Vyhledávání hrobu

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Vyhledávání hrobu

Příspěvekod mbeneso » čtv dub 12, 2018 20:53

Dobrý den,
měla bych otázku, třeba někdo z vás bude vědět odpověď. Píšu bakalářku na téma úprav hrobů slavných zahradních a krajinných architektů a základem práce bylo vyhledání hrobů jednotlivých architektů. Vyhledání 10 hrobů už mám splněno, avšak zbývá mi sepsat metodiku hledání. Já jsem na hrob narazila vždycky nějakou čirou náhodou - v databázi SPH, přes nějakého známého zesnulého, přímo na internetu. Zkrátka nic, z čeho by šla napsat metodika. A tak se ptám: jaký je správný postup při vyhledávání hrobu člověka, pokud vím jméno, příjmení, rok narození a úmrtí a případně i místo úmrtí?
Předem děkuji,
Magda
mbeneso
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv dub 12, 2018 20:44

Re: Vyhledávání hrobu

Příspěvekod zeter » čtv dub 12, 2018 21:18

no, metodika...
1) nic uceleného neexistuje, jen malé digitalizované ostrůvky v moři hrobů, a to ani nemluvím o hrobech, které dávno zanikly, protože vypršel nájem hrobového místa.
2) těmi ostrůvky jsou zejména oficiální digitalizované databáze větších měst, mnohdy ovšem stále neúplné - výbornou má např. Vídeň; Správa pražských hřbitovů taky ujde, Brno taky něco má.
Pak jsou tu "agregátory" uživateli focených a indexovaných hřbitovů/hrobů - největší je asi Billiongraves a Find My Grave, plus četné lokální pokusy ještě lokálnějšího významu.
3) ergo: pokud člověk ví, kde daná osoba zemřela - a ideálně dohledá matriční záznam o úmrtí, kde zpravidla bývá uvedeno, na kterém hřbitově byly ostatky uloženy - pak lze ověřit, jestli se jedná o už nějak digitálně podchycený hřbitov (viz ad 2). Pokud tomu tak není, je možnost se obrátit na danou hřbitovní správu (městský úřad, nebo kdo tu agendu kde spravuje), kde by měli mít nějaké záznamy (hřbitovní knihy apod.), a ti by snad měli informace poskytnout. (jak je to tam se lhůtami, to bohužel nevím, ale asi to bude podobné jako u matričních záznamů z úmrtní matriky, tj. ochranná lhůta 30 let pro přímo nepříbuzné, nevím).
4) pokud člověk neví, kde daná osoba zemřela, tak to je problém. Lze zkusit postupovat opačně (tj. prohledat digitalizované záznamy, jestli náhodou), a nebo zkusit jiné dostupné zdroje, zejména dobový tisk - u slavnějších jmen je velká šance, že v nějakých novinách otiskli nekrolog nebo aspoň smuteční oznámení, což s trochou štěstí umožní postupovat podle bodu 3.

To je asi tak všechno.

(Bakalářku si časem dogooglím, a jestli tam najdu svoje formulace, napíšu ošklivý dopis školiteli ;-)

P.S.: jinak to, co popisujete, je taky součást metodiky, nebo lépe řečeno praktické části - a v bakalářce by se to mělo objevit, u každého jména a hrobu by měl být popsán postup, jak jste se ho dopátrala, i kdyby to mělo být na základě spiritistické seance :-] Ústní sdělení je normální pramen (a nepochybně na ně myslí citační norma), totéž se týká jakýchkoli databází, katalogů, publikací a jiných zdrojů.
zeter
 
Příspěvky: 668
Registrován: čtv zář 01, 2016 7:54

Re: Vyhledávání hrobu

Příspěvekod Zora » čtv dub 12, 2018 21:39

úpravy hrobů slavných zahradních a krajinných architektů

Já bych jen doplnila další možný zdroj:
je samozřejmě třeba znát konkretní jména, pak matriční místo narození a úmrtí.
Mnohé obce jsou na své rodáky či osoby působící v obci (či nějak s obcí spojeni) velmi hrdé a mají ve svých kronikách, na netových stránkách či v místních zpravodajích informaci i o hrobech těchto významných osob.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 18015
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků