Zajímavosti z matrik

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » ned srp 22, 2021 5:04

https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/? ... &load=1307
+
viz poslední odstavec poznámek...

konkretní osoby, konkretní osudy na obou stranách...
osud koho z nich je ......prostě příliš rozmanitý, málokdy černobílý, často obtížně uchopitelný, natož zhodnotitelný.....?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zeter » ned srp 22, 2021 7:54

O nikom ze zmíněných jsem nepsal ani ho neměl při psaní na mysli - celá debata se vede o osudu, který známe málo až vůbec, a tam platí, co jsem se snažil formulovat: totiž že nelze bez dalšího vyjít z dějinného rámce a velkých dějin a "vymodelovat" si ten život, aby do toho rámce seděl. Tady u těch popravených odbojářů jsme přece ve zcela jiné situaci a s paní Procházkovou nás to obávám se nikam neposune, naopak.
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » ned srp 22, 2021 8:10

Paní Procházková je další střípek do mozaiky. Nic víc, nic míň.
Abychom se nenaučili zapomínat, resp. abychom se znovu učili nezapomínat.

Ti zmínění, co byli umučeni a bylo jich víc, byli umučeni od Němců. I vinou těch, co byli u nás (zmíněno výše) zastřeleni 10. května 1945.
Nelze jen pohlížet na minulost, že je rozmanitá, je dobré vědět, co se kdy stalo a proč se tak stalo.


Bohužel, paní Procházkovou tím samozřejmě nevyřeším... Snad zase někdo jiný bude znát a pamatovat si konkretní lidi, konkretní osudy... a bude skládat svoji mozaiku. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zeter » ned srp 22, 2021 10:28

Problém se střípky je ten, že ne vždycky je hned jasné, kam přesně patří - u odbojářů popravených v Kounicových kolejích je situace ložená, u paní Procházkové ne, a Luki bohužel velmi názorně demonstroval, jak se střípky nezacházet (přesněji: mně je takové zacházení velmi proti mysli, proto jsem se ozval): nelze si je o své vůli přibrousit a jen tak natlouct kladivem na předem připravené místo, byť by na to místo bez problémů zapadla spousta jiných střípků. Co všechno kvůli tomu přehlédl a jaké otázky si proto vůbec nepoložil, to je sepsáno výše, opakoval bych se. (Akorát jsme myslím pozapomněli na její vyznání, to klidně mohlo taky hrát nějakou roli.)

S tím zapomínáním a pamatováním si je to skoro paradoxní - nejvíc povyku je často kolem toho, když někdo vynese na světlo denní to, na co se zapomínalo celá desetiletí velmi usilovně a programově. Myslím, že to docela úzce souvisí s tím, o čem se nedávno rozepsal zedir - častá nechuť rodin zabývat se nepříliš světlými stránkami rodinné minulosti, vytěsnit je. Podle mě je za tím jakýsi podvědomý pocit ohrožení pozice a sebeobrazu, provázený potom pokusy o racionalizaci. (Nechci mu nic vkládat do úst, jen tam prostě vidím určitou paralelu.)
Neznaznamenal jsem, že by zapomnění kdy hrozilo např. tomu, co se dělo v Kounicových kolejích.

No nic, asi vzhůru do matrik, lovit další zajímavosti :-)
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » ned srp 22, 2021 12:27

Byla národnosti československé, vyznání evangelického, byla bez zaměstnání a bez obživy a přežívala ve skladišti. Nic víc, nic míň... psala jsem ve 20.30, pokud přečtu, tak čtu poctivě.
-------------
Zapomnění toho, co se dělo v Kaunicových kolejích... ?
Naivita. Pamatují si to ti, kteří tu dobu prožili, těch už moc není, následná generace, které to rodiče a škola vtloukali do hlavy - a z toho jen ti, kteří si informaci udrželi v hlavě... pak? Tehdy nebyla ta šílená mediální masáž...

Asi nemůžeš posuzovat kolektivní znalost, paměť jen svými schopnostmi.

Uváděla jsem Kaunicovy koleje právě pro souvislost se zastřelením Němců v Ivančicích. O zastřelených se píše, o těch, co zemřeli díky Němcům, se nehovoří.... ,přitom jejich smrt dělily 3 roky.
Obávám se, že dnes více lidí ví o vyznamenání Hermana od Landsmanšaftu než o Kaunicových kolejích... .
Schválně jsem dala jako příklad nekomunistického odbojáře, jinak by se hovor točil kolem zcela jiné problematiky a na národnostní soužití by nezbyl prostor.

Pro skládání mozaiky nepotřebuji kladivo, ty kousky do sebe zapadají samy... jen je třeba vnímat.
Takže vzhůru pro další kousky...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zeter » ned srp 22, 2021 17:24

Psal jsem o tom, co (ne)přečetl Luki a co jsme sice asi zaznamenali, ale nevěnovali tomu pak zmínku (víra) - u mne to bylo právě tak, všiml jsem si toho, ale nezmínil to, a beru to jako opomenutí. O Tvé čtenářské poctivosti a pozornosti k detailům nepochybuji.
---
Historická paměť a její kontinuita nemůže spočívat jen na tom, co kdo zažil, co si kdo pamatuje a co je kdo schopný ústně předat. To bychom se časem daleko nedostali - lidský život je konečný, paměť nespolehlivá, lidé si různé věci pamatují různě a různě přesně: podobně jako v genelaogii si nevystačíme s tím, co strýc vyprávěl o svém dědečkovi (a v matrikách je to pak úplně jinak... teta si například myslela, že její dědeček emigroval do Ameriky a měl tam tři děti; ve skutečnosti měl tři malé děti z prvního manželství, když si bral její babičku, a teprve pak jel do Ameriky vydělávat).
Pokud se budu chtít blíž s nějakým takovým tématem seznámit, s chutí si poslechnu vzpomínky pamětníků, ale hlavně si načtu dostupnou vědeckou literaturu, která vychází z různých pramenů a zpracovává je kriticky. Od toho máme vědeckou metodu. Pokud získám pocit, že mě dané téma velmi zajímá, můžu jít do pramenů a třeba pak vlastním výzkumem i zaplnit nějaké bílé místo. A pak třeba jiné téma. Takhle to má být. Brání dneska někdo někomu zabývat se dějinami Kounicových kolejí? Odpověď je jednoduchá: ne. A jak bych asi dopadl, kdybych se před padesáti lety chtěl pustit do studia nekomunistického odboje nebo tematiky divokého odsunu? Nebo se veřejně ptát, co asi bylo za války na místě toho krásného nového prasečáku, a proč je tam teď zrovna prasečák. Odpověď je obávám se taky nepříjemně jednoduchá.
Obecné povědomí o jakémkoli tématu je většinou nevalné. Hermana myslím zná málokdo a po Landsmanšaftu obecně neštěkne pes, akorát se to sem tam nějakému agentovi s teplou vodou hodí vytáhnout před volbami.
(Pozn.: klidně jsi mohla zmínit komunistického, já si komunistických i nekomunistických odbojářů, resp. jejich statečnosti v odboji, vážím rovnou měrou, stejně jako si vážím např. historické úlohy sociální demokracie - ostatně není náhoda, že to byli právě němečtí (domácí i zahraniční) komunisté a sociální demokraté (samozřejmě spolu s demokraty a liberály obecně), s kým nacisté zametli dávno před začátkem války.)

Co vidím jako daleko závažnější problém: neochota k abstrakci nebo neschopnost abstrahovat. Je úplně nepodstatné, že "pro nás" to byli zrovna Němci. Pro Číňany to byli Japonci. Pro jiné Číňany prozměnu jiní Číňani. Pro Řeky Turci. Pro Búry Angličani. Atdatd ad nauseam (doslova). A znaky nástupu něčeho zlého, průvodní jevy, postupy to má všechno furt stejné: vymezení se my vs oni, ideologizace (rasová, národnostní, náboženská), propaganda, ostrakizace menšin, likvidace oponentů, převzetí a konsolidace moci, nakonec často vnější agrese. (Bez nároku na úplnost.) Přehledné, logické, jednoduché, kolikrát jak přes kopírák. I dneska to vidíme - teda někteří to vidí - leckde okolo, a je a bude to zase houby platné. Celé zástupy německých meziválečných demokratů, intelektuálů, umělců dobře věděly, co se v Německu ve 20. a 30. letech děje a že z toho nic dobrého nebude, a říkali to nahlas, dokud mohli. Okolo to taky leckdo viděl a říkal nahlas, taky to bylo houby platné. Těch, co nevidí principy a zbrojí na minulé války, je vždycky nakonec víc.
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » ned srp 22, 2021 17:34

Děkuji za zajímavý a jistě přínosný rozbor, v tomhle zůstanu u své mozaiky...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » sob srp 28, 2021 2:31

Nějak takhle vypadá pomsta matrikářů budoucím generacím a genealogova (aspoň moje) noční můra. Jestli se chce někdo procvičit ve vojenských a titulárních zkratkách, v tomhle zápise jich má asi 50. Já uznávám porážku a bez nějakých marných pokusů raději kapituluji předem.

Vpravo uprostřed.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » stř zář 08, 2021 22:48

Pokud má někdo rád příběhy, zajímavosti a přiblížení v matrikách jako já, doporučuji na pročtení polenskou matriku 6808, i když je to občas černá kronika. Jen pár příkladů:

a) 16. 2. 1860 ...dle bezpečné pověsti narozen dne 28. dubna 1731 jakožto nekřtěnátko nalezen byl v mošně visící na klice dveří u domu děkanského s 80 zlatými

b) 4. 8. 1863 Když dne 4. srpna děkanský dům a kostel s věží v tom největším ohni byly a Anna Milianova co hlásna více dolu utéci nemohla, odzvonivši si umíráčkem po provazu dolu se spustivši a na zem padnuvši se zabila

c) 26. 1. 1869 Přišed do Polné koupil si uvařené vosrdí z telete a lakotně je požívaje, udávil se

d) 24. 6. 1870 Muž, hádaje se s manželkou Terezií, udeřiv ji sekerkou do hlavy, zabil ji docela. Byl na 5 roků do těžkého žaláře odsouzen

e) 29. 3. 1899 je zapsána jedna z nejznámějších vražd u nás, a to Anežky Hrůzové.

Dále mě v matrice zaujal Liguriáš (např. 6. 9. 1866) nebo Liberát Skočdopole (11. 4. 1893), fanoušky Tolkiena potěší Pytlík (8. 5. 1867), světské novoty bylo zapotřebí vysvětlit (25. 4. 1878) - majitel kolotoče - hry jízdy na koníčkách; pak v celé matrice je téměř 1800x gratis atd.

Rovněž i mnoho sebevražd je přiblížených z hlediska způsobu, tak i okolností, také jen několik případů:
9. 1. 1857; 24. 8. 1858; 17. 2. 1869; 7. 6. 1877. Vůči sebevrahům zde byli tvrdí - ještě i po roce 1900 se ve spojitosti s pohřbem užívá výraz "zahrabat" (např. 31. 12. 1901) namísto "pochovat" či "pohřbít".
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » sob zář 18, 2021 18:44

Nedávno jsem náhodou narazil v židenické matrice na velkou železniční nehodu, o níž jsem ani neměl tušení - a dnes je její 80leté výročí.

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00180.jp2

https://brnensky.denik.cz/denik-v-regio ... icich.html
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zeter » čtv zář 23, 2021 14:01

Není to sice z matriky, nýbrž celá jedna archiválie, která mě pobavila:

ARCHIV MĚSTA FRENŠTÁTU POD RADHOŠTĚM 1467 - 1945 (1952)
Soupis dobytka, drůbeže a školních dětí podle domovních čísel
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... DF9A2C4EFF

(první jsou koně, děti až na konci hned za drůbeží; psi a kočky mají samostatnou knihu...)

EDIT: ještě odkaz na tu knihu evidence psů a koček - jsou tam i jména, popis a občas i co se s psiskem stalo, např. o bílohnědé pětileté fence Valince se dozvíme, že byla darována do Trojanovic
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 2d4239407c
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » čtv zář 23, 2021 14:29

To mě opravdu fascinuje, jednak dobytek, drůbež a děti v jednom soupise, jednak i ty podrobné záznamy o psech nebo kočkách... To mi připomíná našeho přednášejícího, který nám rozdal rodokmen nějakého výstavního psa několik generací zpátky a pak nám oznámil, že u zkoušky po nás také bude vyžadovat zpracovaný vývod z předků několik generací zpátky, "abychom se nemuseli hanbit před tím psiskem", že zná více předků než my.

Jak tam také čtu "koze, vepře, pse", tak si říkám, že to je asi podle vzoru "motýle"...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zeter » čtv zář 30, 2021 7:51

před nedávnem proběhla debata o původu příjmení, kde se zmiňovalo např. i příjmení Nalezenec nebo Nevím
viewtopic.php?f=14&t=55044
Tak tady jedna náhodou nalezená perlička k tématu - jak r. 1771 přišel Antonius Desiderius z Čech, neznámých rodičů, k příjmení Bohuslavský:
(zápis dole)
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02040.jp2
(po jeho dalších osudech jsem nepátral; příjmení se pořád vyskytuje, byť minimálně - sedm nositelů, sedm nositelek, ale z toho samozřejmě nelze usuzovat, že by to byli potomci zrovna tady toho Antona)
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Sagitarius » pát říj 01, 2021 9:43

Teď nedávno jsem narazil na zajímavé tvary letních měsíců, růžec a lipec, místo červenec a srpen. Ostatní už jsou normální české verze jak se používají dnes. Okolo r. 1850, asi nějaký náruživý obrozenec :-) Kdyby to někoho zajímalo, najdu přesně snímek, bohužel ze Zámrsku, takže bez linku.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zburget » pát říj 01, 2021 15:30

Jen pro jistotu - nebylo to někde od polských hranic? Lipiec je polsky červenec. A Czerwiec je červen. Czerwiec versus růžec - no, dovedu si představit, obojí je tak nějak červené :-)

Pak by jen byly ty měsíce o jeden posunuté oproti předpokladu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků