Hřbitovy

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Hřbitovy

Příspěvekod Zora » úte úno 20, 2018 8:47

Dobré, lidé se občas v dobrém zajímají, proč fotím, a následně o možnost nahlédnutí do nějaké brožury o pohřbených. Kromě příbuzných, známých, rodinných příslušníků je na každém hřbitově i několik zajímavých osobností, nebo jejich předků a jejich hroby se těžko dohledávají.
Jednou mě dost nevybíravě oslovila dáma s dotazem, proč fotím , odpověděla jsem, že dělám přehled o udržování hrobů. Ihned se zklidnila a přála si vyfotit i její hrob
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hřbitovy

Příspěvekod PechyI » úte úno 20, 2018 9:13

Osobně jsem jednoznačně pro BG. Nejde jen o to, že je zde již obrovské množství dat. Ale BG je zároveň propojen s MyHeritage, takže hledá shody (po celém světě - emigranti). Jistě to řada lidí ocení. Sám jsem (zatím) nafotil 5 029 náhrobků a přepsal 14 834 jmen. Takže každý trošku.....
PechyI
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte čer 16, 2015 16:59

Hřbitov v Majosháze

Příspěvekod Ladislav Bátora » úte úno 20, 2018 9:25

Netušíte někdo náhodou, zda bych se mohl dostat k seznamu pohřbených na hřbitově v Majosháze (župa Pest-Pilis-Solt-Kiskun, okr. Ráckeve)?
Mezi únorem 1895, kdy se mu tam narodila poslední Johanna, a březnem 1906, kdy si jeho dcera Gizella brala Pecháčka z Libně už jako „otcovsky“ osiřelá, tam musel být pohřben prapraděda Béni (promiscue Bénjámin) mlynář Galambos.

A to samé se týká samosebou praprababičky Galambos Zsófie, rodem Besenczi, u níž navíc ani v nejmenším netuším, kdy zemřela nejpozději. Viz přiložené jejich děti.

Jenže nejmladší už přístupná matrika pohřbů v Majosháze končí právě tím rokem 1895. A bůhví, kdy mormoni zase něco nahrajou, jsou teďka vyplašený z toho plísnění z Bruselu, na Slovensku už spoustu matrik na to konto zablokovali...

Problém možná je, že vůbec neumím zacházet s tím Billion Graves – takže je to třeba jen problém můj a někdo je oba hravě najdete...
Díky předem za pomoc,
lb.
Přílohy
GalambosováGizella1887.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Hřbitovy

Příspěvekod Dr. Taby » úte úno 20, 2018 10:04

BG je samozřejmě jasná volba. Přestože jsem platícím uživatelem MH, mám jen trochu averzi k produktům, kde na mě téměř po každém kliknutí vyskočí něco jako BG+ atd. BG je poměrně obsáhlý a koukám, že asi s nástupem smartphonů se to pěkně rozjelo i u nás. Někdo, kdo má častější zkušenosti s BG, dá se tam i potpat hřbitov? Tzn, sejdou se požadavky na hřbitovy v mém okolí a já nafotím přednostně ten jeden?
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: Hřbitovy

Příspěvekod bhavel » úte úno 20, 2018 10:10

Souhlasím s využíváním BG, protože i tyto podklady z našich oblastí využívají celosvětově. Sám jsem byl překvapen, kolik příbuzných jsem tam našel.
bhavel
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 26, 2018 19:59
Oblast pátrání: Stražisko, Bousín, Archlebov, Křižanov
Rodokmen online: bhavel(zav)nbox.cz

Re: Hřbitovy

Příspěvekod bara.jermarova » úte úno 20, 2018 10:11

Nápad je to super, ale stránka Bilion Graves na mě nepůsobí moc dobrým dojmem, nevím proč, ale nepřišla jsem ji na chuť, takže pokud to bude jinde, tak se určitě ráda připojím. Konečně bude pořádný důvod k tomu se courat po hřbitovech. :-)
bara.jermarova
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte kvě 16, 2017 14:30
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: Lounsko-Chožov, Cítoliby, Líšťany, Kladensko-Horní Kamenice, Otvovice, Plzeňsko-Tachov, Stará knížecí huť, Hraničky

Re: Hřbitovy

Příspěvekod PechyI » úte úno 20, 2018 10:26

Samozřejmě, že se dají prohlížet i jiné hřbitovy. K dispozici je mapa ČR se hřbitovy. Nemusí tam být úplně všechny. Sám jsem nově "zakládal" tři nebo čtyři. Mapka se dá snadno zvětšit, takže je vidět body jednotlivých hrobů a kliknutím na ně jména.... Ale jako každý databázový program i BG trpí velkou neřestí - co tam někdo nevložil, to tam nenajdete.
PechyI
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte čer 16, 2015 16:59

Re: Hřbitovy

Příspěvekod ozana » úte úno 20, 2018 10:31

Dr. Taby píše:BG je samozřejmě jasná volba. Přestože jsem platícím uživatelem MH, mám jen trochu averzi k produktům, kde na mě téměř po každém kliknutí vyskočí něco jako BG+ atd. BG je poměrně obsáhlý a koukám, že asi s nástupem smartphonů se to pěkně rozjelo i u nás. Někdo, kdo má častější zkušenosti s BG, dá se tam i potpat hřbitov? Tzn, sejdou se požadavky na hřbitovy v mém okolí a já nafotím přednostně ten jeden?

V profilu se dá nastavit, kde dobrovolník bydlí (My Location) a definovat okruh(např. 25km), kde je ochoten fotit. Pak dostává žádosti z tohoto okruhu na focení náhrobku.
Nově může adoptovat nějaké hřbitovy ve svém okolí, řídit skupinu dobrovolníků a nakonec prohlásit, že je vše k nějakému datu hotovo.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Hřbitovy

Příspěvekod MartinaPa » úte úno 20, 2018 10:50

Mylím, že to je dobrý nápad. Fotím hřbitovy běžně, v klidu můžu přispět. Marina
MartinaPa
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon led 06, 2014 12:09

Re: Hřbitovy

Příspěvekod AliL » úte úno 20, 2018 11:00

Při hledání předků na našem hřbitově v Orlové mě kdysi dávno napadlo si náhrobky vyfotit..., jenže pak jsem objevila Billion Graves a všechny jsem je tam našla. Využívám tuto aplikaci i v mobilu a jsem opravdu spokojená kolik se mi už podařilo najít informací o "mých zemřelých".
Pro genealoga je to užitečný program, objeví tam zápisy těch co se ještě nacházejí v živých matrikách, až budou zveřejněné tak já tu už asi nebudu. Je pravda, že jsem narazila na hřbitovy, které mě zajímají a zatím tam nemají žádnou fotku, tam chci zajet a hledat osobně, ale nevím jestli mi výjde časově fotit celý hřbitov. Jsou to hřbitovy na Valašsku, takže je mám trochu z ruky a focení zabere nějaký čas.
Ty hřbitovy které mám ve svém okolí jsou už většinou zmapované, ale zase je také pravda, že u některých nejsou vyfoceny všechny náhrobky, když to porovnám s mapou hřbitova. Teď bude i problém, jak zjistit, který už nafocený je a který není. Pokud se do toho někdo pustí bude to mravenčí práce a už teď před tímto člověkem smekám. Já se přikláním k využívání a doplňování fotek náhrobků na Billion Graves, je to už pěkně rozjetý program.
AliL
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv čer 23, 2016 13:23
Oblast pátrání: Orlová, Lazy, Doubrava, Horní i Dolní Lutyně, Klein Kuntschitz (Kunčičky)? - Polsko (Halič) - Bielany okr. Biała, Krasna, Kasinka Mała okr.Limanowa, Zlínský kraj - Zašová, Zubří, Police,Vrchovec u Police, Kelč, Krhová, Olomoucký kraj - Skalička, lokalita Lapač u Skaličky

Re: Hřbitovy

Příspěvekod Kebb » úte úno 20, 2018 11:47

Jak už psal někdo výše, trochou přispívám na BillionGraves. Existuje na to i aplikace do mobilu (viz Google play). V databázi BillionGraves hledá shody MyHeritage i FamilySearch, jestli se nepletu.
Kebb
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte led 02, 2018 20:17
Oblast pátrání: Beskydy
Staré Hamry / Turzovka

Re: Hřbitovy

Příspěvekod chasanar » úte úno 20, 2018 12:18

U BG mám problém s jazykem - přestože jsem si zadala češtinu, na stránkách stále zůstává angličtina. A tím pádem jsem s ukládáním fotografií skončila, resp. ani nezačala. A pokud jsem dobře pochopila, k focení musím používat chytrý telefon se staženou aplikací? Normální digi-foťák ne? Přiznávám, že jsem "děsný ajťák" :-(, ale přesto bych se ráda zapojila ;-)
chasanar
 
Příspěvky: 491
Registrován: pon říj 15, 2012 13:52
Oblast pátrání: Klatovsko,Plzeňsko

Re: Hřbitovy

Příspěvekod Dr. Taby » úte úno 20, 2018 12:36

ozana píše:
Dr. Taby píše:BG je samozřejmě jasná volba. Přestože jsem platícím uživatelem MH, mám jen trochu averzi k produktům, kde na mě téměř po každém kliknutí vyskočí něco jako BG+ atd. BG je poměrně obsáhlý a koukám, že asi s nástupem smartphonů se to pěkně rozjelo i u nás. Někdo, kdo má častější zkušenosti s BG, dá se tam i potpat hřbitov? Tzn, sejdou se požadavky na hřbitovy v mém okolí a já nafotím přednostně ten jeden?

V profilu se dá nastavit, kde dobrovolník bydlí (My Location) a definovat okruh(např. 25km), kde je ochoten fotit. Pak dostává žádosti z tohoto okruhu na focení náhrobku.
Nově může adoptovat nějaké hřbitovy ve svém okolí, řídit skupinu dobrovolníků a nakonec prohlásit, že je vše k nějakému datu hotovo.


Děkuji za info. Sice je to samá reklama a některé věci mi trochu nesedí, ale asi nemá cenu tříštit síly. Takže je to pro mě také jasná volba. Letošní dovolená bude tedy Rock, hřbitovy a koupání. Takže něco jako EMO na výletě.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: Hřbitovy

Příspěvekod Tamy » úte úno 20, 2018 12:45

Ano, tohle je jeden velký problém u BG, na kterém se s Chasanar shoduju. Druhý je, že já hledám stylem- mám lidi na řadě míst, ale nevím kdo, kdy, kde- takže zadám své příjméní, vyjede mi tisíce shod a stejně nepoznám kdo by mohl být můj. Pouze česká databáze by sice zahrnovala jen Čechy, ale určitě by byla přehlednější a jednodušší.
Probém je v tom provedení, no. Spousta lidí nebude mít problém projít okolní hřbitovy a nafotit je, ale co s tím potom dál?
Ale jak tu bylo řečeno, existují i obecní stránky se hřbitovy. Snad by se pro začátek mohl udělat seznam s odkazy, kde něco takového mají?
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Hřbitovy

Příspěvekod brendamonique » úte úno 20, 2018 12:58

Určitě, pokud by o to někdo stál, klidně bych mohla nafotit u nás v Kardašově Řečici. Je zde i židovský hřbitov, jen si nejsem zcela jista, zda již ten není někde online nafocený ?!?
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDido ... e%C4%8Dici
Uživatelský avatar
brendamonique
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv říj 15, 2015 18:50
Bydliště: Kardašova Řečice (Jindřichohradecko)
Oblast pátrání: Studení (Kardašova Řečice, Stráž nad Nežárkou, Soběslav), Malinovských (Kutná Hora, Kaňk), Novotní ze Pleší, Šifferovi/Schifferovi (Třebovle, Cerhenice, Kouřim), Bradovi (Panské Dubenky, Horní Vilímeč)

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků