Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.cz

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod Zora » pát úno 19, 2021 14:53

Co brání stejnopohlavním párům žít v trvalém svazku?
Buď z vlastního rozhodnutí nebo jako registrovaní.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod Boza » pát úno 19, 2021 15:14

Pochopitelně nic, pominu-li možnost společenské ostrakizace ve formě překvapení na rohožce. Jenže, a v tom je zakopaný onen pes, ani jedna z variant (tzn. "na hromádce", nebo RP) jednoduše není 1:1 ekvivalentní vůči aktu manželství v právním smyslu. Hromádka nikdy nebyla a nebude, v tom myslím problém nikdo nevidí. RP je už něco jiného.

Dával jsem odkaz na studii ze Sociologického ústavu a.v.; mezi prameny je uvedena tato stránka, porovnávající praktické rozdíly mezi RP a manželstvím: https://www.jsmefer.cz/rozdily . Nejsa právníkem, nedokážu posoudit prav(div)ost, ale zdá se mi vyjmenovávat ony rozdíly srozumitelnou formou. O některých jsem tedy osobně doteď nevěděl.
Naposledy upravil Boza dne pát úno 19, 2021 15:19, celkově upraveno 1
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod Zora » pát úno 19, 2021 15:19

Pro Boza
díky, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod zeter » pát úno 19, 2021 15:58

Boza: Ano, potvrzuji, toto jsou nejčastější právní výhrady, které v souvislosti s problematikou RP vídám popsané (resp. jak to takhle vidím pohromadě, je to ještě o něco horší, než jsem myslel... příznačné - a smutné - je, že to zjevně odnesou především ty případné děti)

Aniž bych chtěl nějak rozšiřovat téma, jen prostě mám rád zdánlivě mimoběžné analogie a tuhle dávám ke zvážení: připadá mi to trochu podobné udržovanému rozdělování lidí na zaměstnance a osvč - z historického hlediska to bývalo dost jasné, dělník, řemeslník, živnost, firma atd (a ať jsme spíš pravičáci nebo levičáci, levici prostě nelze upřít zásluhy na tom, že ze zaměstnanců "udělala lidi" (odbory, kolektivní smlouva a tak dále), takže je jasné, proč tu máme, co tu máme). Akorát čas trhnul oponou - když se dneska někdo vyučí/vystuduje obor xy, vůbec není jasné, jak dlouho se mu bude (moci) věnovat; to samé se týká zaměstnance: kde jsou ty doby, kdy někdo nastoupil k firmě (nebo do úřadu), postupoval v hierarchii (nebo taky ne) a pak o nějakých 40 50 let později zasloužile odešel do penze. Dneska tady běží ty systémy tak nějak uměle paralelně, většina lidí střídá zaměstnavatele, chvíli jsou zaměstnanci, pak zase osvč, nebo "něco mezi", což vede k různým švarcsystémům a jejich perzekuci, komplikovaným pravidlům pro DPP a DPČ, prekarizaci, částečným úvazkům (které jsou zase blbě právně ošetřené). A proč: protože se všichni drží starého konceptu, vedou se nekonečné debaty, kdo je na tom líp, místo aby se někdo pokusil přijít s nějakým promyšleným sjednoceným řešením. Jen se donekonečna "parametrizuje" stávající systém, vymezuje se, kdo co může a nemůže, což vede k dalšímu zesložiťování byrokracie a ještě větší chuti ho nějak obcházet ("shora" i "zdola").
Snad je jasné, proč mě tahle analogie napadla, ale nechtěl bych, aby se stala předmětem diskuse, to bychom se v tom celém zamotali. Jen příklad.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod zburget » pát úno 19, 2021 17:03

No, analogie s OSVČ vs. zaměstanec nebyla nejlepší - byl jsem kdysi zaměstanec, pozděj "jen" OSVČ a teď i zaměstnavatel. A věřte mi, že ten ne b****l, ale Augiášův chlív, co v tom je, si nezadá vůbec s ničím jiným v tomhle státě.

Ale zpět k našemu tématu. Jsem všemi dvaceti pro, aby RP mělo ve všech ohledech stejnou právní váhu, jako manželství (možnost dědit, právo na společný majetek, na zdravotní informace,…). S jedinou výjimkou - podle mě by neměli mít možnost adoptovat děti. Proč? Protože je to nepřirozené = neodpovídá to přírodě. Dítě se rodí dvěma jedincům opačného pohlaví. A i pro výchovu dítěte je vhodné, aby bylo v takovém prostředí vychováváno. Aby mělo možnost poznat jak fyzické (fyziologické), tak mentální odlišnosti mezi dvojím pohlavím. Kde jinde takové odlišnosti může vnímat líp, než v tak intimním prostředí, jako je rodina. Nikdy tohle nemůže nahradit výchova pouze jednoho rodiče, nikdo to nemůže nahradit výchova dvou matek nebo dvou otců.
Pokud se nějaká rodina rozpadne (nebo jeden z partnerů zemře) a o výchovu se pak už bude starat jen jeden z rodičů, s tím se moc dělat nedá. Rozhodně je ale dítě, které takto vyrůstá dost zásadně ochuzeno. Taky jsem ochotný akceptovat situaci, kdy má dítě někdo z homosexuálního páru. Pak je samozřejmě v pořádku, když ho bude moct vychovávat i v případě, kdy bude žít v RP. Ale opět je takové dítě při svém vývoji dost zásadně ochuzeno o zkušenost s tím duhým pohlavím. A to je jediný důvod, proč se mi ani trošku nelíbí, že by mohlo být dítě adoptováno homosexuálním párem.

Případné povolení adopcí homosexuálním párům je v té které zemi čistě A jen politické rozhodnutí, které nemá oporu vůbec v ničem. A neberu argument typu - že ten dotyčný to chce, že po tom moc touží, že je to jeho právo. Není. Není to jeho právo. Nemůže být. I to adoptované dítě je člověk, který má svá práva, není to žádná věc, na kterou má právo kdokoli jiný. A každé dítě má mít v první řadě právo na to, aby mohlo vyrůst v přirozeném prostředí. A přirozené (= v spuladu spřírodou) je prostředí, ve kterém jsou zastoupena obě pohlaví.
O.K. - beru a uznávám uvedenou poznámku o mnohoženství nebo mnohomužství, kde rodinu tvoří větší skupina lidí. Ale - pořád je v takové skupině zastoupeno obojí pohlaví. A to je podle mě to nejpodstatnější.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod Boza » pát úno 19, 2021 17:21

Zeterova analogie mi připoměla žertovnou příhodu, která taky dobře ilustruje rozpor mezi legislativou a očekáváními, tak ji sem plácnu, bez nároku na odbočení od diskuze:

V mladickém poblouznění jsem zakoupil ca 22k metrů čtverečních pozemek, hustě porostlý stromy, odhadem ve stáří 30-70 let. Dlouhou dobu se nic nedělo, ale letos začala platit novela daně z nemovitosti, která se bude týkat i tzv. ostatních ploch. I pojal jsem nápad, že přeměním v katastru pozemek z ostatní plocha / neplodná půda na pozemek lesní. Ze své představy stromy = les jsem byl vyveden loni státním orgánem správy lesa, který mi v rozhodnutí vysvětlil, že se o nejedná o les ve smyslu zákona, nýbrž o tzv. náletovou zeleň "od pradávna" a přeměna na les nepřichází v úvahu, leda za cenu mohutných investic. Takže jsem nadále majitelem spousty listnatých stromů (převážně bučina), která však lesem není, i když skrze ni odbor životního prostředí vesele nakreslil místní biokoridor. Inu, není lesem vše, co jako les vypadá :)
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod zeter » pát úno 19, 2021 18:10

zburget - já tu analogii se zaměstnanec/osvč vidím právě v tom, že se z věcí, které jsou relativně prosté, dělá hrozná, přebyrokratizovaná věda zejména proto, že to dřív nějak bylo. Spousta systémů má tendenci se zahlcovat výjimkami, všelijak záplatovat, přestože by prostě bylo jednodušší se zamyslet a "změnit paradigma".

Ale k tomu, co píšete - kvituji, že se ve spoustě ohledů shodneme (například minimálně ten rovnocenný právní status). A k těm rozdílům v názorech, byť si nejsem jistý, jestli se mi to podaří udržet (při mojí patentní ukecanosti a sklonům k odbočkám, vč. nadužívání závorek :-D ) přehledné:
i) Máme tu jednak biologickou danost: muž + žena = dítě. Ano. Ale vzápětí se nám to problematizuje - existují neplodní muži, neplodné ženy, umělá oplodnění, surogátní matky. To nám i v rámci klasického heterosexuálního svazku může přidělat spoustu vrásek na čele, pokud chceme opravdu poctivě měřit jedním metrem. Taky by nás to mohlo směrovat k úvahám o případných nerovnostech v partnerství žena-žena a muž-muž - protože dítě nakonec může porodit opravdu jenom žena. Ovšem když budeme uvažovat dostatečně za roh/nekonvenčně, můžeme vzápětí narazit na situaci, že muž bude biologickým otcem dítěte skrze surogátní matku a vychovávat ho bude s partnerem, ale pak budeme mít problém (biologicky) odlišit tuhle situaci od situace podobné, kdy je v heterosexuálním páru neplodná žena a její manžel bude biologickým otcem také skrze surogátní matku. (Jen popisuji možnosti, nehodnotím - samozřejmě chápu, že třeba vůči surogátním matkám lze mít nejrůznější výhrady; každopádně je to dobrý příklad toho, co bylo před sto lety zcela nepředstavitelné - a tím nemyslím nepředstavitelné eticky, nýbrž technologicky, čímž se automaticky znovu vracím k výše zmíněným poznámkám o úloze a platnosti tradic za "nových okolností".)
ii) Pak tu máme danost sociální: chápu vaši výhradu ohledně vzorů obou pohlaví, ale děti vychovávané jen jedním pohlavím nejsou nic mimořádného - spousta dětí například vyrostla s matkou a babičkou (to pochopitelně není biologický svazek, ale sociální jistě). A sice s vámi souhlasím, že různé role (a jejich chápání) se dítěti nejlépe vštípí právě v nejužším prostředí rodiny a že je to v mnoha ohledech důležité, ovšem:
ii-a) co je pravým obsahem těch rolí, a jsou ještě dnes udržitelné v podobě, v jaké z nejrůznějších příčin fungovaly před staletími, kdy např. ženy vpodstatě neměly přístup ke vzdělání, takže z principu nemohly hrát roli intelektuálních autorit?
ii-b) plní skutečně muži a ženy v 'tradičních' svazcích následováníhodnou roli vzorů? resp. je tu skutečně jenom jeden vzor maskulinity, jeden vzor femininity? A nejsou pro děti kolikrát tyhle nedeklarovaně nenaplněné - a přesto společností zohledňované/vyžadované - rozdělující role pro děti nakonec spíš matoucí, nebo dokonce celoživotním zdrojem frustrací? Což vede k:
ii-c) ani heterosexuální ani homosexuální rodina nefunguje ve společenském vakuu, skoro každé dítě má dostatek příbuzných, ke kterým může vzhlížet. I kdyby ho vychovávali dva muži - ti muži mají matky, ti muži mají sestry, kamarádky atd. Takže o nedostatek vzorů obého pohlaví bych se nebál. Nicméně - abych to zase přivedl tam, kde se asi sejdeme: pro dítě (jakékoli dítě) je podle mne nejdůležitější zázemí, stabilita. A jestliže je ta stabilita zajištěná, pak je to pořád mnohem lepší, než u jakéhokoli rozpadlého či rozpadajícího se svazku stejno- nebo různopohlavního, tam je to prašť jako uhoď. A tou stabilitou myslím nejenom rodinu, ale i širší sociální okolí.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod zeter » pát úno 19, 2021 18:22

Boza píše:Inu, není lesem vše, co jako les vypadá :)


Houbám je to naštěstí jedno - představte si, že by jedno každé mycelium muselo na úřad podávat kolkovanou žádost o povolení vyprodukovat sběruschopné plodnice a k ní dokladovat (rovněž kolkovaným) výpisem z katastru, že se jedná o les, nikoli náhodné uskupení stromů :-D

(já původně do toho prvního příspěvku ohledně tradice chtěl dát k dobrému jednu anekdotu, pak jsem to smazal, abych se nerozkecal - ale když už: Dcera peče sekanou, naučila se to od matky. Uplácat šišku, odkrojit kus z jednoho konce, do pekáče, péct. Pak to té dceři přijde divné - proč odkrajovat kus jednoho konce?! Tak se ptá matky, od které se to naučila. A ta jí praví - no moje maminka to tak vždycky dělala. Tak se dcera a matka při nejbližší příležitosti ptají pramáti rodu, proč je potřeba u sekané odkrojit kus z jednoho konce. A bábi praví - No já měla malej pekáč a vždycky tu šišku vyválela moc dlouhou.)
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod zburget » pát úno 19, 2021 18:42

No, v podstatě se shodneme, ale … :-)
Já jsem dítě z rozpadlého manželství, takže velice dobře vím, co mi v dětství chybělo. A ani v nejmenším to nenahradili moi prarodiče, se kterými jsme bydleli. S otcem jsme se stýkali, ale nežili s ním trvale.
Sociální zázemí doma bylo v rámci možností výborné. Takže mě nikdo nikdy nemá nejmenší šanci přesvědčit o tom, že je vyrůstání pouze jedním rodičem / jedním pohlavím byť jen vdáleně srovnatelná s vyrůstáním v kompletní rodině. I já měl kamarády, širší rodinu,… A velice dobře jsem vnímal, jak to funguje u kamarádů doma. A mohl jsem srovnávat s tím, jak to funguje u nás.
Proto tvrdím - a opravdu přesně vím o em mluvím, že pro vývoj dítě je v podstatě potřebné, aby mělo oba rodiče (obě pohlaví).
To, že jsou situace, kdy je z jakéhokoli důvodu potřeba, aby dítě vyrůstalo v neúplné rodině nebo v jednopohlavní rodině, nijak nepopírám. Ale to jsou (měly by být) tak minoritní situace, že bych je byl ochoten zanedbat. V každém případě takový stav považuju za nepřirozený. Svět není dokonalý.
Jen tvrdím a budu tvrdit, že není nejmenší důvod takové nepřirozenosti napomáhat.
Z pohledu výchovy a vývoje dítěte mi nevadí umělé oplodnění, nevadí mi surogátní matka. Nevadí mi, že se manželství rozpadne a partneři si najdou partnery jiné, pokud i ti noví budou dávat dětem dobrý příklad a vchovají z nich "kvalitní" další generaci. Vadí mi ale, když nějaký úředník bude dítě, které jako prvotní osobnost má právo na prostředí, ve kterém se bude moct správně vyvinout a rozvinout, umisťovat do prostředí nepřirozeného jen s tím argumentem, že na to mají právo ti dospělí, kteří o adopci dítěte žádají. Tohle je špatně. Tohle mi vadí. Nic jiného. Tohle je můj pohled pragmatický.

No, pak je ten pohled druhý, daný tím, že jsem katolík (ano i tak se rodina, ve které jsem vyrůstal rozpadla - svět fakt není dokonalý, spíš je to hezky proradná svině). Z pohledu víry mi vadí samozřejmě věcí daleko víc. Ale řekl bych, že v pohledu na soužití lidí jsem poměrně dost liberální. Hlavně se řídím zásadou, že nebudu nikoho soudit a už vůbec ne odsuzovat. To, že mi nevadí homosexuáílní svazky - to platí i z pohledu mé víry. A přeju jim plnou právní ochranu jejich svazku, aby byla úplně stejná, jako manželství. S tou jednou jedinou mojí výhradou.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod Viridis » pát úno 19, 2021 18:56

Pro Boza:
Jako "zeleň mimo les", jak zní správný terminus technicus pro trvalý porost na Vašem pozemku, podléhá nakládání s tamními dřevinami zákonu o ochraně přírody a krajiny, který je ještě mnohem přísnější, než je zákon o lesích (a to přesto, že ten náš je nejpřísnější v Evropě). Takže státní úředník Vás prostřednictvím různých "zelených" paragrafů může lépe sekýrovat. Kdybyste měl les, nemusel byste se v určitých případech státního úředníka vůbec ptát, pouze oznamovat. A to si přece občan nemůže dovolit, že?

K původnímu tématu a zdejším reakcím:
Respekt k jinakosti - proč ne. Adorace jinakosti - nikoliv. A to, že byly minority roky upozaďovány a ostrakizovány, kriminalizovány a jinak znevýhodňovány, jim nedává žádné právo na požadování veškerých práv - zejména ve vztahu k dětem - které má majorita zcela přirozeně, úplavem. Ale i kdyby se minority na hlavu postavily, přírodu nepřemůžou, model samec - samice - mládě je tu stovky tisíc let. Těch v článku zmíněných posledních 100 let - nebo i 300 let - je v evoluci druhu směšná epizoda.
Příroda si vždycky najde cestu, jak s naším zhlouplým a zchoulostivělým živočišným druhem - nebo spíš ekotypem živočišného druhu Homo sapiens - zatočit a odkázat nás do patřičných mezí. Umí to skvěle - povodněmi, vlnami tsunami, suchem, nedostatkem pitné vody, nedostatkem potravin, požáry, zemětřeseními, epidemiemi a pandemiemi, autoimunitními nemocemi, vývojovými vadami, neléčitelnými nemocemi, proti všem lékům odolnými superbakteriemi .... :lol:
Příroda to zařídí / již zařizuje (s naší vydatnou pomocí) po svém - proč se asi bílým Evropanům a Američanům rodí čím dál méně dětí.... Aby tato hyperkorektní civilizace, která se stará především o své duševní potřeby, uvolnila životní prostor těm životaschopnějším, přirozenějším, pudovějším. To je zákon přírody, proti kterému se můžeme bouřit, můžeme proti němu protestovat, a to je asi tak všechno, co můžeme, bohužel. A ještě si můžeme lhát do kapsy a tvářit se, že ten úpadek euroamerické civilizace je vlastně vzestup.
Stačí se podívat na starý Řím a barbary. Historie se ráda opakuje... :D
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod zeter » pát úno 19, 2021 20:20

zburget: necítím se oprávněn nějak zpochybňovat osobní zkušenosti, zejména ne v takhle citlivé záležitosti - ale advocatus diaboli praví: teď si čistě hypoteticky vezmětě, že byste byl dítě třeba v nějakém "polyamorickém kibucu", kde se všichni muži a všechny ženy, zcela bez ohledu na biologický původ dětí, starají o všechny, a vy (nebo ani oni) byste nevěděl, kdo jsou vaši rodiče - ani byste ten koncept nukleárního rodičovství neznal. Jen že se o vás starají a postarají, někteří víc, někteří míň; někteří se starají víc o jiné věci než o děti (ale jsou taky důležití pro celek), nebo se o děti starají, ale sami děti neplodí. Dávám jako podnět k zamyšlení, do jaké míry je ta případná nepřítomnost vzorů toho či onoho pohlaví daná tím, že je systém postavený na svého druhu izolaci, resp. vymezení se nukleární rodiny vůči okolí (až na nejbližší příbuzenstvo, které je ale taky oddělené a taky je to většinou (jiná) nukleární rodina). Nebudiž bráno jako nějaké utopické blouznění - jen průzkum možného, a vůbec nezastírám, že by i v takovém systému nedocházelo k rozporům a jiným potížím. Rozhodně se vás tím nechci dotknout, ani nikoho jiného, prostě jen nabízím jiné čtení, jaksi zvnějšku: systém založený na nukleární rodině nebyl schopný kompenzovat rozpad nukleární rodiny - a teď kde je problém.

viridis: a jak to přesně bylo s právy matky k dětem, když v tuhém patriarchátu žena měla práv málo a o rodině rozhodoval muž, coby majorita? A pokud by si to právo přece prosadila, mohla se dostat do existenciální tísně prostě proto, že jako žena s dětmi bez muže byla jaksi z principu míň než muž bez dětí? Co třeba volební právo? atdatd. Peklo děcku zařídí matka, protože není konformní k majoritě - a nebo majorita, protože k ní matka není konformní?
Černoši byli kdysi otroky a ostrakizovanou menšinou. Takže teď nemají právo požadovat plná občanská práva? Židé byli zavření v ghettech, nemohli svobodně uzavírat manželství, věnovat se povolání podle své volby. Takže teď nemají právo na plná občanská práva? A tak bychom mohli pokračovat. Jen důsledně rozvádím a zobecňuji, co jste napsala. Adorace? Mně je heterosexuální opentlený kravál na ulicích úplně stejně nepříjemný jako homosexuální.
Z neustálého hledání, jak bychom se vůči druhým mohli vymezit, vzešlo to nejhorší, co v dějinách vidíme. Různá náboženství, rasy, přesvědčení, etnicity, národ... všecko se to furt pere, stříká krev, hoří knihovny, a já jsem z toho upřímně zhnusený. Majorita má sice z principu hlavní slovo, ale to vůbec neznamená, že by to slovo nutně muselo být rozumné a že nepodléhá přezkumu. Pokud něco nepodléhá přezkumu, je něco od základu špatně.

Co si myslím o biologizujích argumentech vztažených na sociokulturní problematiku, to jsem už výše naznačil, a věřte mi, že mám k přírodovědě hodně blízko (a k humanitním oborům i skrze genealogii čím dál tím blíže). Přemáhání přírody... mnozí majitelé dvou psů by mohli dát k dobru ledasjakou pikanterii. Štěňátka z toho sice nejsou, ale... děje se to, dělo se to.
Modely chování běžné mezi ostatními savci - i třeba primáty, kteří nám jsou nejblíž - fakt nechcete zažít na vlastní kůži, to by vám ta slova o evolučním tlaku pěkně zhořkla v ústech. Nicméně máte třeba pravdu, že pokles porodnosti je napříč přírodou známkou přemnožení za příznivých podmínek - podobně se chovají třeba i populace myší, přestávají se množit a potom takovým populacím vesměs hrábne a jedinci se začnou chovat agresivě (jsou o tom ne zrovna pěkné články).
Taky bych upozornil, že ty populace, které nás ohrožují a které označujete za "životaschopnější, přirozenější, pudovější", často nejsou monogamní a nebo (jako v případě Číny) aktivně regulují porodnost.
Ne, s biologickým redkucionismem si u Homo sapiens sapiens nevystačíme.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod zburget » pát úno 19, 2021 21:00

Já ale nemluvil o nutnosti nukleární rodiny pro zdárný rozvoj dítěte. I v nějakém větším společenství lidí společně vychovávajícím potomstvo jsou zastoupena obě pohlaví. Děti jen převezmou v daném místě zaběhnutý kulturní vzorec a budou se v dospělosti chovat podle něho. ALe při svém vývoji (výchově) mají opět k dispozici realitu danou přírodou a totiž že existují dvě různá pohlaví se svými specifiky.
Já psal, že jsem v zásadě proti výchově dětí v jednopohlavních svazcích - a to i jen v těch případech, kdy by tato jednopohlavní svazky měly dostat dítě adopcí.

S dovolením se vyjádřím i k ostatnímu. Homosexuálům v jejich snaze o zrovnoprávnění upřímně fandím. Mají plné právo žít plnohodnotný život se svým hendikepem. Hendikepem myšlen s ohledem na přírodní zákony.
A dál - jsme tady v nějakém kulturním prostředí, které máme vyzkoušené a staletími ověřené, že se nám v něm žije komfortně. Jsem zásadně proti nějakým multikulti pokusům toto naše kulturní prostředí nějak radikálně prudce měnit. Aby nedošlo k omylu, nejsem proti "evoluční" změně, která tak, jako tak trvale probíhá. Ale ne tak, že přijde banda aktivistů a převrátí všechno naruby jen proto, že si oni myslí, že sežrali všechnu moudrost světa. Ale Viridis to píše dobře - však ona si s náma přiroda snadno poradí, až ji ty naše eskapády přestanou bavit :-)
ad životaschopnější, přirozenější a pudovější populace - no, nikdo netvrdí, že by měly být monogamní. Bylo zde napsáno (a já s tím v plné míře souhlasím), že pokud se naše vyspělé civilizace budou chovat tak, jak se chovají, tak prostě vymřou. To je jednoduchá matematika. Pokud budou mít rodiny 2 a méně dětí (přesné číslo pro zachování populace neznám, ale dá se sand snadno najít), tak nás bude ubývat. A dokud budou rodiče hledat jen vlastní prospěch a vlastní komfort a dvě a více dětím ji přijde jako zátěž pro ně samotné, tak jak může nače civilizace skončit? Vyhyne. Do slova a do písmene vyhyne. A bude nahrazena jinou, životaschopnější, přirozenější a pudovější, která nebude mít problém s tím mít dětí víc. A bude úplně jedno, jestli bude monogamní, polygamní, monoteistická, polyteistická, ateistická nebo třeba kanibalská.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod matju » pát úno 19, 2021 22:40

Ty jo, na vás aby si vzal člověk slovník cizích slov :).

Osobně nemám nic proti adopci homosexuálů, myslím si totiž, že i v jejich případě funguje rozlišení na toho, kdo je spíš muž a toho, kdo je spíš žena, alespoň ty dva páry, které znám (jednou oba muži a jednou ženy), to tak měli. A myslím si, že dítě, které vyrůstá u takového páru, který má +- harmonické soužití, má lepší start do života, než dítě např. dvou heterosexuálních alkoholiků. Neříkám ale, že má ten start bezproblémový a ideální.
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod zburget » sob úno 20, 2021 0:55

Páru heterosexuálních alkoholiků by taky nikdo dítě do adopce nesvěřil - takže tohle srovnání není moc relevantní.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Tradiční rodina již sto let neexistuje, článek lidovky.c

Příspěvekod zeter » sob úno 20, 2021 10:48

jenom ještě doplním, co se mi utřáslo v hlavě v noci a teď dopoledne, ať mi to nestraší v kebuli :-)

zburget - prvně to jednudušší téma: vyhynutí. Já si myslím, že spíš než k vyhynutí dojde k postupnému prolnutí skrze migraci, které bude ostatně naprosto nevyhnutelné i z ekonomického hlediska. Tohle míchání, doplňování, "dolidňování", zaplňování vyprazdňujícího se prostoru (fyzického i kulturního) je přirozený a neustálý proces. My sami jsme ostatně podobná směska, protože se tu různé kultury mísily obzvlášť vydatně. Já se toho ani moc nebojím, spíš mám obavu, aby to s sebou neneslo např. válečný konflikt nebo něco na způsob občanské války (ale kdovíkoho proti kdovíkomu), obě varianty mi přijdou o dost horší než pomalé rozpouštění se v něčem jiném. Podle mě v tomto hodně platí, že jaký si to uděláme, takový to budeme mít, což samozřejmě platí pro všechny zúčastněné strany.
Jinak já taky nejsem žádným přítelem radikálních změn, natož anarchista, a v našem kulturním okruhu je mi (s výhradami) vzásadě dobře. Ale připadá mi, že se zbytečně brzdí věci, proti kterým podle mého nelze nic moc namítat. A když ze na to pak někdo dívá zpětně, ťuká si na čelo, proč třeba zavedení volebního práva žen trvalo tak dlouho. Představte si například všechny ty homosexuály, kteří se nedožili dekriminalizace: často zničené a nenaplněné životy, sebevraždy (viz Alan Turing), manželství na zapřenou. Obzvlášť poučné jsou v tomhle u nás třeba osudy Václava Kršky.
Pak je tu ještě ta rovina přírodně-fatalistická, a tam můžeme klidně zanechat všech nadějí - od všeho biologického materiálu tu naši hroudu vyčístí nejpozději Slunce, až přejde do fáze rudého obra. Nebo si za pár let yellowstoneská kaldera vzpomene, že už nějak dlouho nevybuchla, a bude vymalováno. Ostatně současná pandemie, kde teda podle mne konce nevidět, je velmi citelná a názorná ťafka pánům tvorstva: stačí šikovný kousek ribonukleové kyseliny zabalené do trochu pocukrované proteinové kuličky...

a ještě k tématu té adopce: skoro všechno podstatné asi už zaznělo, postoje jsou jasné, nechci se opakovat - jenom bych ještě vypíchl
i) podle mne je trochu chyba, že se obecně vytváří jakýsi dojem jednolité skupiny, a pak se s ním pracuje - homosexuálové, stejně jako heterosexuálové, jsou prostě taky jen lidi, a lidé jsou různí, mají různé zájmy, životní postoje, názory na to či ono. Podobně různorodé jsou i ty vzájemné vztahy, v rodinách či mimo ně. Za vším je potřeba vidět lidi, ne nějaké kategorie.
ii) já si myslím, že matju naopak trefila hřebík na hlavičku - totiž s tou poznámkou o dětech v problematických (např. alkoholických) het. rodinách. Základní rozdíl je ten, že u adopce se velmi pečlivě zkoumá, kdo chce dítě adoptovat a jak si potom vede. Vše je pod dozorem. A tohle by fungovalo u adopcí hom. páry úplně stejně.
Normální het. rodina si ovšem to děcko může pořídit jaksi přirozenou cestou, a nikdo nemůže říct ani popel, a řeší se to teprve ex post, až problémy přerostou nějakou mez, což už většinou bývá pozdě: děcko je traumatizované jak životem v takové rodině, tak potom celou tou hroznou byrokratickou mašinerií a nakonec pobytem v domově.
iii) a ještě nakonec: podle mého názoru případný nedostatek vzorů obého pohlaví u dětí adoptovaných homosexuálními páry (jakkoli tuhle obavu v mezích, které jsem popsal dřív, chápu) je pořád o dost lepší, než to, co ty děti už mají za sebou (v rodinách, odkud musely být odebrány), nebo před sebou (život v domově, po různých pěstounech, problematický vstup do života bez solidního zázemí).

Pardon, zase jsem se rozkecal :-D - ale klid, už jsem asi řekl všechno, o čem jsem přesvědčený, že k tomuhle tématu mělo zaznít.

P.S.: nezbývá než doufat, že genetická genealogie bude i nadále postupovat mílovými kroky, jinak se z toho galimatiáše naši budoucí kolegové zvencnou :-]
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků