ceníky genealogických služeb

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

ceníky genealogických služeb

Příspěvekod Zora » pon kvě 21, 2018 22:21

V poslední době se setkávám s nabídkami, které řeší ceny za jeden zápis

Zajímaly by mě Vaše zkušenosti , názory, jaká cena je asi tak odpovídající a co vše lze započítat do prací spojených s vypracováním rodokmenu.
Případně uvítám odkazy na genealogické služby s rozumným ceníkem.

Díky, Zora
(opravdu se nechystám být profesionálem, ale některé ceníky mě zvedají ze židle, zvlášť když vím, kdo tyto služby nabízí a jak si nechávají radit od nás na fóru...)
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ceníky genealogických služeb

Příspěvekod kimes » úte kvě 22, 2018 8:16

Zoro,
mám stejný dojem, jaký jste vyjádřila v dovětku uvedeného příspěvku. Je to téma velice obtížné, diskutabilní, tak jako ocenění těch lidských činností, které nelze, na rozdíl od věcných nákladů, vtěsnat do nějakých normativů.
Nicméně se pokusím stručně vyjádřit svůj názor:
Pokud zůstanu u ocenění za úkon(hodinovou sazbu považuji ještě za větší zrůdnost) měla by se nějaká "kalkulace" skládat z těchto položek:
- nalezení matričního zápisu - rozdělit na digitalizované a nedigitalizované zdroje
- přečtení, příp. přeložení údajů - pokud je výsledný produkt zpracováván v češtině, překladem rozumím přeložení nalezených zápisů z původních jazyků(např. němčina, latina apod.), u cizojazyčných zpacování pak ještě překlad hotového díla do jiného jazyka,
- zapracování nalezených údajů do kontextu výsledného výstupu, ať ho nazýváme jakkoli - samozřejmostí by pak mělo být doložení alespoň hlavních životopisných údajů předků příslušnými kopiemi matričních zápisů v příloze rodokmenu.
Oceňovat další etapy zpracování výsledného rodokmenu je ještě obtížnější - hodinová sazba je nejjednodušší, ale u ní záleží( a nejen u ní) na serióznosti přístupu zpracovatele. Sazba za normalizovanou stránku textu pak v mnoha případech svádí k neúčelné popisnosti.
U věcných nákladů je situace jednodušší, samozřejmým základem by však mělo být jejich doložení.
To všechno je jen zlomek kriterií, které výsledné ocenění tak složité činnosti ovlivňují - při určitém zjednodušení bych to porovnal se situací v oceňování autorů písemných děl, ať beletrie, tak odborných publikací.
Na závěr dodám, že tato oblast není mým problémem-jsem amatér, genealogii mám jako koníčka , rodokmeny zpracovávám jen pro své přátele a známé, u nichž vidím skutečný zájem o věc - v těch případech to dělám zdarma, pouze za úhradu věcných nákladů(a někdy ani to ne), maximálně, jak říkám "za poděkování a lahvinku dobrého červeného".
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: ceníky genealogických služeb

Příspěvekod ZEL » úte kvě 22, 2018 9:34

Také nejsem profesionální genealog, ale domnívám se, že cena za jeden zápis není cenou za čas potřebný k vyhledání a zpracování tohoto zápisu, ale za to, že profesionál ví, kde a jak ho má hledat. A to jsou hodiny a hodiny zkušeností. Když si zaplatíte řemeslníka, aby vám opravil přístroj, kterému nerozumíte, tak mu také neplatíte za ten jeden šroubek, který tam vyměnil, ale za to, že ví, který šroubek má vyměnit.
P.S. Nejsem na fóru tak často, abych věděla, kteří účastníci jsou zároveň profesionálními genealogy a kolik si účtují za zde získané informace, to opravdu považuji za neprofesionální. Na druhou stranu se domnívám, že i profesionální genealog, který by zde poskytoval své rady a zkušenosti, by se mohl zeptat na problém, s kterým si neví rady.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: ceníky genealogických služeb

Příspěvekod galulois » úte kvě 22, 2018 12:51

Zrovna minulý týden jsem toto řešila s kolegyní, která si nechala vypracovat rodokmen a za jeden nalezený zápis dala 15,- Kč. Mohla se ale sama rozhodnout, kolik chce generací, zda jí zajímají i svatby a úmrtí nebo chce jenom vědět odkud předci přišli a co dělali. Měla limit 1000,- a musím říct, že to opravdu nebylo špatně uděláno, ALE vše z digi zdrojů (odkazy byly k dispozici) a navíc jenom "v ruce" na papíře - prostě jenom taková zajímavost. Víc po genealogovi nechtěla a taky jí nic nevysvětlil, nediskutoval, zbytek byl na ní, zdali si vygoogluje, co je podruh atp. No nevím, kolik by si řekl za mého předka, kterého hledám už sedm let marně.... :-) Asi bych se divila. Ale ta možnost rozhodnout se, co mě zajímá (chtěla pouze mužskou linii) a kolik za to doopravdy dám peněz není špatná. Na živobytí pro genealoga to asi nebylo. Dělat to na celý úvazek musí být mazec.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: ceníky genealogických služeb

Příspěvekod Iveta Machilová » úte kvě 22, 2018 20:29

Z vlastní zkušenosti vím, že odhadnout cenu za zpracování rodokmenu je hodně těžké a individuální. Je proto takřka nemožné stanovit ceník podle jednoho mustru. Však každý, kdo se historií rodů zabývá, už se setkal s tím, že v dnešní digitalizované době může jeden zápis najít během pěti minut, kdežto kvůli dalšímu musí prolistovávat řadu matrik ve vybledlém kurentu. Kolikrát se musí kvůli dalším dokumentům rozjet i na druhý konec Čech.
Proto mě často překvapí u některých genealogů pevně stanovený ceník za každou dohledanou osobu.
Iveta Machilová
 
Příspěvky: 49
Registrován: ned lis 07, 2010 15:24
Bydliště: Hostinné

Re: ceníky genealogických služeb

Příspěvekod filmovymaniak » stř kvě 23, 2018 10:07

Dobrý den,
mne by zajímalo kdo z profesionálních genealogů hledá pomoc zde na foru a chce doplnit slova ze zápisů, které pak předkládá za úplatu třetí straně.

Hlavně proto abych při pomáhání se čtením a přepisem nepomáhal někomu, kdo z toho profituje. A nepotřebuje rady s hledním svých předků.
Klidně pošlete jejich nicky přes SZ.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: ceníky genealogických služeb

Příspěvekod Viola » stř kvě 23, 2018 11:06

filmovymaniak píše:Dobrý den,
mne by zajímalo kdo z profesionálních genealogů hledá pomoc zde na foru a chce doplnit slova ze zápisů, které pak předkládá za úplatu třetí straně.

Hlavně proto abych při pomáhání se čtením a přepisem nepomáhal někomu, kdo z toho profituje. A nepotřebuje rady s hledním svých předků.
Klidně pošlete jejich nicky přes SZ.


Předem píšu, nejsem profesionál, naopak jsem tomuto fóru velice, velice, velice vděčný amatér.
Takže se tady na fóru profesionál zeptá, dostane odpověď, pošle ji dál k právoplatnému příjemci a dostane odměnu - takže se vlastně tzv. chlubí cizím peřím. Myslím, že nikdo není neomylný a nikdo neví všechno a poradit OBČAS profesionálovi (i když odměnu dostane on a ne rádce) nevadí, ovšem za předpokladu, že sám (nám i sám sobě) přizná, že je profesionál a prostě si už sám neví rady. To by podle mě byla fér hra a tak by to poctivě mělo být.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: ceníky genealogických služeb

Příspěvekod Zora » stř kvě 23, 2018 11:10

Viola píše:
filmovymaniak píše:Dobrý den,
mne by zajímalo kdo z profesionálních genealogů hledá pomoc zde na foru a chce doplnit slova ze zápisů, které pak předkládá za úplatu třetí straně.

Hlavně proto abych při pomáhání se čtením a přepisem nepomáhal někomu, kdo z toho profituje. A nepotřebuje rady s hledním svých předků.
Klidně pošlete jejich nicky přes SZ.


Předem píšu, nejsem profesionál, naopak jsem tomuto fóru velice, velice, velice vděčný amatér.
Takže se tady na fóru profesionál zeptá, dostane odpověď, pošle ji dál k právoplatnému příjemci a dostane odměnu - takže se vlastně tzv. chlubí cizím peřím. Myslím, že nikdo není neomylný a nikdo neví všechno a poradit OBČAS profesionálovi (i když odměnu dostane on a ne rádce) nevadí, ovšem za předpokladu, že sám (nám i sám sobě) přizná, že je profesionál a prostě si už sám neví rady. To by podle mě byla fér hra a tak by to poctivě mělo být.

... a občas na oplátku poradil on fóru.... nejen si nechat platit za cizí peří...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ceníky genealogických služeb

Příspěvekod Viola » stř kvě 23, 2018 11:21

Zora píše:... a občas na oplátku poradil on fóru.... nejen si nechat platit za cizí peří...
Z


To je základ elementární samozřejmosti a slušnosti - tady někdo poradí mě, já tady poradím někomu jinému.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: ceníky genealogických služeb

Příspěvekod filmovymaniak » stř kvě 23, 2018 14:46

Dobrý den,
pokud má profesionální geneaolog problém s přečtením a dá to sem na forum a uvede, že za to dostane zaplaceno, tak pak už je na členech fora zda mu zadarmo poradí.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: ceníky genealogických služeb

Příspěvekod Radix » stř kvě 23, 2018 14:54

Že za to dostane zaplaceno, to asi neuvede.
Pak jde jen obtížně nebo vůbec nijak poznat.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: ceníky genealogických služeb

Příspěvekod Zora » stř kvě 23, 2018 14:56

Mně se jedná spíše o cenu za jeden zápis, méně schopné profesionály bych pro teď vynechala.

Na netu jsou ceníky, kde se komplet jeden zápis objevuje v rozmezí
od 75,- Kč do řekněme 600,- Kč.
Někdy je to rozpočítané na nalezení, přečtení, přepsaní přeložení, jindy jsou uvedeny rozdílené ceny za N, O, Ú, a zcela ojediněle jsou uvedeny rozdílné ceny pro jednotlivé archivy.

Jaká částka komplet za jeden zápis se Vám zdá být adekvátní?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků