Zajímavosti z matrik

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zuz1996 » sob led 24, 2015 20:02

Nemyslím si že by Střelice byly tímto postiženy. Každý z farářů působil dlouhodobě a většinou zde i zemřel. Navíc tohle je v matrice jediný případ na který jsem narazila.
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » sob led 24, 2015 20:17

U Vašeho příspěvku, který jsem původně nečetla , jde především o oslavu dlouholetého manželství, které bylo příkladem pro ostatní farníky. nic dalšího bych v tom nehledala. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29142
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » sob úno 14, 2015 16:14

Naši předci nežili bohužel vždy v klidných dobách - záznam o narození z 15. 10. 1704

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=33

...rodiczowe Jan Trczka od rebelantu tenkrat zabity...

Když jsem chvíli zapátral na internetu, mělo by se jednat o Rákócziho protihabsburské povstání:
http://promoravia.blog.cz/1009/uherske-vpady-na-moravu

V Uhrách vypuklo opět povstání a roku 1704 pronikly oddíly Ference Rákócziho na Moravu. Neúspěšně zaútočily v počtu asi pěti tisíc mužů na Uherský Brod a na zpáteční cestě jako odplatu vypálili osady na moravsko-slovenském pomezí. Na podzim se útok opakoval, tentokrát na Hradišťsko a Hodonínsko. V reakci na to obsadila zemská hotovost karpatské průsmyky a vyhlásila brannou povinnost pro každého pátého muže. Další nájezdy Kuruců v roce 1705 zpustošily Břeclavsko a kraj mezi Bzencem, Veselím a Ostrohem. Rovněž Kyjovsko a Hustopečsko bylo popleněno.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » ned úno 15, 2015 13:12

To je nádherný zápis, tedy nemyslím samozřejmě to, co se stalo, ale to, jak je takto hluboko v minulosti popsán celý příběh, ve svých matrikách se v této době nesetkám s ničím více než "pochován Jan Měsíček, stáří 60 let, zaopatřen" (a nemluvě o úpravě). I ostatní záznamy z této matriky jsou velmi zajímavé příběhy. Tento záznam čtu asi takto:

Jan Horaň saused slansky bywssi na truňk wina zawolan od Gindrzicha Hronka pastorka sweho do domu Krystoffa Pilmona uzdarze sauseda w sobothu przed neděli exaudi to gest 27. mai przi kteremžto poseděni po negake chwili, stala se mezy nimi nemala wada, až w takowe wadě Gindrzich Hronek pastorek geho mage przi sobě ruczniczy obraticz gi lužkem a zamkem, uhodil sweho otczima Janu Horaně beze wssy obrany po dwakrat nad židowiny tak že z gedne te rany mozek w hlawě geho widěn byl, stalo se to okolo 21 a 22 hodin od kterychžto ran umrzel mezy 5. a 6. hodinau a pochowan gest u swate Trogicze 29. mai

? 1. 9. den svateho Gigli Gindrzich Hronek pro takowy skutek uczin(ěny) wedle ortele J. M. ucziněny na rynku v sprawednosti slanske gest stiat, a pochowan u swateho Wawrzincze w(edle?) sspitala leziczy na pražskem przedměsti


Ve slovníku staré češtiny jsem si musel najít, co jsou to židoviny a našel jsem, že jsou to skráně, i když mi bylo z pokračování záznamu jasno, že se jednalo o část hlavy.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Brasl » ned úno 15, 2015 18:17

Monika píše:Kdo mohl být tou "jeho milostí"?


Milost = říšský hrabě (kníže, hrabě ).
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=

Nekatolické město se účastnilo protihabskurských povstání r. 1648 i r. 1618, kdy zde pobývala rodina vzdorokrále Fridricha Falckého. Po porážce stavovského odboje nastává zásadní zlom v dějinách města, které z hrdého královského a krajského města stává městem poddanským, neboť je panovníkem prodáno Martinicům sídlícím v nedalekém Smečně. Za třicetileté války pak bylo město poškozeno pobytem válčících armád.

Vlastník reprezentovaný Bernardem Ignácem z Martinic se ve městě choval pragmaticky, práva měšťanů byla omezena ve prospěch jeho panství. Na druhou stranu tato významná osobnost své doby vtiskla Slanému barokní ráz. Roku 1655 založil při renesančním hřbitovním kostele Nejsvětější Trojice za hradbami města františkánský klášter a uprostřed kostela nechal vystavět jako jeho srdce Loretánskou kapli.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Slan%C3%BD

Na základě majestátu císaře Ferdinanda z r. 1621 byli Martinicové povýšeni na říšská hrabata. Vymřeli (po meči) roku 1789 Františkem Karlem z Martinic.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Martinicov ... icov%C3%A9
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned úno 15, 2015 18:31

no už jsem si říkala, kde jste :-) sdrdečně zdravím, Brasle
Takže jak uvažovat? Hledat do jakého panství město/vesnice patřila a pak kdo vládl v tom panství, že?
Je třeba hledat v historii města/obce nebo existuje "přehled panství"? I když to je asi blbost- to se asi pořád měnilo....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Brasl » ned úno 15, 2015 18:53

Také zdravím. :D

Já odpovídám na to, koho titulovali milostí. A historie města to potvrzuje. Konečně se mě podařilo částečně to titulování objevit, neúspěšně jsem to několikrát hledal. Josef II to hodně zredukoval, zakázal, hledám původní titulář.

Karolina Vernerova píše:Takže jak uvažovat? Hledat do jakého panství město/vesnice patřila a pak kdo vládl v tom panství, že?

Viděl bych to také tak. Rozhodnout o hrdelním trestu je v pravomoci vlastníka panství.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned úno 15, 2015 18:57

aha! původní titulář... to jsou dneska věci... zrovna hledám úmrtí Josefa II- to jsme se potkali :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod PomněnkaPrvní » ned úno 15, 2015 19:04

Monika píše:
Taky jsem myslela, že vrazi se po stětí nepohřbívali na hřbitově,


No já nevím, ale pokud ho před popravou navštívil kněz, odsouzený se vyzpovídal a kněz mu dal rozhřešení, tak myslím nebyl důvod, proč ho do posvěcené půdy nepohřbít. Nebo ne?

Hezký večer :)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » ned úno 15, 2015 19:27

Jak to vlastně fungovalo s vyšetřováním? Nakolik se projevoval královský, panský a městský prvek? Protože co se týče trestu a šetření, tak pokud se nepletu, hlavním typem městského soudu by měl být zahájený soud, za jehož rozsudky ručil rychtář, reprezentující krále a zároveň městskou radu a jehož postavení spolu s významem po Bílé hoře opět vzůstají. Dohled na "policejní" záležitosti patřil podkomořímu, který se svými pravomocemi mohl kontrolovat v zastoupení a zájmu krále všechna města. Kde a v jaké podobě je však obsažena panská pravomoc rozhodnout o trestu? Bližší souvislosti mi bohužel unikají a ztrácím se v tom všem.
Zahájený soud se ve větších městech konal čtyřikrát ročně, o suchých dnech, na menších jen jednou. Bez chronologického ověřování si myslím, že nejbližší suché dny po této vraždě by měly být zřejmě letnice, někdy zhruba v době od půlky května do půlky června, takže pokud by ale v roce 1656 byly o něco dříve a nastaly těsně před vraždou, další příležitost k zasedání soudu by měla být až při povýšení svatého kříže 14. 9., což by spíše odpovídalo několikaměsíční prodlevě mezi činem a trestem, ale zde vidím již počátek září, což mi také moc neodpovídá. Kdyby byl souzen již o letnicích, jistě by byl trest neprodleně vykonán. Nebo se možná mýlím a pravomoc soudit vraždy spadala úplně někam jinam...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Brasl » ned úno 15, 2015 20:33

zedir píše:Kde a v jaké podobě je však obsažena panská pravomoc rozhodnout o trestu?


Za městem napravo směrem k průkopu Pražsko-Duchcovské dráhy hledí malá kaplička. Označuje truchlivé místo Slánských stínadel, dokud v Slaném místo míval hrdelní soud, po staletí městskému — od časů Pobělohorských vrchnostenskému právu příslušící. Šibenice stávala na návrší, kde slibný sad lesní zvedá se nad střelnicí. Kaplička obrácena jest k silnici zadem, poněvadž byla zřízena v době, kdy pouze stará cesta vedla směrem, který na pravé straně v polích vytuší snadno pozornější oko.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=2795279

Královský patent r. 1765 v tom přinesl změny, ale to je o deset let později, a z "...381 měst, městysů a panství právem hrdelním čili právem meče nadáno...", jich zůstalo 29.
http://antropologie.zcu.cz/vyvoj-hrdeln ... -v-cechach
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » ned úno 15, 2015 21:34

Brasl píše:
zedir píše:Kde a v jaké podobě je však obsažena panská pravomoc rozhodnout o trestu?


Za městem napravo směrem k průkopu Pražsko-Duchcovské dráhy hledí malá kaplička. Označuje truchlivé místo Slánských stínadel, dokud v Slaném místo míval hrdelní soud, po staletí městskému — od časů Pobělohorských vrchnostenskému právu příslušící. Šibenice stávala na návrší, kde slibný sad lesní zvedá se nad střelnicí. Kaplička obrácena jest k silnici zadem, poněvadž byla zřízena v době, kdy pouze stará cesta vedla směrem, který na pravé straně v polích vytuší snadno pozornější oko.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=2795279

Královský patent r. 1765 v tom přinesl změny, ale to je o deset let později, a z "...381 měst, městysů a panství právem hrdelním čili právem meče nadáno...", jich zůstalo 29.
http://antropologie.zcu.cz/vyvoj-hrdeln ... -v-cechach


Děkuji za objasnění.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » ned úno 15, 2015 22:18

Na kata jsem narazil v matrice jen jedinkrát a také mě to právě natolik zaujalo, že jsem si zapsal signaturu (první záznam vpravo nahoře, zde zapsán jako popravní mistr):

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... tura=10953
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » ned úno 15, 2015 22:31

Monika píše:Jé, děkuji, zedire! První kat, kterého vidím v matrice :D


Není zač děkovat, dnes to byla mezi námi vzájemná výměna záznamů :)
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob úno 21, 2015 16:42

Zde svě stránky hororů
http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... =773&h=335
a krásná matrika- obrázky.... tuším, že už se na ni někdo odkazoval...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků