Jméno nepokřtěného dítěte

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Jméno nepokřtěného dítěte

Příspěvekod zburget » ned čer 07, 2020 7:29

Narazil jsem na jednu zajímavost - v jedné z úmrtních matrik z cca poloviny 19. stol. mám podezřele vysoký počet nepokřtěných dětí. Co mě ale překvapilo víc je, že mají všechny zapsané jméno František / Františka.
Jeden příklad za všechny:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=69
pravá strana 3. záznam:
Franz nothgetauft Kind der Mariana des Anton …

Setkali jste se někdy s něčím takovým?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jméno nepokřtěného dítěte

Příspěvekod Viridis » ned čer 07, 2020 8:46

Zdravím,
včera nebo předevčírem jsem takový zápis postřehla v matrice z 2.poloviny 18.století v Boskovicích. Fakt je, že jsem si všimla jen jednoho a nepamatuji si ani jméno, tím méně odkaz, ale zaujalo mě to nepokřtěné dítě se jménem. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Jméno nepokřtěného dítěte

Příspěvekod mfal62 » ned čer 07, 2020 12:41

"nothgetauft" = "nouzově pokřtěné" dítě porodní bábou

"not" je anglický zápor, ale tohle je z němčiny, viz např. současné slovo "notfalls"

[EDIT]
Příčina úmrtí je "schwere Geburt" = těžký porod. Jestli dobře vidím, v tomto konkrétním případě žilo dítě jen 8 minut,
nejspíš po přestřihnutí pupeční šňůry. Zkušená porodní bába jistě poznala, že do kostela k faráři se to nestihne.
V takových případech může křest provést i laik a pak je taky celkem jedno, jaké jméno dítě dostane.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Jméno nepokřtěného dítěte

Příspěvekod alenas » ned čer 07, 2020 19:39

zburget píše:Narazil jsem na jednu zajímavost - v jedné z úmrtních matrik z cca poloviny 19. stol. mám podezřele vysoký počet nepokřtěných dětí. Co mě ale překvapilo víc je, že mají všechny zapsané jméno František / Františka.
Jeden příklad za všechny:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=69
pravá strana 3. záznam:
Franz nothgetauft Kind der Mariana des Anton …

Setkali jste se někdy s něčím takovým?


Zdravím
S něčím podobným jsem se setkala - jedna moje pra- porodila 9 dětí a pouze syn se dožil dospělosti. Všechny byly pokřtěny "v nouzi", dokonce i Matouš, který jediný přežil. Pokud je dítě v matrice zapsáno křestním jménem, tak bylo vždy pokřtěno, někdy dokonce i v těle matky. Nouzový křest je možný i dnes. V minulosti to probíhalo asi podobně.

https://www.vira.cz/texty/otazky-a-odpovedi/nouzovy-krest
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Jméno nepokřtěného dítěte

Příspěvekod Zora » ned čer 07, 2020 20:21

Problém spočíval ne v křtech v nouzi, s těmi jsme se asi všichni setkali, ale nesprávným překladem (přečtením) dětí pokřtěných v nouzi jako nepokřtěné děti a přitom se jménem.
To, že děti křtěné v nouzi byly většinou pokřtěny od báby jako František, inu, třeba se jí to jméno líbilo, nebo se tak jmenoval její manžel, či místní sedlák, který se často zapomínal jinde..... nebo to bylo jméno nějakého významného místního církevního hodnostáře, nebo vrchnosti. Popřemýšlela bych i nad tím, zda třeba nějaký ze sv. františků nebyl patronem slabých, nemocných či malých dětí nebo tak něco...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků