hledání příbuzného

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

hledání příbuzného

Příspěvekod misamac » stř led 16, 2008 19:08

měl bych skromný dotaz.Při hledání v matrice jsem u zatím posledního zjištěného příbuzného zjistil,že pracoval jako nádeník a tudíž v obci,kde se narodilo jeho dítě neměl pravděpodobně stálou adresu.Jeho otec podle matriky sice z dané obce pochází,ale v matrice narozených pro tuto obec se o generaci zpět mezi narozenými nenachází.Dá se to nějak obejít nebo musím prohledat matriky všech obcí okolo?Díky..
misamac
 
Příspěvky: 53
Registrován: pon srp 20, 2007 19:56

Příspěvekod jtks » čtv led 17, 2008 11:16

I když dělám rodokmen asi 4 roky, času moc není a tak se stále považuju za začátečníka, dovolím si malý tip: V matrice je určitě místo původu jeho matky a zkusila bych matriku oddaných pro danou obec - pokud se vám podaří najít záznam o sňatku, tak tam bude i odkud ženich pochází.

Kdy se narodil ten "poslední" známý předek?
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod misamac » čtv led 17, 2008 13:28

poslední dokladovaný záznam mám z roku 1869.A máte pravdu,u jeho matky je skutečně poznámka,odkud pochází-takže to příště vyzkouším s matrikou oddaných.Díky
misamac
 
Příspěvky: 53
Registrován: pon srp 20, 2007 19:56

Příspěvekod jtks » čtv led 17, 2008 14:13

Taky bych zkusila matriku oddaných pro obec, kde se to dítě narodilo, je možné, že oba rodiče přišli za prací a vzali se tam (alespoň v případě mých předků to tak párkrát bylo).

Pak můžu doporučit sčítací operáty pro danou obec (jsou uloženy v okr. archivu), v těch novějších jsou uvedeny i data a místa narození. Sčítání bylo prováděno v letech 1857, 1869, 1880, 1890, 1900, 1910. Večer nebo zítra se mrknu, od kterého roku se ve sčítacích arších uvádí i data a místa narození a jsou zdrojem mnoha dalších informací o předcích - např. jestli uměli číst a psát, zda měli nějaký dobytek, řemeslnou výrobu, zdroj obživy (v některých případech i zaměstnavatele) apod.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod jtks » čtv led 17, 2008 20:12

Tak jsem se dívala na kopie sčítacích archů a i v těch nejstarších z r. 1857 mám uvedeno místo narození. Takže můžete zkusit sčítací operáty pro danou obec z r. 1869, kde bude uvedena celá rodina vč. toho dítěte. Asi to bude i nejjednodužší cesta, jak zjistit další údaje o předcích. Přeji hodně úspěchů!
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků