Známé osobnosti v matrikách

Zde je prostor pro prezentaci hotových či velmi dobře rozpracovaných projektů. Měly by to být rodokmeny přímo pro danou osobnost. Pro projekty, kde se daná osoba vyskytla mimochodem v rámci vašeho bádání, prosím použijte příslušnou sekci.

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod willissss » ned úno 03, 2013 21:19

Zdravím všechny.
Jak jsem se dozvěděl z rodiných zdrojů, tak by jsme měli být potomci knížecího rodu Fürstenbergů, ale z tzv. levobočka (prvorozeného !) :shock: . Jsem nyní úplně na začátku, matrika kde bych hledal není zatím digitalizovaná, takže mne teprve čeká hledání v SOA Praha. (Ale nějaké dokumenty již mám). Takže zatím jsem pouze zvědav co naleznu.Možná i pan Schwarzenberg :D . Případně budu informovat :wink: Až se tedy do té Prahy dostanu :?
willissss
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned led 27, 2013 23:10

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod acruj » ned bře 17, 2013 19:27

při pátrání v Kopřivnici jsem narazil na naši bývalou první "dámu" jedtli se jí tak dá říkat..na Martu (roz.Marii) Gottwaldovou. I když to není zrovna osoba kterou bychom mělii uctívat, tak známá byla..

Obrázek
acruj
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 28, 2013 18:53

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod Zora » ned bře 17, 2013 21:04

Pokud čtu správně, tak zemřela v r. 1953.
Podle poznámky ji povolili změnu jména Marie na Marta v roce 1956.
Přiznám se, že tomu nerozumím, to žádala o změnu posmrtně její dcera?

Z wiki - Marta Gottwaldová rozená Marie Holubová (17. září 1899 Kopřivnice – 28. říjen 1953) byla manželkou čtvrtého československého prezidenta Klementa Gottwalda.
Narodila se jako nemanželské dítě chudé vdově. Přestože dostala jméno Marie, začala si z neznámých důvodů říkat Marta.

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod acruj » ned bře 17, 2013 22:41

taky tomu nerozumim...nicméně když jsem se na to díval, dočetl jsem se v nějakém článku, že kdy a proč si začala říkat Marta, se už asi nikdo nedoví
acruj
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 28, 2013 18:53

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod zrnka písku » pon bře 18, 2013 8:40

...v r. 1919 se seznámila s budoucím manželem Klementem, který sloužil jako poddůstojník v nedalekém Příboru, na žádost manžela se dala přejmenovat na jméno Marta, protože nechtěl, aby měla náboženské jméno Panny Marie...

viz http://www.cestipanovnici.estranky.cz/c ... -1918.html
je-li pravda netuším
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod Zora » pon bře 18, 2013 8:49

Na žádost manžela se dala přejmenovat 3 roky po své i jeho smrti. :-)))
Napadá mě jediné, že šlo asi o úřední potřebu -dědictví- sjednotit jméno a příjmení do správné podoby a přejmenování z Marie na Martu zařizovala dcera. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod zrnka písku » pon bře 18, 2013 9:14

Zora píše:Na žádost manžela se dala přejmenovat 3 roky po své i jeho smrti. :-)))

já reagovala na příspěvek acruje, že
...že kdy a proč si začala říkat Marta, se už asi nikdo nedoví
to, že se nenechala úředně přejmenovat sama 3 roky po smrti snad pochopí i žák MŠ ergo i já :idea:
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod Zora » pon bře 18, 2013 9:25

Fajn, že i Ty jsi pochopila, že v běžných rodinách jaksi nejde posmrtně přejmenovat předka. V tom jsem viděla problém, díky za potvrzení. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod acruj » sob bře 23, 2013 13:49

Jo vypadá to jako gott...ale nevím neevím nevím jestli to patří do slavných osobností..Karel to asi nebude...:D
acruj
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 28, 2013 18:53

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod Martin Jílek » sob bře 23, 2013 16:56

acruj píše:Jo vypadá to jako gott...ale nevím neevím nevím jestli to patří do slavných osobností..Karel to asi nebude...:D

:-D Třeba ano!Kolik mu vlastně je? :lol:
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob bře 23, 2013 17:20

No Mistr je prece nesmrtelny a v roce 1749 se ho snazili zlegalizovat (zapsali aspon nejakeho predka).
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod Semik » sob bře 23, 2013 18:54

Vzácné a neobvyklé jméno klidně to může být jeho předek, i když se Karel narodil v Plzni.
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod Appian » sob dub 20, 2013 17:02

Dneska jsem nasel Jagra :D
(Plzensko)
Uživatelský avatar
Appian
 
Příspěvky: 382
Registrován: pon kvě 21, 2012 21:42

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod Zora » ned dub 21, 2013 18:11

Oceňuji.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Známé osobnosti v matrikách

Příspěvekod hozacwa » ned dub 21, 2013 20:28

Já jsem si našel vzdálenou sestřenici - zpěvačku Evu Pilarovou. Náš společný praprapředek se narodil kolem 1560-1580.
Má někdo staršího společného předka ?
hozacwa
 
Příspěvky: 237
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Další

Zpět na Slavné a zajímavé osoby a osobnosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků