Systém matričních knih ve Vídni - z knihy H. Sobkové

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Systém matričních knih ve Vídni - z knihy H. Sobkové

Příspěvekod Zora » ned črc 08, 2012 9:59

Spisovatelka získala neuvěřitelný rozsah vědomostí, při svém bádání o rodičích B. Němcové a lidech, kteří byli nějak do této kauzy zapleteni.
Při pátrání ve vídeňských matrikách zjistila a popsala tyto skutečnosti
Helena Sobková - Tajemství Barunky Panklové - str. 20


"Podpisy psané rukou, (porodní bába, kmotři) lze spatřit pouze v první matriční knize, tedy v prvopisu. Do další knihy (druhopisu) zapisoval již všechny údaje kněz. ....Vedle zmíněných křestních knih byla vedena ještě kniha třetí, která je uložena v duplikátním archivu Arcibiskupského ordinariátu Ve Vídni, kam se ukládaly duplikáty matričních knih. Tato kniha je přesným opisem první.
Odpověď na otázku, proč se pořizovaly tři zápisy do třech samostatných knih, je možno vyjádřit takto:
A. První kniha (prvopis) sooužila k prostému zapsání všech údajů uváděných běžně při křtu. Ukládala se přímo na faře.
B. Druhá kniha (druhopis) odpovídala první knize, avšak s tím rozdílem, že se do ní nepodepisovali vlastnoručně kmotři a že poslední rubrika nadepsaná poznámky zůstala prázná pro případné pozdější poznámky. Také tato kniha se deponovala na faře.
C. Třetí kniha, (další druhopis) byla kopií de facto prvopisu a odevzdávala se po vyplnění do archivu Arcibiskupského ordinariátu, kam se odevzdávaly duplikáty ze všech far pro kompletní evidenci a pro archivování.

Zajímalo by mě, zda vůbec, popř. kde by se mohly nacházet tyto duplikované matriční knihy z Čech a MOravy.
Setkala sjem se s tím, že v on-line matrice dopsaná poznámka není, ale na dokladu o dětech , který sepsal na žádost matky farář, již je uvedeno, že syn se oženil v Rusku.
Vzhledem ktomu, že to vystavoval úřední listinu, musel mít farář podklad, ze kterého měl tuto vědomost.
Ve vídeŇských matrikách se podle Sobkové prováděl zápis poznámek do knihy druhé, v našich on line matrikách vidím jak originál podpisy kmotrů, tak i občasné připsané poznámky.
Má někldo zkušenost, povědomost s dalšími kopiemi matrik?
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Systém matričních knih ve Vídni - z knihy H. Sobkové

Příspěvekod Zdenek » ned črc 08, 2012 21:07

Vaše zjištění mě docela zaujalo. Jestli tomu tak ve Vídni opravdu bylo, nevím, nejspíš ano, ale u nás se pořizovala kopie jen jedna. Do matriky, která byla uložena na faře se zapisoval kompletní zápis (množství údajů se lišilo podle doby, kdy zápis vznikal) a to včetně svědků. Nějaké dodatečné dopisování občas proběhlo, ale nebyla to žádná povinnost, a tak to spíš záleželo na faráři co dopsal a co ne a také co se mu podařilo zjistit.
No a teď k těm opisům. Ty se pořizovaly vždy jednou ročně, a byli odesílány na arcibiskupskou konzistoř, kde byli archivovány. Někde tady o tom je celé jedno téma, tak by nemělo smysl to znovu opisovat. Ale samozřejmě v opisech je jen to, co bylo v originálech a tak pokud se originál dochoval, tak nemají pro genealoga velký význam. To ovšem neplatí, pokud se originál nedochoval a opis ano. V takovém případě má cenu zlata. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků