Příběhy starých fotografií..

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Příběhy starých fotografií..

Příspěvekod kobo » stř čer 13, 2018 20:59

Mám fotku krásné ženy, která je mou pratetou, Gertruda Niederová, roz. Žaloudíková,
ale bohužel dál nic, co bych si mohla zapsát do rodokmenu.
Jediné co mám, je adresa do Venezuely, kam se údajně vystěhovala s manželem, a třemi malými dětmi.
Nechci zatím pátrat po jejím životě za mořem. Jednak neznám cizí jazyky a ani nevím, zda ve Venezuele zůstali, a nebo
to byla jen přestupná stanice.
Vždyď se narodila tady, na Moravě, a ta není tak velká, tak proč o ní nemohu nic zjisti. Zajímalo by mě, kdy a kde se
narodila, kde žila, vyrůsatala, chodila do školy, měla kamarády... studovala? Vyučila se. Kde poznala manžela,
odkud byl, vím jen, že se jmenoval Nieder, to není zrovna obvyklé jméno, byl to Karel, Josef, Václav...nevím. Měla tři
děti, jaké jména jim vybrala....byli to chlapci, holčičky...?
Předtím, než opustila republiku jí zemřela v Opavě maminka. Aby tatínek nezůstal opustěný a sám, pomohla mu
najít novou životní družku... a zase jsou tu fotky, nová rodina, kde je malé děvčátko, které přivedla do manželství druhá
žena.
Vlastním spoustu nenahraditelných kabinetek ze začátku 20. století. Díky ním vím, jak vypadal můj prapradědeček,
znám rodiče mé babičky, která se narodila v roce 1886 a jejich sourozenců, jak se oblékali a jak byli mladí,
nebo šťastni v den svatební, zachyceno je narození jejich potomků.
Mám poklad. Babičku jak drží v náručí miminko, mého tatínka, narozeného v roce 1924.
Hrozně ráda jsem si tyto fotografie už jako malá prohlížela, něco mě na nich učarovalo, okouzlilo.
Měla jsem to štěstí, že se k nám, jako do rodiště nedaleko Olomouce, sjížděli sourozenci mé babičky, a já
zažila, to krásné vyprávění tetiček a strýčků a měla jsem a mám dar naslouchat.
Přijížděli z Pardubic, Hradce Králové, Karlových Varů, Olomouce... a třeba i z Houstonu .....bratranec mého táty,
který dětství a mládí prožil v Hradci Králové. V 30.letech, v době krize, se vystěhoval do ameriky.
Mockrát jsem poslouchala nádherný příběh, jak jej poslala jeho maminka na svatbu své sestry, mé babičky..
a přijel z Hradce Králové na kole, svatba byla v roce 1919..... nebo jak vzpomínal na milovaná česká jídla.
... jak měl v kapse pár dolarů, když vystoupil na americkou půdu.... nádherné povídání a zážitky, které můžete slyšet
stokrát a pokaždé jsou kouzelné a krásné.
Jedna sestra babičky si vzala lékaře, druhá vlastnila v Olomouci prádelnu, bratr byl sbormistr, další pracoval v bance..
.. a i ty, které si nemohu pamatovat z osobního setkání, vypovídají o svém životě ze starých fotografií.... a to byl
začátek, proč jsem začala dělat rodokmen. Tuto rodinu mám zatím zmapovanou 9. generací matričními zápisy. Věřím,
že půjdu ještě dál.... o to víc mě mrzí, že o tetě, která byla vrstevnicí mého táty nevím shola nic, a kdoví, zda
se mi to někdy podaří....

Nevím, zda sem jdou přiložit fotky, bylo by to ještěš zajímavější.
Naposledy upravil kobo dne sob čer 16, 2018 12:32, celkově upraveno 3
kobo
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 13, 2015 21:45
Oblast pátrání: olomoucko, těšínsko, Opava,

Re: Příběhy starých fotografií..

Příspěvekod Zora » stř čer 13, 2018 21:26

Napište na krajanský spolek ve Venezuele, zcela jistě tam jsou lidé, kteří znají česky, případně se mají kam obrátit s žádostí o překlad.

Rozhodně neváhejte a zkuste to.

Nebo sepište sem česky dotaz a zcela jistě Vám ho někdo na fóru přeloží - alespoň do angličtiny.
Stojí to opravdu za zkoušku, tyhle příběhy by neměly být zapomenuty. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků