Zajímavosti z matrik

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » ned bře 22, 2015 23:49

Zde v přítlucké matrice je na stranách 118-123 zapsána většina z 31 obětí převrácení voru na Dyji v roce 1936. K samotné matrice mi ještě přijde zvláštní a zajímavé, že i v této době je ještě užíván kurent a němčina.

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=118

http://www.mojebrno.jecool.net/inka--mo ... omnik.html

http://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%A9_ ... ADtluky%29
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » pon bře 23, 2015 0:02

Obec spadala pod Lichtenštejnské panství, to bylo takové území samo pro sebe, němčina byla základ. A v německých, většinou pohraničních územích (kam Přítluky spadají) se kurent udržel v úředním jazyce dlouho, přestalo se s nim až za Hitlera, (kdy to bylo přesně v Přítlukách, to nevím)
Hitler ho zrušil proto, že (snad - potvrzené jsem to nikde nenašla) se toto písmo vyvinulo z hebrejštiny nebo jidiš).
Logiku by to mělo, židé byli ti z obyvatel, kteří nezbytně potřebovali umět psát, číst a počítat, proto se jejich písmo rozšířilo nejrychleji.
To neštěstí, i když se událo relativně daleko od Ivančic si generace (nejen) mých rodičů neustále připomínala, bylo to hrozné pro celou oblast.
Vyprávělo se dlouho se o jednom chlapci, který pomáhal zachraňovat spolužáky, několika zachránil život. Byl pak vyznamenán a jako přání projevil prosbu,jestli by nemohl být z vězení propuštěn jeho otec (podrobnosti už bohužel neznám)
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29198
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » pon bře 23, 2015 0:29

Vím o tom, že kurent byl zrušen až za války, ale osobně jsem se ve svých matrikách nesetkal, že by byl užíván ve 20. století, většinou jen tak do 60. let 19. století (ale je pravda, že se nepohybuji v oblastech hraničících s německým prostředím, nejblíže u hranic jsem na Kyjovsku nebo v Strážnici, takže tedy směrem na Slovensko). I když tedy vidívám, že na různých místech se kurent drží různou dobu, překvapilo mě, že se společně s němčinou udržel takto dlouho i v nové republice, obzvlášť, že to mohlo evokovat připomínky starých habsburských poměrů. Někde jsem slyšel, že se Hitlerovi údajně neměl líbit vliv bastard (jakožto hybridních písem vycházejících z knižních a zběžných) a těžkopádných lomených gotických písem obecně na vznik novogotických větví písem. Měl to považovat za něco prastarého a překonaného a že to tak mělo být nehodné pro užívání vznešenou árijskou rasou, a proto měli všichni přejít na humanistické písmo, které ta gotická odmítalo jako pozůstatky temného středověku a navazovalo na předgotické vzory jako antiku a karolinskou minuskulu, ale nic blíže nebo jestli je na tom něco pravdy, také nevím.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon bře 23, 2015 5:58

tak tohle bylo po ránu moc. :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod czluny » pon bře 23, 2015 8:18

Přítluky

Kód: Vybrat vše
http://billiongraves.com/pages/cemeteries/pomn%C3%ADk-Nové-Mlýny/282323#cemetery_id=282323&lim=0&num=25&order=asc&action=browse
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » pon bře 23, 2015 13:44

Karolina Vernerova píše:tak tohle bylo po ránu moc. :-)


Omlouvám se, pokud jsem to podal moc složitě :) Zkusím to podat trochu názorněji, i když asi ne lehčeji. Zjednodušený vývoj latinského písma v Evropě je takový, že pokud se na konci starověku psalo, byla to římská písma. Po pádu římské říše se na několik století vlády ujímají národní písma (vizigótské, merovejské, langobardské...), která vycházela z těch římských. Pro další vývoj je zásadní karolinská minuskula, která vzniká vlivem různých národních písem, a následujících 400 let (zhruba mezi lety 800 - 1200 se v západní Evropě užívají v podstatě jen dvě písma - karolinská minuskula a její obdoba v listinách, diplomatická minuskula). S příchodem gotiky se obě písma zvyšují, lámou a postupně se z nich vyvine celá řada písem. Karolinská minuskula přejde do gotické minuskuly a ta následně do sice pečlivě psaných a zdobených, ale mnohdy dost těžko čitelných textur. Románská diplomatická minuskula přejde opět do své obdoby gotické diplomatické minuskuly, z níž a ze zmiňovaných textur se vyvine bastarda, která jak už napovídá název, je něco kříženého a hybridního (jsou to právě ta kaligrafická knižní písma jako textury a zběžnější písma, která byla určena pro běžnější psaní). Další jednou linií vývoje z bastard a jiných písem je gotická kurziva, která společně s jednou větví bastard přejde do české novogotické kurzivy, čímž se dostáváme do novověku a není to žádné jiné písmo než to, se kterým se setkáváme ve starých českých matrikách. Jejím novogotickým kolegou, ale německým, je nám tak dobře známý kurent. Druhou větví vedle novogotických je humanistická, jejíž základy byly položeny již ve 14. století v renesanci, ale rozvíjet se začíná až v 15. století. Na humanistcká písma právě přešlo Německo, když zrušilo kurent a touto větví vlastně píšeme dnes i my. Hitlerovi se tedy údajně neměly líbit ony bastardy a jejich gotické vlivy a vlivy na novogotiku, mám dojem, že jsem někde slyšel, že gotiku moc rád neměl (a dávalo by smysl, kdyby naopak obdivoval renesanci a antiku, na které humanistická písma navazují, ale jestli to tak bylo, nevím).
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon bře 23, 2015 13:49

začínám chápat.
děkuji za odbornou průpravu :-)
nevím, jak je možné, že to takhle víte- nějak jste se o to extra zajímal nebo v tom pracujete a nebo je to část klasického vzdělání, která mne minula (neb jsem technik)?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » pon bře 23, 2015 14:07

No, je to tím, že mám za sebou čtyři semestry paleografie, ale moc bych si přál, abych jimi byl "políben" mnohem více než jsem, protože to na mně moc vidět není :) Takže i prostřednictvím fóra, kde se dostanu k tolika pramenům, se alespoň snažím trochu udržovat ponětí o těch třech písmech, se kterými se v matrikách setkávám a zlepšovat jejich čtení, ale mám bohužel pocit, že lepší to se mnou už nebude.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » pon bře 23, 2015 15:07

Když tak probírám net, nemíváte Vy, Zedire, také v Tišnově a okolí přednášky?
To tedy klobouk dolů a hluboký blahosklon :-) Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29198
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » pon bře 23, 2015 16:49

Měl jsem sice stejné učitele jako Claricia, ale mám takový dojem, že jí v nejbližších několika desítkách let tady na Tišnovsku nebudu dělat zástupce nebo konkurenci :) Paleografie mě sice vždy bavila, ale ta písma, která nečtu a teorii, která se jich netýká, hrozně rychle zapomínám, takže už z ní v hlavě moc nemám...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » pon bře 23, 2015 16:55

Vy jste se ze skromnosti asi vyhnul odpovědi :-))) Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29198
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » pon bře 23, 2015 17:12

Odpověď je taková, že přednášky nekonám, po pár minutách bych je pro nedostatek přednášené látky musel zrušit, ale když se podívám na Claricii jako na profesionála, nebo i na jiné zdejší čtenáře na profesionální úrovni, kteří všichni také někdy museli začít od nuly, tak si říkám, že když se budu snažit, třeba se ještě polepším, ale na přednášky to určitě nebude :)
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod LAURIN » čtv bře 26, 2015 16:07

Trochu se mi teď zamotala hlava, nevím, zda je to až tak velká zajímavost ale mě to stačí. Čtu v matrice: Drbohlavova Františka narozena v Jinolici č.26, dcera Františky, dcery Františky, dcery Jana Drbohlava a Františky. To není vše, další zápis: Drbohlavova Aloisie, dcera Františky Drbohlavovy, dcery Anny Drbohlavovy, dcery Jana Drbohlava z Jinolic a Alžběty. A do třetice: Drbohlavova Františka, dcera Františky Drbohlavovy, dcery Jana Drbohlava z Jinolic a Františky.
LAURIN
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon črc 31, 2006 20:24
Bydliště: Praha-Dobříš

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » čtv bře 26, 2015 16:24

Chudák pra(pra)rodiče....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29198
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv bře 26, 2015 17:03

a udělal jste si na to na zdi velkou nástěnku a logickou mapu z červených provázků?
mne by kleplo- mám Annu, dceru Anny, dcery Anny, dcery Johanna. A pak vidím někde Anna Král a jsem úplně hotová, která to je. Fakt měly dvakrát za sebou nemanželskou dceru Annu :-)
K.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků