Poctivý mládenec

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Poctivý mládenec

Příspěvekod greghouse » pon dub 13, 2020 16:54

Napadla mě taková blbost, ale když se v těch matrikách píše u svateb, že to byl "poctivý mládenec" nebo "honestus vidus" atd. Viděli jste někdy, že by byl "nepoctivý"? :-D
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Poctivý mládenec

Příspěvekod Zora » pon dub 13, 2020 17:23

V některých matrikách to farář striktně rozlišoval. Jednou je ženich honestus , podruhé tam nemá nic.
Namátkou
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=41
první zápis - chudák Matěj tam nemá nic, jeho nevěsta je ale honesta...další na stránce jsou už honestus,
Pozorujte matriky, určitě narazíte na stránky, kde označení chybí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poctivý mládenec

Příspěvekod Zora » pon dub 13, 2020 17:27

Monika píše:Ne, že bych viděla u svatby zapsáno vysloveně "nepoctivý mládenec", ale už jsem viděla několikrát "zmrhaný mládenec" (doslova tam bylo: "zmrhaný mládenec se spoluzmrhanou děvečkou", takže je zcela jasné, o co šlo) nebo jen "zmrhaný", který si bral "zmrhanou".

No a, samozřejmě, častokrát jsem viděla to, o čem píše Zora - vynecháno slovo "poctivý" či "honestus".

Zajímavé, já to "zmrhaná a pod. " viděla pouze u porodu nemanž. dítěte... musím dávat víc pozor :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poctivý mládenec

Příspěvekod Zora » pon dub 13, 2020 17:44

fantasie pracuje naplno :-), co se asi přihodilo onomu zmrhanému chlapci... :oops: :roll:
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků