nádherná ukázka, jak se opisuje na MyHeritage

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

nádherná ukázka, jak se opisuje na MyHeritage

Příspěvekod Zora » ned kvě 24, 2020 20:56

Z rodokmenu na MH:
Muž se narodil v roce 1773
Narodil se mu syn:
Září 1817

Muž zemřel v roce
1799

Jak tohle dokázal, to tedy netuším...

Nechci zde uvádět konkretní údaje. Našla jsem tohle zmatení mysli už v pěti rodokmenech, kde zřejmě autoři od sebe opisovali. Pikantní na tom je, že ve 20. i 21. století se v těch rodokmenech objevují velmi často osoby s vysokoškolským titulem, některé dokonce dohledatelné na netu (wiki).

Je mně docela líto, že nemám čas pátrat po tom, kdo ze správců těch několika účtů tohle zadal jako první.
Stálo by za zvážení, zda nedělat rodokmeny jen podle okamžitého nápadu a ne podle matrik.. Nekontrolují to ani sami autoři. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nádherná ukázka, jak se opisuje na MyHeritage

Příspěvekod kimes » ned kvě 24, 2020 22:17

Zora píše:Z rodokmenu na MH:
Muž se narodil v roce 1773
Narodil se mu syn:
Září 1817

Muž zemřel v roce
1799

Jak tohle dokázal, to tedy netuším...

Nechci zde uvádět konkretní údaje. Našla jsem tohle zmatení mysli už v pěti rodokmenech, kde zřejmě autoři od sebe opisovali. Pikantní na tom je, že ve 20. i 21. století se v těch rodokmenech objevují velmi často osoby s vysokoškolským titulem, některé dokonce dohledatelné na netu (wiki).

Je mně docela líto, že nemám čas pátrat po tom, kdo ze správců těch několika účtů tohle zadal jako první.
Stálo by za zvážení, zda nedělat rodokmeny jen podle okamžitého nápadu a ne podle matrik.. Nekontrolují to ani sami autoři. Z

Ano, přesvědčivá ukázka hodnověrnosti dat na MH ... proto jsem ho před pěti lety přestal užívat! Není nad to si vše najít sám(byť někdy s pomocí zkušenějších kolegů), vždyť v tom je to "kouzlo" našeho bádání ...
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: nádherná ukázka, jak se opisuje na MyHeritage

Příspěvekod Zora » ned kvě 24, 2020 23:13

hezky napsáno... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nádherná ukázka, jak se opisuje na MyHeritage

Příspěvekod luko » pon kvě 25, 2020 5:58

Úplně bych MH nezavrhoval, je však třeba použít rozum a dělat si kontrolu, než něco zapíšu. Mně taky MH nabízí fotku člověka , který žil v 18. století. Na fotce je člověk asi z druhé poloviny 20. století, akorát má podobné jméno.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: nádherná ukázka, jak se opisuje na MyHeritage

Příspěvekod Zora » pon kvě 25, 2020 6:11

To zvážení, zda, jak a zda vůbec... to je na každém z nás.
Mně šlo spíš o to, jak bezhlavě se loví a OPISUJÍ osoby. Je logické, že někdo může udělat chybu. Chápu, ale nepochopím, jak někdo může takovou debilitu opsat...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nádherná ukázka, jak se opisuje na MyHeritage

Příspěvekod kolsi » pon kvě 25, 2020 7:47

Já myslím, že ti lidé to vůbec neopisují. Oni jenom bezhlavě klikají na tu funkci "Zkopírovat celou větev", která jim tam několik generací sama nakopíruje.
Dost mě na tom zaráží, že často ti lidé mají zaplacené kompletní datové předplatné, ale jejich rodokmen = náhodně odklikané shody.

Situace ale možná bude ještě horší. Původně nalezené shody většinou skutečně seděly (byť 99% z nich bylo okopírováno ode mne). Zhruba od letošního ledna to mezi shodami zobrazuje i osoby, které žili úplně v jiném století na jiném místě. Stačí aby sedělo příjmení a část křestního jména, u žen stačí aby sedělo jenom rodné nebo vyvdané příjmení.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: nádherná ukázka, jak se opisuje na MyHeritage

Příspěvekod Zora » pon kvě 25, 2020 7:58

Naprosto souhlasím. V poslední době mně chodí upozornění na příjmení, která jsem kdysi vyhledávala a je to děs, bez jakékoliv logiky nebo vazby na předchozí vyhledávání...
Rodokmen tam nemám, ani neopisuji, většinou ale hledám možný výskyt příjmení v okolí původní obce nebo u nejmladších osob (jejichž údaje nemohu získat v matrikách) obec původu...

K dění na MyHeritage - ono se čím dál více stává módou, mít dohledané předky... Už jsem to psala mockrát, kdo má šanci cokoliv zkontrolovat z rodokmenu, který vidí třeba při návštěvě... Podívejte se, co všechno dohledal náš tatínek...
Tady je rodokmen Nováků.... on Josef Novák si vzal naši babičku deset let potom, co se jim narodila Maruška...

Dalo by se pokračovat... A bohužel, dnešní generace mladých má naprosto zkreslený pohled na svazky manželské , děti manž i nemanž., o rozlukách, rozvodech ani nehovořím... , vyznání a církve... netuší... a mnohdy je složité cokoliv vysvětlovat...
Pak jsou ovšem rodokmeny opravdu obsahově ničem...
ale hodnotí se to podle hesla:
"Hurá, my máme rodokmen".

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nádherná ukázka, jak se opisuje na MyHeritage

Příspěvekod jakub_m » pon kvě 25, 2020 10:10

Už jsem tam narazil na hrůzná zvěrstva (např. matka v 77 letech), ale na druhou stranu mi tam opisování v mnohém i pomáhá a šetří čas. Typicky pokud nejsou u matriky indexy či někdo již přede mnou dohledal přestěhování či třeba původ něčí matky (a tím pádem obvykle i místo svatby), představuje to cenný inspirační zdroj. Vždy se snažím to, co nalezenu, ověřovat v matrikách. Rizikem jsou pro mě dvě věci:

1. Pohodlnost při takovém ověřování, kdy sice slepě nepřejímám bez dohledání v záznamech, ale přeci jen se tolik (jako při vlastním vyhledávání) nedívám, na jiné možné kandidáty se shodnými jmény, respektive jejich kombinacemi. Nejhorší je tohle při úmrtích, naštěstí tam to může napáchat nejméně škody.

2. Nějaký čas tam může viset a šířit se dám moje pracovní neověřená verze (podobně jako v jiné situaci nepřesné ročníky narození převzaté ze sčítacích archů), kdy třeba přejmu něčí sourozence, ale ověření udělám až s nějakým časovým posunem, kdy na to mám čas a chuť.

Sám tam rodokmen mám a snažím se tam údaje vkládat s printscreeny ze zdrojů jako jsou matriky či sčítací archy s možností identifikace daných zdrojů, aby si to mohl někdo, kdo to po mě vyhledá, případně sám snáze ověřit (druhá funkce je, že to usnadňuje orientaci mě samotnému).
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: nádherná ukázka, jak se opisuje na MyHeritage

Příspěvekod Gringo » ned bře 21, 2021 20:55

Pravda je, ze MH mi parkrat pomohlo hnout se z mista, ovsem velmi casto narazim na zverstva podobna tem vyse uvedenym. Je to celkem smutne, ze tyto logicke chyby nedovede jejich SW nejak vyznacit, nebo rovnou zrusit. Pak je tu samozrejmne osoba vyzkumnika. Pokazde, kdyz neco pripojuji (na FS, MH, nebo od ziveho kolegy z masa a kosti), vse overuji. Stava se, ze se nekdo upise v datu, ze nespravne povazuje 8-bris za srpen, nekde vdove udela z byvaleho manzela otce... MH mi vytrvale nabizi, ze muj dosud zijici otec je shodny s nejakou osobou, ktera uz 120 let nezije. Jasne, kdyz budu "klikac", strelim ho tam, ale trochu rozumu, proboha! OK, nekomu nevadi platit hrisne penize za (v podstate) paskvil, ale toz kdyz mu pocitac rekne vyskoc z okna, taky vyskoci?
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků