dalších chambres séparées, nýbrž prostě "jeden záchod pro všecky, bez zbytečných panáčků a panenek na dveřích". (mimochodem, k něčemu podobnému celkem přirozeně dochází tam, kde z nějakých důvodů jaksi nedostačují kapacity :-) )
https://en.wikipedia.org/wiki/Unisex_public_toilet

(Jinak - teď nedávno proběhl médii ten pirátský návrh neuvádět na občance pohlaví... zdvihla se proti tomu vlna nevole (byť omezeného rozsahu), kde se hojně argumentovalo právě biologicky, akorát se nikdo z těch rozhořčených neobtěžoval vysvětlit, proč ta kolonka na občance vůbec má/musí být - vzhledem k rovnosti před zákonem je to vlastně dost zbytečná informace, klidně by to mohl být nepovinný údaj jako, co já vím, akademický titul. (Toto nebudiž výkop k politické debatě, jen mi to furóre přišlo absurdní.))
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Vědkyně zkoumaly pravdivost 200 let staré písně o vraždě

Příspěvekod Zora » ned kvě 16, 2021 11:42

inu, moje stará hlava chápe, že se každý může cítit jak chce, stejně tak se může nazývat, nakonec, tomu, kdo o sobě prohlašuje, že se cítí býti Napolenem, se taky nevysmívám. Jde to všechno mimo mě.., neřeším psychické problémy jiných, ani jim nebráním hledat řešení, východisko...

Co se týče biologického pohlaví, tedy doslova nádobíčka, pak trvám na stanovisku, že je tento fenomén neustále stejný (tedy dvě provedení - dovnitř a ven) a snad ani nesouvisí s tím, kdo má o sobě jaké představy.

Pokud dojde ke změně - operací - tak se změní "jen" nádobíčko a jedinec většinou volí tu druhou kabinku na WC...

Klidně mně to vysvětluj dál, zdá se, žes nepochopil, že jde o nadsázku...
Tisk sleduji, na tato a další témata vedu diskuse s přáteli, na internetu si dohledám vše, co je třeba...
A pokud bude třeba, budu naslouchat hlasu většiny, :-), klidně se naučím, pokud mně stav těla dovolí, čurat do pisoáru...
https://www.kalisek.cz/ladyp-pomucka-pr ... i-ve-stoje

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vědkyně zkoumaly pravdivost 200 let staré písně o vraždě

Příspěvekod Mistr Jan » ned kvě 16, 2021 15:41

Aha, unisex – to je to slovo! Díky.

Každopádně, abych byl upřímný...absolutně jsem nečekal, že se z jednoho mého, hloupého, "přeřeku" stane tahle sáhodlouhá diskuse... Aneb, jak se dostat z písně o vraždě k určování toho, které ze 71 pohlaví chodí kam na WC... :mrgreen: A pobavila jste mě, Zoro, tím odkazem na pomůcku na močení vestoje pro osoby s tím "ženským nádobíčkem". :mrgreen:

Jinak, zetere, Váš názor je mi nejsympatičtější...souhlasím s ním :-) Máte pravdu, že se v tomto tématu mnohdy pitvá pro rozohnění emocí, ale ať bude bůhví kolik lidí s to (alespoň zde v ČR) něco na tento způsob (ať už je to cokoliv mimo dvě pohlaví) prosadit, vždy se najde někdo proti...a ono se podle mě nic moc nezmění. A je to v kruhu...lidé pro se opět pokouší cosi prosadit, ale je jim to zamítnuto. A pak to bývá nafukováno. :-)

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Vědkyně zkoumaly pravdivost 200 let staré písně o vraždě

Příspěvekod Zora » ned kvě 16, 2021 16:02

Pokud mám spekulovat, dovedu si představit, že tohle je právě spíš o vnímání než o technice :-) (něco jako: "svlékáme a sprchujeme se přece všichni zhruba stejně, tak proč by měly být v bazénech oddělené šatny a sprchy", akorát z pohledu "třetí strany" - proč bych měl chodit na pány místo na dámy, když můj gender je asexuál, a nebo - proč bych měl křížit nohy, když na pánech je plno, a mě je celkem jedno, jestli se vymočím do pisoáru nebo do mísy.)


Tomu bych rozuměla, - pokud se zavede, že chodíme VŠICHNI kamkoliv, OK. Pak ovšem "třetí
(nebo 3. - 71.) strana" přijde o to, po čem volá...tedy po tom svém soukromí...

Ještě dotaz - nikde jsem se nedočetla, kolik spoluobčanů - řekněme počet, nebo procento z populace má tyto odlišné potřeby z hlediska určování nebiologického pohlaví.
Jinými slovy, kolik jedinců se necítí být jasně mužem ani ženou...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vědkyně zkoumaly pravdivost 200 let staré písně o vraždě

Příspěvekod Mistr Jan » ned kvě 16, 2021 16:12

Řekl bych, že se to pohybuje zhruba okolo 1 %.

Popisují to zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Transgender

Nevím tedy naprosto přesně, co zkoumali, ale jako "transgender" se cítí/definuje:
- v EU 1,5 milionu, i.e. 0,3 %
- v UK 1,4 %
- v Kanadě v průzkumu mezi LGBT+ lidmi 11 %
- v USA odhad 0,3 %
atd. Popisují ještě několik zemí a kontinentů, ale myslím, že to si dokáže každý přečíst (přeložit) sám...

Také mě zaujal průzkum, který je tam taky popsán, a dle kterého si 54 % Američanů myslí, že pohlaví je dané podle toho, s "čím" se člověk narodí. A na druhé straně si 44 % myslí opak – že pohlaví se může lišit od toho "vrozeného".

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Vědkyně zkoumaly pravdivost 200 let staré písně o vraždě

Příspěvekod zburget » ned kvě 16, 2021 16:39

Primárně jde o to, o čem se bavíme. Pohlaví je jasně dané tím, "s čím" se člověk narodí. Tam není o čem spekulovat.
Problém je v tom, když se člověk cítí být něčím jinýám, než fyzicky je. Ale pořád je mu to pohlaví nastavené tak, jak se narodil. To, že se cítí jinak, nemá s pohlavím nic společného. Je to holé lidské neštěstí, se kterým se dnes většinou už naštěstí něco dá udělat.
LGBT komunitu bych do toho úplně netahal. To, že někdo cítí náklonnost k lidem stejného pohlaví je něco jiného. Identifikuje se jako muž a cítí náklonnost k mužům. Ale nikdy o sobě nebude tvrdit, že je žena.

Nejhorší "magoři" jsou pak ti různí aktivisti, kteří si budou vymýšlet těch dalších 50 pohlaví, jen aby "podpořili" ty nešťastníky, kteří se narodili v přehozeném těle.
Stačí používat zdravý rozum, mít soucit a pochopení pro ty, kteří neměli toliko štěstí, jako většina lidí a nemusíme vymýšlet takové zhovadilosti, jaké občas někdo vymýšlí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vědkyně zkoumaly pravdivost 200 let staré písně o vraždě

Příspěvekod Zora » ned kvě 16, 2021 17:10

Nevím tedy naprosto přesně, co zkoumali, ale jako "transgender" se cítí/definuje:

Obávám se, že ani ti vědci moc nevěděli, co zkoumají... sorry,
----------
Proč mně to jen připomíná rytiře Jedi a pastafariány... ( velká obliba při předminulém sčítání, aniž většina věděla alespoň podstatu)
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vědkyně zkoumaly pravdivost 200 let staré písně o vraždě

Příspěvekod Mistr Jan » ned kvě 16, 2021 17:31

No, mně to měření taky bylo divné... :-) Nerozumím, co zkoumali. Jestli se zeptali "kdo se cítí jako transgender?" Pak je taky otázka, jak si každý jeden jedinec vyloží slovo "transgender".

K těm LGBT+: nevím, jestli je v tom jazyková bariéra, anebo jsem to sám nepochytil. Je tam toto: "The 2017 survey of Canadian LGBT+ people called LGBT+ Realities Survey found that of the 1,897 respondents 11% identified as transgender (...)"

No, já si to překládám, jako že to byl průzkum pouze mezi lidmi LGBT+. Nevím. Možná si to někdo vyloží jinak. Neříkám, že do trans-xy chci nějak tahat LGBT+, beru si to jen jako množinu, ve které zkoumali...ale kdo ví,

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Vědkyně zkoumaly pravdivost 200 let staré písně o vraždě

Příspěvekod zburget » ned kvě 16, 2021 17:57

Jo, to byl průzkum jen mezi LGBT komunitou. Pokud bychom vyšli z toho, že těch LGBT je cca 3% a 11% z nich se identifikuje, jako transgender, pak se dostaneme k číslu 0,3% v populaci.

Takže já bych z těch čísel tak nějak vyvodil, že se pohybujeme opravdu někde kolem 0,3% lidí. Což je relativně dost. Jestli je v ČR 10 mil. lidí, tak je tady takových nešťastných 30 tis. lidí.
Ale ať si o mě myslí kdo chce co chce, když to řeknu hodně škaredě, kvůli 30 tis. lidí se přece nebude omezovat nebo ze sebe dělat blbce dalších 10 milionů lidí! Pomozme jim, respektujme je, nediskriminujme je, ale nenechme si od nich nic diktovat a nedělejme jim blbce.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vědkyně zkoumaly pravdivost 200 let staré písně o vraždě

Příspěvekod Zora » ned kvě 16, 2021 18:04

Já se osobně domnívám, že jde ve skutečné realitě , řekněme o stovky jedinců, spíš desítky.

Problém spočívá v tom, že toto téma je módní a na rozdíl od průzkumu, jaké má kdo nádobíčko, odpověď není absolutně nijak prokazatelná. Klidně mohu v pondělí tvrdit o svém psychickém pohlaví přesný opak toho, co budu tvrdit ve středu... a ve skutečnosti se budu stále považovat i cítit ženou a budu mít navíc z důvěřivců legraci.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vědkyně zkoumaly pravdivost 200 let staré písně o vraždě

Příspěvekod luko » úte kvě 18, 2021 11:51

Nerad se mísím do plodné debaty, ale jsou jen dvě pohlaví. Zbytek jsou duševní poruchy.
Znám taky dva případy "levobočků". Jeden z Náměště. Traduje se, že kuchařka otěhotněla a vzala si sloužícího. Dostali jako věno hájovnu.
Druhý případ je z Pernštejna. Kuchařka si vzala vojenského kováře, aby legalizovali dítě.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Předchozí

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků