Dnes 20:50 ČT2 - gen. in memoriam Karel Lukas *1897 Brníčko

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Dnes 20:50 ČT2 - gen. in memoriam Karel Lukas *1897 Brníčko

Příspěvekod mfal62 » úte říj 27, 2020 13:28

27. 10. 2020, 20:50 ČT2 - Generál in memoriam

Dokument. Opakování 29.10./ČT2.
Vlastenec Karel Lukas (*16.2.1897, Brníčko, okr. Šumperk)
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 95253ce2e3

přežil všechny nástrahy a brutalitu dvou světových válek jako hrdina. Osudnou se mu stala až poválečná nenávist komunistů.
Připravili E. Stehlík a J. Tabery

Ve čtvrtek 26. května 1949 se na bubenečském hřbitově v Praze konal smutný pohřeb. Hostů se sešla jen hrstka. Kromě nejbližších příbuzných a několika rodáků se totiž až k hrobu nikdo nedostal. Estébáci, kteří měli mrtvého na svědomí, kontrolovali příchozím občanské legitimace. Kněz se právě loučil s hrdinou dvou válek, rytířem francouzské Čestné legie, nositelem tří československých válečných křížů a dvou desítek dalších nejvyšších vyznamenání. Na černý náhrobní kámen umístili krátký nápis: „Plukovník generálního štábu Karel Lukas *1897 – †1949“.

Pozn.: V Brníčku mám taky nějaké předky, ale až na úrovni praprapradědy, takže zatím jsem to nezkoumal - 3x-praděda se jmenoval Skoumal :-)
Možná bych nějakou vzdálenou příbuznost s Karlem Lukasem mohl dohledat ...
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Dnes 20:50 ČT2 - gen. in memoriam Karel Lukas *1897 Brní

Příspěvekod martin.foto » úte říj 27, 2020 20:43

Vždy jsem si myslel, že pan generálmajor Karel Lukas umučený příslušníky komunistické bezpečností ze zcela zjištných důvodů je pohřben v rodinné hrobce v Brníčku, pravdou je, že v Bubenči je hrobové místo tohoto jména. Půjdu se tam podívat.

Té poznámce o Skoumalových nerozumím ;-)

Záznam jeho staršího bratra Františka http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... ab6a7191f2
TY Martin
martin.foto
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon bře 17, 2014 0:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha, Lipník nad Bečvou, Pelhřimov, Blatná, Chotěšice, Mělník, Veltrusy, Chomutov, Nelahozeves, Přívlaka, Horní Bousov, Veltrusy, Kouřim, Žatec, Hluboš, Tábor, Čáslav

Re: Dnes 20:50 ČT2 - gen. in memoriam Karel Lukas *1897 Brní

Příspěvekod mfal62 » čtv říj 29, 2020 17:54

S tím Skoumalem to byla jen taková slovní hříčka:

Můj 4x-praděda (předtím jsem špatně počítal) Josef Skoumal byl taky z Brníčka,
ale jeho rod jsem ještě nezkoumal (NeSkoumal), i když to příjmení k tomu přímo vybízí ...
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků