Postesknutí nad zmatky v Protivanovkých matrikách.

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Postesknutí nad zmatky v Protivanovkých matrikách.

Příspěvekod zburget » ned pro 06, 2020 22:06

Vím, že mi s tímhle nikdo nepomůže, ani o to nežádám, jen si musím trochu postěžovat, protože už mám chuť s tím fakt švihnout.
Naštěstí to nejsou moji předkové, ale jen rodina manžela sestry mého předka. Já si jen chtěl dohledat, za koho se vdala, a hezky jsem se do toho zasukoval.

Mám nějakého Pavla. Ten měl (mimo jiné) syny Jiřího a Pavla. No a ten Pavel měl (mimo jiné) syna Jiřího.
A všcihni čtyři si vzali za ženu Marianu.
A ty manželky jim tak nějak různě umírají a oni se tak nějak znovu žení. A já se snažím dohledat, kdo ke komu patří. Občas někde umře Mariana vdova, o které jsem si myslel, že je manželkou žijícího Jiřího…
Jo ještě jedna perlička - Pavlovi staršímu se narodí Jiří v r. 1725. Jaké je moje překvapení, když mu umře syn Jiří v roce 1720 ve věku 1. roku. A přitom v roce 1719 se mu narodila dcera Dorota.

Vdávají se mi děvčata, kzerá se nenarodila, umírají kluci, kteří se nenarodili. Lidi mi tam mizí… Narodí se jeden Josef, umřou dva… Dva lidi se vezmou, mají spolu děti, ale nakonec ani jeden neumře - asi spolu šťastně žijí dodnes…
Jestli někdo někdy hodláte pátrat v Protivanově prakticky během celého 18. století, tak se připravte na takový b****l v záznamech, že to svět neviděl a pes nežral :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Postesknutí nad zmatky v Protivanovkých matrikách.

Příspěvekod Zora » ned pro 06, 2020 22:10

a to je za období jednoho nebo více farářů ?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Postesknutí nad zmatky v Protivanovkých matrikách.

Příspěvekod zburget » pon pro 07, 2020 7:53

Prakticky celé 18. stol., takže farářů víc.
V matrikách je více rukopisů, ale je pravda, že asi nejvíc problémů mám za jednoho faráře, který tam byl celkem dlouho uprostřed toho 18. stol. :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Postesknutí nad zmatky v Protivanovkých matrikách.

Příspěvekod matju » pon pro 07, 2020 8:00

Soucítím a znám, byť v jiných lokalitách. To je na mašli, zejména, jak jsou tam všichni stejného jména a stejné manželky a stejně pojmenovaných dětí :(
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Postesknutí nad zmatky v Protivanovkých matrikách.

Příspěvekod galulois » pát pro 11, 2020 11:57

Souhlasím, Protivanov je šílenej a to tam mám ještě ke všemu příjmení Koudelka. Kdybych tímto rodokmenem začínala, tak s genealogií prásknu do půl roku.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Postesknutí nad zmatky v Protivanovkých matrikách.

Příspěvekod Made » stř led 06, 2021 21:39

matju píše:Soucítím a znám, byť v jiných lokalitách. To je na mašli, zejména, jak jsou tam všichni stejného jména a stejné manželky a stejně pojmenovaných dětí :(


Když to vidím, tak si vždycky vzpomenu, jak jsou dneska mnozí kritizovaní za až moc originální jména dětí.


Na druhou stranu bych nečekala, že manželský pár Jan a Maryna na začátku 18. století bude unikátní kombinace. V mé lokalitě jsem zatím nenašla žádný takový pár. Ani ten můj.
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: Postesknutí nad zmatky v Protivanovkých matrikách.

Příspěvekod Zora » čtv led 07, 2021 5:32

Made píše:
Když to vidím, tak si vždycky vzpomenu, jak jsou dneska mnozí kritizovaní za až moc originální jména dětí.


V 18. století dostávaly děti jména striktně po světcích, skoro vždy je přiděloval farář dle kalendáře svatých a taky dle svého uvážení. Čím více Marií ve farnosti, tím větší pocta Panně Marii

Ta dnešní zvlášť originální jména si hledají rodiče (bez ohledu na pestrost matriky), ale s osobním cílem - aby právě jejich dítě mělo unikátní jméno. Dost často je výsledkem děs - běs.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Postesknutí nad zmatky v Protivanovkých matrikách.

Příspěvekod Made » čtv led 07, 2021 12:48

Na tuto informaci jsem už tu na fóru narazila, to do toho neměli rodiče vůbec co mluvit?
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: Postesknutí nad zmatky v Protivanovkých matrikách.

Příspěvekod Zora » čtv led 07, 2021 12:55

Vezměte si matriku ze 17. a 18. století. Jména dětí se "přidělovala" podle kalendáře svatých oblíbených světců..... případně podle významných osob ve farnosti - biskup, majitel panství apod. . , podle zasvěcení kostelu, kaple ....
Občas asi někdo něco mohl změnit nebo se mu narodilo dítě a on už měl doma potomka s tímto jménem svatého, případně se dávala ještě druhá jména... Vše už za další poplatek...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Postesknutí nad zmatky v Protivanovkých matrikách.

Příspěvekod Made » čtv led 07, 2021 17:21

Úžasný business, děkuji za odpověď.
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků