Hřbitovy

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Hřbitovy

Příspěvekod Dr. Taby » pon úno 19, 2018 20:15

Přátelé genealogové,

mám takový nápad, běh na dlouhou trať. Dost mě trápí to, že máme určitou genealogickou proluku mezi našimi posledními záznamy a dobou, kdy se jednotlivé matriky zveřejňují. Jediné relevantní údaje jsou pak z náhrobních kamenů. Sám jsem měl párkrát tu čest se do toho bádání pustit. A jednou jsem jako jedinou osobu na hřbitově potkal velmi blízkou příbuznou člověka, po kterém jsem pátral.

Už párkrát jsem měl takový nápad, začít s nafocením pár malých hřbitovů, dávat to do na stránky a udělat takovou databázi. Samozřejmě čím víc lidí by se do toho pustilo, tím líp. Vím, že hroby pořád přibývají, a hřbitovů je strašně moc, ale možná by to někomu pomohlo, a když by se do toho zapojilo víc lidí mohlo by to mít nějaký smysl. Není to ve fázi "Zítra to spustím", ale jen takový nápad.

A i podle nové směrnice: Ochraně dle zákona nepodléhají dále osobní údaje zemřelých osob.

Co si o tom myslíte? Jak moc velká blbost to je?

Zdravím
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: Hřbitovy

Příspěvekod Tamy » pon úno 19, 2018 21:25

Blbost to určitě není a i když nepatřím k těm co se rádi "courají" po hřbitovech, klidně se zapojím. Ale nevím jestli je to vhodně k umístění přímo na tyto stránky. Chtělo by to nějakou přehlednou databázi, s možností vyhledávání podle různých kritérií, hodně místa by zabraly fotografie,... a myslím, že takové nějaké projekty už tu byly, ne? I když je otázka jak fungují.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Hřbitovy

Příspěvekod Zora » pon úno 19, 2018 21:33

Myslím, že zájemci by mohli přispívat na BilionGraves, je to už poměrně velký projekt a účastní se i mnoho kolegů z fóra.

https://billiongraves.com/search/result ... ily_names=

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hřbitovy

Příspěvekod Tamy » pon úno 19, 2018 21:43

Já našla tohle... http://www.ceskehrbitovy.cz
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Hřbitovy

Příspěvekod Zora » pon úno 19, 2018 21:51

Inu, některé hřbitovy v ČR mají vlastní online stránky, Brno, Praha, a další, menší obce, občas se najde - našel někdo, kdo měl dobrý úmysl, ale dílo se vleče nebo už mizí nedokončené v historii...,
ale BilionGraves je celosvětový program a jsou v něm uváděny i konkretní české hřbitovy - podle toho, kde se našel dobrovolník, který fotil, který opisoval.

Rozhodně je podle mého názoru vhodnější rozšiřovat jeden fungující projekt, než kouskovat ochotu na menší projekty... Moje zkušenost je ta, že se ozve poměrně hodně zájemců o tuto práci, ale vytrvají dva - čtyři....
Viz přepisování matrik, všichni víme jak, všichni máme nápady, víme jak to zvládnout "ajťácky",....... ale jen minimum osob se opravdu zapojilo, a koná.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hřbitovy

Příspěvekod resko » úte úno 20, 2018 0:51

Nápad je to dobrý. Také jsem hledal na hřbitově a tato myšlenka mne napadla. Chce to opravdu vymyslet dobrý koncept. Dát nástroj lidem.
Entity - hřbitov (název, umístění), hrob (fotografie), (poloha v rámci hřbitova), pochovaní (jméno, příjmení, data narození, úmrtí). - ale vždy zodpovědná osoba.
Problém vidím v tom, že lidé se většinou vrtají ve svém rodokmenu, případně mají vztah k nějaké obci. Ale nelze čekat, že bude někdo fotit úplně cizí hroby v obci, ke které nemá vztah.
Na tuhle práci to chce tři druhy znalostí: 1) databáze, 2) web 3) css.
Já můžu jen DB :-(
Nejdůležitější funkce by měla být: zadat jméno hledané osoby
výsledek - fotografie hrobu, data z náhrobku, pozice v rámci hřbitova.
Za data za nějakou obec by měl být vždy někdo zodpovědný.

Otázka a nejasnost pro mě je, kdo bude plnit data.
(Tedy pro plniče dat musí být naprogramována funkčnost plnění dat)
resko
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon zář 12, 2011 20:59
Bydliště: Zlín - Malenovice

Re: Hřbitovy

Příspěvekod jana2520 » úte úno 20, 2018 5:59

Souhlasím se Zorou. Bilion Graves je dobra pomoc. Radeji se zapojit tam, nez zakladat nove.
jana2520
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte bře 24, 2015 17:33
Oblast pátrání: Janov nad Nisou, Jablonec nad Nisou, Krkonoše

Re: Hřbitovy

Příspěvekod drlik55 » úte úno 20, 2018 6:22

Svého času jsem o tom také uvažoval, u nás v Bernarticích n/O. Chtěl jsem začít našimi hroby. Problém nastal, když se v r.1972 stavila obřadní síň, muselo se část hrobů odsvětit a na tom místě a místě staré márnice se tato postavila. Byl jsem u toho. Když jsem začal v 90-tych letech pátrat v pohřební knize po předcích, zjistil jsem, že se stará kniha přepsala a hroby, jakoby nikdy neexistovaly. Jestli ji má někdo ze starých zaměstnanců schovanou, nebo se musela odevzdat někde do archivů, nevím. Stávající informace na hrobech mi hodně pomohly, hlavně, pokud tam byl uveden celý datum narození a úmrtí.

Nevíte náhodou, pokud se přepisuje pohř.kniha, jako u nás, musí se odevzdávat? Díky
drlik55
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv led 03, 2013 9:37
Bydliště: Bernartice n/O

Re: Hřbitovy

Příspěvekod Tichi » úte úno 20, 2018 6:23

Zdravím,
info pro jihlaváky. Jihlavská radnice spustila stránky, kde jsou nafoceny zatím dva hřbitovy - Ústřední hřbitov a Kalvárie. Dále bude postupovat Urnový háj u krematoria a Židovský hřbitov.
Fungují i Luka nad Jihlavou a připravuje se Třešť. Bude tam Batelov, Brtnice a Hybrálec.
Je tam databáze zemřelých s údaji a fotky hrobů. Jediné velké mínus je v tom, že německá jména zemřelých jsou počeštěna a ještě napsána s chybami. Kdo by chtěl zde něco hledat ze zahraničí, aby se zbláznil. Ale oni tam mají chyby i v českých jménech...takže to je škoda, že se tomu nevěnovali lépe, když už se v tom angažovali. Chtělo by to více vypilovat. Vzorem jim může být databáze ve Wien, kde jsou veškeré informace o zemřelých, ale bohužel bez fotech hrobů.
Ale jinak tento počin Jihlavě chválím.
https://geoportal.jihlava.cz/mapa/paspo ... 258.15&z=9

Já osobně po hřbitově dost chodím a fotím si právě ty staré německé hroby a hrobky, které pomalu mizí. V Jihlavě funguje Spolek pro starou Jihlavu a tito členové nebo spíš nadšenci se o tyto hroby starají, očišťují je ,aby byly trochu k přečtení. Ale zub času a i nezájmu města o svoje staré německé zemřelé zkázu dokonává. Škoda.

Zdravím všechny a přejí pěkný den
Tichánková
tichi
Tichi
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte dub 07, 2009 7:13
Bydliště: Jihlava

Re: Hřbitovy

Příspěvekod radar » úte úno 20, 2018 7:08

Jestli se dožiji důchodu, tak jsem se chystal na něco podobného, alespoň ty hřbitovy, kde jsou moji předci. Ještě deset let. :?
radar
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon dub 21, 2014 14:56

Re: Hřbitovy

Příspěvekod Anchie » úte úno 20, 2018 7:10

Zdravím
Nějaká kvalitní česká databáze by nebyla na škodu, ale jak psala Zora proč znovu vytvářet něco co už existuje. Leda že by to mělo méně much než Billiongraves. BG je dobré, sice právě díky celosvětovosti se v přepisem občas objevují chyby (pokud se české náhrobky snaží přepsat do systému nějaký cizinec) Sama do BG přispívám přepisy a snažím se opravit a najít chyby pokud mám čas. Přepisovat je stále co - spíše chybí ti zapálení fotografové. Pár je jich zde i ve fóru, ale nevím zda je ještě někdo aktivní, přeci jen to zabere dost času, pokud se to dělá pořádně. (Na jeden hrob obvykle nestačí jedna fotka)
A.
Anchie
 
Příspěvky: 65
Registrován: ned kvě 11, 2014 16:20
Oblast pátrání: Kluky u Čáslavi, Souňov, Plaňany... Vamberk... Dolní Dobrouč :-)
okolí Žamberka - Helvíkovice, Kameničná, Líšnice ... panství Habry

Re: Hřbitovy

Příspěvekod 55pokornalida » úte úno 20, 2018 7:49

Dobrá myšlenka to je. Jenže ne každý má náhrobek a na něm uvedená data. Vím z vlastní zkušenosti. Některé matriky mají velká rozmezí, takže se dostanou na net třeba až v r. 2050, nezbývá než dohledávat po matrikách osobně. Stále hledám ve vídeňské matrice záznamy, bohužel se asi nedopátrám, kam zmizela jedna osoba v rodině.
55pokornalida
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon říj 05, 2015 19:18
Oblast pátrání: V mém rodokmenu je hledání z oblasti Myslkovic okr. Tábor a okolí, převládá příjmení Podráský, dále vídeňské matriky v Doblingu, z rodu Pokorných jsou zde Oslavany, Floriánovi Čučice a Senohrady, Sutter okolí Mor. Krumlova, Hodovský Mor. Bránice a okolí, Kopeček Čučice, Oslavany, Dobrovolní a Mejzlíkovi Rudíkov a Trnava u Třebíče atp.

Re: Hřbitovy

Příspěvekod Dagmar Stepankova » úte úno 20, 2018 8:06

Už se na něco takového chystám. Ale může mě vzít čert, když najdu náhrobek "Rodina Rouskova", a tím to končí. Sice všechny Rousky na Horním Jelení znám, jenže babička tvrdila, že s nimi nejsme příbuzní, a já po určitých zkušenostech vím, že jsme, ale dá to moc práce dohledat, když se nemůžu opřít o údaje na pomnících. Mimochodem, prababička dávala dvakrát opravit nápis na pomníku, pokaždé jí tam jednu chybu opravili a druhou udělali ...

Ohledně zápisů ve Vídni: chyběl mi "papír" narození prababičky, věděla jsem jen, že se narodila ve Vösendorf u Vídně. Když už jsem si zoufala, napsala jsem e-mail na faru ve Vösendorfu. Za dva dny mi volala farní sekretářka, že ji našla, a kdybyste slyšeli tu její radost v hlase. Poslala mi i příslušné odkazy. Ohromnou radost jsem měla i

Přeju všem hodně zdaru a nezbytné štěstí, bez kterého to asi nejde.
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Hřbitovy

Příspěvekod Zora » úte úno 20, 2018 8:26

Každý za sebe víme, kolik předků je v našem hrob pochováno. Je nemyslitelné umísťovat přesná data ke všem a nelze neustále aplikovat pravidlo - řečeno s Kunderou - Staří mrtví musí ustoupit mladým mrtvým.
Zvlášť na malých hrobech vítám umístění pouze rodinných příjmení. Data slouží snad pouze k potřebám genealogů...

A příspěvek do diskuze - všem by se líbilo , pokud by "to zveřejnění příjmení a dat" někdo udělal a bylo by to k dispozici na jedno tlačítko.

Kdo z nás si opsal např. příjmení ze hřbitovů v místě bydliště..... Není to zas tak velká práce, al chce to čas.
Opět vnímám v diskuzi naprostý souhlas s tématikou, ano, mělo by se to udělat,
ale už nevnímám - ano, já jsem ten, kdo se přidá a budu spolupracovat.

Na fóru proběhlo několik výzev pro ty, kteří by se chtěli, mohli připojit k focení a přepisování náhrobků, BilionGraves poskytuje i výhody za přispívání.
Kolik z nás se skutečně zapojilo?


Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hřbitovy

Příspěvekod JahoMi » úte úno 20, 2018 8:39

Také často přispívám do BG. Ne vždy jsem mohl to dokončit. Například v Hýskově na mé vlétla starostka paní Lýtková že si tam nic fotit nepřeje. Když jsem říkal argument že pohřebiště je veřejné místo a žádná místní vyhláška to neomezuje, tak byla začala řvát: Já jsem tady starostka a tak rozhodují co se tady bude dělat. S takovým blbcem je hold těžká domluva. Jaké máte reakce na focení na hřbitově?
TY Michal
JahoMi
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon čer 22, 2015 14:07
Bydliště: Králův Dvůr
Oblast pátrání: Chrudim, Polička, Klenice, Dohalice, Mžany, Králův Dvůr, Beroun, Hudlice, Mořina, Mořinka, Josefova Huť u Plané, Mnichov u Mariánských Lázní, Škvořetice a okolí Blatné.

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník