Kniha rodu - jak na to?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Kniha rodu - jak na to?

Příspěvekod Cibi » ned čer 24, 2012 17:24

Stále polemizuji s myšlenkou, co udělat se všemi informacemi, které o mém rodě mám a i v budoucnu získám. Napadlo mě, že až téměř vyčerpám zdroje a dostanu se na samý konec, mohl bych napsat knihu rodu (resp. rodovou kroniku).

Nemá někdo zkušenosti se kterými by se mohl podělit? Asi je jasné, že jen strohé věty o rodinách předků - jména, povolání, data narození, křtu, svatby a smrti, by nebyly dostačující a chtělo by to něco víc. Takže co do takové kroniky patří? Popis gruntů, genealogické tabulky, alespoň nějaké fotografie a co dál? Popisuje se i doba, ve které žili? Nějaká politická situace, běžná povolání, útrapy tehdejší doby, nějaké ilustrativní obrázky? Jak zeširoka to vzít? Nebo co takové "paměti", nebo vzpomínky praprarodičů (prarodičů, rodičů), takové obyčejné povídání o tom, jak se dřív žilo, co se pilo, co se jedlo, jak se lidé bavili atd.. (myšleno přepisem z těch pamětí).

Dík za jakýkoliv názor :)
Uživatelský avatar
Cibi
 
Příspěvky: 34
Registrován: pon led 03, 2011 14:50
Bydliště: Planá nad Lužnicí

Re: Kniha rodu - jak na to?

Příspěvekod zrnka písku » ned čer 24, 2012 18:08

vyjmenoval jste to hezky - řekla bych, že do kroniky patří právě to, co tam chceme mít, takže vodítko jste si dal sám a teď jen podle svého citu skládat mozaiku :-)
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Kniha rodu - jak na to?

Příspěvekod Milan Wölfl » ned čer 24, 2012 18:35

Při myšlence na rodinnou kroniku mne velmi zaujaly tyto knihy - čisté sešity, ručně vázané, ve starém vzhledu. Na kroniku jak dělané!
viewtopic.php?f=13&t=4193
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Kniha rodu - jak na to?

Příspěvekod Cibi » ned čer 24, 2012 18:48

zrnka písku píše:vyjmenoval jste to hezky - řekla bych, že do kroniky patří právě to, co tam chceme mít, takže vodítko jste si dal sám a teď jen podle svého citu skládat mozaiku :-)


A nějaké zkušenosti máte? Nějaký vzor není? Psát jen o jednom rodě, nebo o všech předcích? Psát jenom fakta a přímo citace, nebo i domněky? :)

Milan Wölfl píše:Při myšlence na rodinnou kroniku mne velmi zaujaly tyto knihy - čisté sešity, ručně vázané, ve starém vzhledu. Na kroniku jak dělané!
viewtopic.php?f=13&t=4193


Takže napsat ručně? Nebylo by lepší na pc?
Uživatelský avatar
Cibi
 
Příspěvky: 34
Registrován: pon led 03, 2011 14:50
Bydliště: Planá nad Lužnicí

Re: Kniha rodu - jak na to?

Příspěvekod Zora » ned čer 24, 2012 19:21

já bych to všechno kombinovala. Někde jen výčet, jinde co nejvíc podrobností, u nejmladších předků třeba i vzpomínky na jejich život, někde fabulace, co se asi tak mohlo dít v souvilosti s historickými událostmi. jinde třeba povídka, kdo a proč si koho bral - v záhlaví drobné upzornění, co jsou fakta, a co je volně domyšleno.

Nezapomínejte, že kronika bude jednou svými písmeny sdělovat nejen to, jak žili Vaši předci, ale stejně velkou měrou bude vypovídat o Vás. zda jste byl strohý, rozvláčný, držel se faktů, zda jste měl vekou fantazii, a taky zda dovedete své potomky třeba po sto letech pobavit ...jaký jste byl otec a jak se vyvedly Vaše děti :-)))
Přikláněla bych se spíše k psaní na PC, jednak proto, že zatím tahle písmena čteme všichni bez problémů a jednak kvůli trvanlivosti. A pokud se nemýlím, práve se ve školách začíná vyučovat nový typ psaného písma, kdo ví, jak budou naši potomci bojovat s naším rukopisem - mně naskakuje husí kůže, když si vybavím faráře a jejich zápisky v některých matrikách. Nakonec, psaný text se dá vyvázat tak, aby kniha působila jako stará kronika.
Já občas píšu pro pobavení rodiny krátké povídky, většinou proto, aby bylo zvýrazněno, co a jak se událo nebo proto, aby zustal doklad o tom, na co jsem ná¨hodně narazila při listování kronikou.
třeba : Neznámé aspekty z raného intimního života Alfonse Muchy.
Kolik tetiček jménem KOčí je třeba k nalezení Arnošta KUbra..
nikdo pak nezapomene, že prababička byla porodní bába, a všichni mají najednou skoro jasno v tetičkách, svobodných odborných učitelkách.
Zora
Naposledy upravil Zora dne stř čer 27, 2012 10:46, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kniha rodu - jak na to?

Příspěvekod zrnka písku » ned čer 24, 2012 19:32

Cibi píše:A nějaké zkušenosti máte? Nějaký vzor není? Psát jen o jednom rodě, nebo o všech předcích? Psát jenom fakta a přímo citace, nebo i domněky? :)


Pokud píšu na web tzv. "pro všechny", uvádím většinou jen fakta a pár zajímavostí - laik by se v tom brzy ztrácel asi, kdyby toho bylo víc, pro inspiraci např http://lubojaty.zrnkapisku.eu/lubojaty18.htm nebo http://lubojaty.zrnkapisku.eu/lubojaty1.htm

ale svou rodovou kniku rozepisuju více, např. včetně příbuzenských perliček; osudů odstěhovaných potomků; skutečnosti, které se v tu dobu v Lubojatech nebo na celém panství staly a stojí za zmínku atd.
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Kniha rodu - jak na to?

Příspěvekod Cibi » pon čer 25, 2012 7:06

@Zora: Díky, přesně tak to myslím :)

@Zrnka písku: Přečetl jsem a moc pěkný!! Díky za inspiraci ;)
Uživatelský avatar
Cibi
 
Příspěvky: 34
Registrován: pon led 03, 2011 14:50
Bydliště: Planá nad Lužnicí


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků