Jak doširoka pátráte?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Jak doširoka pátráte?

Příspěvekod Viola » pon říj 22, 2018 14:47

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak doširoka ve svém rodokmenu pátráte, kdy si řeknete "tak už dost, to už vlastně ani nejsou mí příbuzní".
Myslím tím, že mám rodiče, prarodiče, praprarodiče atd. atd. Ale každý z nich měl (pravděpodobně) sourozence, ti měli partnery, ti měli rodiče, měli děti, ty se zase oženili, vdaly, ženichové a nevěsty měli rodiče, prarodiče, sourozence s partnery atd.
Kde si už říkáte, že to rozvětvení stačí?
Vím, že je to jen a jen na mě, kdy já si řeknu dost, ale zajímá mě váš názor a zkušenost.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Jak doširoka pátráte?

Příspěvekod Dagmar8 » pon říj 22, 2018 15:08

Violko, já dělám ze začátku vždycky jen hlavní linii otce, potom matky - ale během toho hledání najdu nějakého sourozence, tak si řeknu když už jsem ho našla, tak ho tam dám - přece tam nedám jen jednoho - tak najdu všechny ostatní a tak to bohužel pokračuje stále dál a nemám sílu přestat.
Je pravda, že potom ještě přidám svatby těch sourozenců, ale jejich dětem se už bráním....i když nějaké to dítko tam také mám
Takže ode mne se nic moc nedozvíš, protože nedokážu říct striktně ...dost...
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Jak doširoka pátráte?

Příspěvekod Viridis » pon říj 22, 2018 18:52

Zdravím,
snažím se vyhledat přímé otcovské a mateřské linie, v každé generaci se snažím zkompletovat rodinu (takže včetně sourozenců - i polovičních - přímého předka a jejich 1. svatby). Pokud najdu něco zajímavého ze širší rodiny předka, zaznamenám to také, ale jen jako výjimku. Zajímají mě i místa a domy - bydliště předků v přímé linii, povolání, školy.... Tímto postupem se poskládá docela plastický obraz života dávno mrtvých předků a opraví rodinné legendy. Například o mém pradědečkovi můj tatínek tvrdil, že neznal své nejstarší sourozence - není to pravda, v době studií u nich bydlel, i vídeňský bratr přijel, aby šel mladší sestře za svědka.... a její syn padl v Rusku ve Velké válce.... :-).
Je to na Vás, jak doširoka budete pátrat. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Jak doširoka pátráte?

Příspěvekod ZEL » úte říj 23, 2018 10:01

K osobám ze sledované linie přidávám osoby z užší rodiny (pokud na ně narazím), tedy jejich prarodiče, strýce, tety, sourozence, bratrance, sestřenice, synovce a neteře, vzdálenější osoby už nezapisuji.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Jak doširoka pátráte?

Příspěvekod filmovymaniak » úte říj 23, 2018 15:27

Dobrý den,

já se u své otcovské linie dál nedostanu, nejstarší je můj praděda, nemá uváděného otce, jeho matka taky ne.

Na internetu již je zpracován, dosti podrobně rodokmen několika rodů z obce, ve které se můj praděda narodil,
takže jsou tam i sourozenci mých předků , i když ne všichni. A tak proklikávám a proklikávám jejich profily a v nejstarších generacích se mi několikrát stalo, že dochází k úbytku předků, všichni nejspíš byli potomci lokátora a prvních osadníků.

Pokud jsem měl čas, našel jsem i sourozence předků, na některé jsem si nechal odkaz - třeba jen na svatbu a nebo narození, úmrtí nevyhledávám
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Jak doširoka pátráte?

Příspěvekod Viola » úte říj 23, 2018 16:02

Děkuji všem, mě to zajímá z toho důvodu, že jsem nedávno viděla zpracovanou rodovou kroniku, kde byl i seznam v ní vyskytujících se příjmení a bylo toho ve sloupci na 2 A4 strany. Viděla jsem ji jen chvilinku, nemohla jsem ji důkladně prostudovat, ale ten dlouhý seznam příjmení mě zaujal, to muselo být asi hodně do šířky. Nedovedu si ani představit o tolika lidech psát kroniku.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Jak doširoka pátráte?

Příspěvekod Zora » úte říj 23, 2018 16:38

Viola píše:Děkuji všem, mě to zajímá z toho důvodu, že jsem nedávno viděla zpracovanou rodovou kroniku, kde byl i seznam v ní vyskytujících se příjmení a bylo toho ve sloupci na 2 A4 strany. Viděla jsem ji jen chvilinku, nemohla jsem ji důkladně prostudovat, ale ten dlouhý seznam příjmení mě zaujal, to muselo být asi hodně do šířky. Nedovedu si ani představit o tolika lidech psát kroniku.


Mám rodokmen rozdělený podle prarodičů - čili 4 části. Vpisuji do něj pouze mužské a ženské linie , dost často jsem se dostala k roku 1650, zřídka k roku 1600, snad dvakrát před r. 1600, několikrát také jen k roku cca 1700.
Jenže ta příjmení přivdaných rodů přibývají. Pokud někdo vypisuje i příjmení např. provdaných sester svých předků, (případně nevěst bratrů), je to velké číslo.

U osob, které mě pak z rodokmenu zajímají, si dělám "boční" rodokmeny, abych zjistila a zaznamenala osudy těch, kteří v našich rodech zanechali zajímavou stopu.

A mimochodem, je mezi námi kolega, který dělá rodokmeny obcí, kdy dokázal zmapovat osudy rodů od prvního záznamu v matrice až skoro do současnosti, před tím klobouk dolů, on se v těch osobách totiž perfektně orientuje , moc mně pomohl.
Podobně jedna kolegyně mapuje osudy domů v obci a "rodokmeny" všech obyvatel v domech, pomáhá stejně nezištně :-)
Je to vždy o vlastním uvážení, já jsem chtěla své předky znát a pamatovat si je, tak nějak je "zhmotnit" (blbé slovo, ale lepší mě nenapadá, ve větší míře bych to asi neobsáhla a jména by pro mě zůstala jen zápisem , "neobživla by". .
Někdo hodnotí jen počet osob jdoucí do tisíců v databázi, jiný si hýčká desítky nalezených osob, o nichž ví opravdu maximum...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak doširoka pátráte?

Příspěvekod filmovymaniak » stř říj 24, 2018 10:01

Ještě dodám, že někdy dosti pomohou již zpracované materiály, např Radostín a jeho webové stránky a historie domů dle čísel popisných, mám to stáhlé, a když najdu nějakého nového předka a je u něj číslo popisné, tak si tu kartu domu přečtu.
U dvou rodů v Hrbově jsem našel na netu dochované přepisy rodových listin jedna původně z roku 1380 a druhá asi z 15. století,
oba předkové a jejich potomci byli vojáky, s kuší a koněm, ve vojsku majitele panství, výměnou za to dostali svobodu a 2 lány pozemků

Mám dost předků bez uvedení otce, 2x praděda, prababička a ještě 1 pra...dědu a 1 pra..babičku, takže tím přicházím o dost příjmení do rodokmenu.

A ještě z Radostína bych potřeboval digitalizovanou Kroniku či pamětní knihu, je tam dost doplňujících údajů, tak snad to MZA brzy digitalizuje a dá na web. A samozřejmě pozemkové knihy.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků