Historie venkovského domu - ca r.1870

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Historie venkovského domu - ca r.1870

Příspěvekod pop5go » stř srp 29, 2012 15:49

Dobrý den,
dokázal by mi někdo poradit, jak zjistit historii venkovskeho domu?
Dům je postavený údajně r.1870, jedná se o typicky jihočeskou vesnici (okr. Tábor), ale to je bohužel vše, co vím...
Existovala již na konci 19. století nějaká obdoba katastru nemovitostí? Bylo třeba vypracovat plán stavby, mít nějaké povolení ke stavbě atp??? Bylo nutné tyto materiály evidovat a archivovat??
Je možné dohledat nějakou historii domu?

Nevím vlastně ani co a kde hledat.

Díky za kazdou radu. Pěkné dny
pop5go
pop5go
 
Příspěvky: 49
Registrován: ned říj 11, 2009 16:58

Re: Historie venkovského domu - ca r.1870

Příspěvekod Milan Wölfl » stř srp 29, 2012 16:11

V první polovině devatenáctého století byl zrealizován takzvaný stabilní katastr, oficiálně se soubor map nazývá Císařské otisky stabilního katastru a je přístupný na adrese českého úřadu zeměměřičsko-katastrálního.
Více by se dalo získat v okresním archivu, ke kterému Vaše usedlost náleží. Je třeba ale nejdříve napsat více specificky, o kterou ves nebo obec se jedná...
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Historie venkovského domu - ca r.1870

Příspěvekod Zdenek » stř srp 29, 2012 20:26

Informace z roku 1870 asi nejspíš v okresním archívu, ale já bych zašel také na příslušný katastrální úřad. Ochotný pracovník mě tam vyhledal zápisy k mému rodnému domu z roku 1890, tak za zkoušku to stojí.
Nejednalo se ale o mapy, ale zápisy o předchozích majitelích, dědická řízení, dělení pozemků , dozvěděl jsem se tam také jaká byla hodnota nemovitosti a další zajímavé věci. Byly tam také číselné odkazy na spisy o dědických řízeních, závětích, a soudních rozhodnutích. I přestože ochotný pracovník ony složky hledal, tak v tomto jsem bohužel štěstí neměl.

Musím ale upozornit, že katastrální úřad není archív, a oni nejsou povinní vám něco vyhledávat. Proto doporučuji pěkně poprosit a pokud vám bude vyhověno, tak nějakým kafíčkem, nebo čokoládou jistě neurazíte. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Historie venkovského domu - ca r.1870

Příspěvekod Peters » ned zář 09, 2012 8:26

Na katastrálním úřadě je oddělení, kde mají pozemkové knihy: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pozemkov%C3%A1_kniha vzniklé v roce 1871 a obsahující infrmace o dokladech, na základě kterých vzniklo vlastnictví, čili by tam mohlo být i nabytí domu v roce 1870.

Výpisy z PK jsou normální služba pro veřejnost, za každou ofocenou stránku se platí nějaká částka. Nahlížet do PK není oficiálně povoleno.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Historie venkovského domu - ca r.1870

Příspěvekod Zora » ned zář 09, 2012 9:20

Byla jsem jako majitel domu na příslušném stavebním úřadě, požádala jsem o o doklady k domu.
Byl postaven v r. 1913. Dostala jsem k nahlédnutí vše, bylo mně ofoceno několik výkresů (větší než A4) a a zbytek (A4) jsem si směla zapůjčit a po ofocení doma vrátit. Vše bezplatně.

A tak jsem se dozvěděla , že třeba žádost o povolení stavby začínala takto :
Slavná městská rado!
Nížepsaný zymýšlí postaviti sobě rodinný dům.....
a končila :
Slavná městská rado, račiž den komisionálního řízení stanoviti, sousedy pozvati, místo ohledati a jemu povolení ku stavbě dáti.
Byly tam výkresy na stavbu, schvalovací doklady, bezpečnostní pokyny k provádění i k prostorám živnosti, seznamy osob - zmíněných sousedů, ale také kolaudační protokol včetně "nedodělků" a termínů odstranění, stejně jako další plány oprav, přestaveb a podobně...
Ty stavební výkresy - ručně na pauzáku, staré sto let - neuvěřitelné....pohled na dům - jako mědirytina, překrásné... Zora
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Historie venkovského domu - ca r.1870

Příspěvekod Peters » ned zář 09, 2012 9:47

Mně se zase podařilo najít stavební výkresy od mého domu z roku 1892 včetně korespondence v archivu města (obce), na stavebním úřadu o nich vůbec nevěděli. O předcházejících výkreech z let 1842 a 1870 se tam píše, najít se mi je ale nepodařilo.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Historie venkovského domu - ca r.1870

Příspěvekod Zora » ned zář 09, 2012 10:44

nenapsala jsem to přesně, vedoucí stavebního úřadu mě je na počkání v archivu obce vyhledal. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Historie venkovského domu - ca r.1870

Příspěvekod Peters » ned zář 09, 2012 11:33

Já jsem to také nenapsal přesně. :) Našel jsem ty výkresy v státním okresním archivu ve fondu příslušné obce.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Historie venkovského domu - ca r.1870

Příspěvekod Zora » ned zář 09, 2012 11:43

Jak jsem zjistila při jiném hloubání, ony doklady k domům se zřejmě předávaly postupně do archivu obce a odsud do archivu okresu. Jenže, po roce 1960 docházelo ke změnám v členění okresů, takže ty okresy, které byly zrušeny, předávaly doklady, ví bůh kam... tohle může být u spousty písemností problém. V mnohých obcích mají pouze "mladou" minulost a vzhledem i k popsaným změnám, nevědí přesně, kde doklady-zřejmě archivované- hledat.
Dalším problémem je přečíslování, ke kterému v mnoha obcích docházelo v průběhu staletí, poslední bylo všeobecné - nedávno, kdy se v malých obcích musely vytvořit ulice, tím to původní číslování zaniklo. Samozřjmě se dá dohledat, ale horší je to s archováním, pod čím jsou tyhle domy vedeny...
S přečíslováním je třeba problém v městských částech HUsovice, Cejl v Brně..., ale i v dalších obcích, zrovna tak i s přejmenováním ulic, někdy se název změnil třeba 6x - ul. MIlady Horákové v Brně, jindy se ulice různě dělila a slučovala a měla tedy spoustu názvů - třeba dnešní Zvonařka v Brně.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků