AČR, MO a pátrání v archivech

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

AČR, MO a pátrání v archivech

Příspěvekod filmovymaniak » stř bře 11, 2020 11:53

http://www.mocr.army.cz/informacni-serv ... ku-219894/

Pokud to pátrání nelze konat na dálku, z pohodlí domova přes počítač a internet,
tak se nemají čím chlubit.

Mí předci sloužili v armádě za 1. i 2. světové války, i mezi válkami,
ale velkým mínusem je , že vyhledání a zaslání je věc placená.
Podle mne by alespoň pro ty co sloužili v AČR měla být tato služba bezplatná.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: AČR, MO a pátrání v archivech

Příspěvekod Viridis » stř bře 11, 2020 19:36

Dobrý den,
já bych je nezatracovala. Mají toho on-line docela dost z toho, co zbylo, co nebylo skartováno. Jenom je potřeba pochopit systém a kombinovat informace, projít matriky …. taky doporučuji Verlustlisten na stránkách Moravské zemské knihovny a Národního archivu.
Kopie dokumentů jsou "za hubičku" a negativní zjištění si neúčtují (materiály 3 vojáků - cca 10 stran za 120 Kč, myslím). Starší kmenové listy jsou na FS. No a o otcích víme dost z jejich vyprávění a vojenských knížek, které nám zůstaly, stejně jako odznaky Vzorný voják :-).
Bohužel skartovány jsou ty nejzajímavější ročníky, až na výjimky. O svých dědečcích toho mám naprosté minimum. Teď čekám, jestli najdou něco ke strýci, byl za Velké války poručík.
I z toho mála, co se zachovalo, jsem zjistila, že v 1.sv.válce padlo docela dost bratranců mého dědečka, i kde, u některých i druh zranění...
Ve 2.světové jsme nikoho neměli (když nepočítám dva bratry babičky mého muže ve wehrmachtu - o těch nám bohužel odmítli poslat jakékoliv informace, nejsme přímí příbuzní - ale to je archiv v Berlíně).
Chce to trpělivost a vytrvalost, procházet zdroje opakovaně a počítat i se zkomolenými jmény.
Zdraví P.Z.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: AČR, MO a pátrání v archivech

Příspěvekod filmovymaniak » čtv bře 12, 2020 12:02

Dobrý den,
mí předkové , co prošli 1. světovou válkou všichni přežili, takže v seznamech ztrát nic nenajdu.
O dědově službě za války je v jeho vojenské knížce z poválečné doby jen jednou větou, že na základě služby u VV je zařazen do hodnosti svobodníka.
U dalšího předka vím o službě v ČS armádě, ale nevím nic o službě za války, zřejmě wehrmacht.
U dalšího předka vím o zajetí v několika lágrach, v digitální knihovně je v jedněch novinách pouze zmínka o jeho výměně jako válečného invalidy..

Pokud tvrdí, že byly vyskartovány kmenové listy, můžou mít i jiné zdroje, třeba z působení vojáků v záloze po vzniku ČSR.
Knihy branců. Knihy záložníků.

Ne všichni dědové si vojenskou knížku mohli nechat, někteří ji museli odevzdat, třeba pro to aby si jejich potomci nemohli počíst jak Armáda perzekuovala , třeba když z majora v záloze udělali na 20 let vojína v záloze a po revoluci ho na chvíli rehabilitovali. Jsem přesvědčen , že o službě takovýchto má armáda minimálně desítky stran materiálů.

Ať digitalizují a zpřístupňují online a zdarma pro zájemce, jinak jsou k ničemu :roll:
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: AČR, MO a pátrání v archivech

Příspěvekod radek41 » úte bře 17, 2020 9:10

Mě poslali informace (kopie) o mém dědečku, který padl v 1. válce zdarma do datové schránky.
radek41
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte zář 12, 2017 7:13
Bydliště: Zlínsko
Oblast pátrání: okres Zlín (převážně), Kroměříž, Nový Jičín, Poprad, Holešov, Přerov
Rodokmen online: MyHeritage, ne online

Re: AČR, MO a pátrání v archivech

Příspěvekod filmovymaniak » úte bře 17, 2020 11:01

Dobrý den,
díky za info, tuto agendu - padlých mají asi digitalizovanou.
Mne jde o záznamy o službě mých předků , kteří války přežili.

tady mají http://www.vuapraha.cz/archiv-historicky
" Archiv nezasílá kopie archiválií v elektronické podobě."
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: AČR, MO a pátrání v archivech

Příspěvekod MMAGenea » stř bře 18, 2020 8:20

Já co jsem potřeboval -
-2. sv. v./RAF - vstřícnost, nechtěli ani poplatek, asi se nemuselo dlouho hledat. Poznamenali, že většina byla skartována.
-1. sv.v. - nic nezachováno, vše skartováno. Lepím zdroje jak se dá, .. v podstatě nic moc není, není z čeho vycházet. Přemýšlím, zda by se nedalo nějak rekonstruovat z jiných zdrojů, archívů.
Mám jednoho předka, který ve válce zmizel úplně, není níc ani na verlutslisten, nemám se čeho chytnout.
- potřeboval bych historii čs. zahr. armády ve Francii - 1.r. p.pl.2,, RDZ, tam jsem byl obecně odbyt s odkazem na literaturu,.. ve které nejspíš nic nebude.
Nevíte někdo něco bližšího ? Předpokládám, že se účastnili ústupových bojů a pak evakuace z Dunkirku.
M.
MMAGenea
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát úno 23, 2018 11:07
Bydliště: F-M
Oblast pátrání: Sudkov, Zábřeh, Bludov, Janoušov, Horní Heřmanice
Šurany/SK


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků