Zakladatelé rodů

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Zakladatelé rodů

Příspěvekod Sil » ned pro 10, 2017 22:00

Nevím jestli už je tu podobné téma, ale říkal sem si že by bylo zajímavé když by se lidi podělili o svoje zkušenosti s nalezením zakladatelů rodů. Sám s tímhle zkušenosti nemám (můj nejstarší nalezený předek je narozen cca 1657 a podle četnosti jmen v okolí to asi ještě pár generací vedlo).

Tak jak jste na tom, podařilo se vám nějaké zakladatele dohledat? Z jakých informací jste čerpali? Pochlubte se :)
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Zakladatelé rodů

Příspěvekod Sil » pon pro 11, 2017 14:53

Monika píše:Chápu dobře, že máte "zakladatelem rodu" na myslí prvního jedinečného (čili jediného) nositele příjmení alespoň z nějaké historicky podložené ucelené oblasti, jako např. z tehdejšího panství?

Přesně tak, líp bych to nepopsal. A zajímavý příběh, díky za příspěvek!
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Zakladatelé rodů

Příspěvekod Brasl » čtv pro 21, 2017 9:44

Já jsem zakladatele rodu našel při pátrání po vzniku příjmení. Vodítkem mě byly rodinné zkazky. Jedna, že všichni nositelé toho příjmení jsou příbuzní. Ta druhá, že do Čech přišli dva nositelé toho příjmení. Jeden z Tyrol a druhý z Německa. A byli to bratři.
Existují pouze dvě varianty zápisu příjmení. Česká, která má čárku nad á, a německá, kde se samozřejmě nepíše, ale přízvuk se vyslovuje.
Nakonec po dlouhém tápáni jsem vypátral:
Odsunutí Němci (v tomto případě německá větev, mnohonásobně větší než česká) říkají, že do Čech přišli na pozvání pomoci s prací. A že k tomu někde existují v Německu písemné doklady. Já patřím k té české větvi, tak k tomu nemám kontakty.
A co se týká vlastního příjmení, tak je dle jedné malé obce v Tyrolích. Je jediná toho jména. Znamená tedy obyvatel této obce (něm. přípona -er).
Teprve když jsem tohle dohledal, tak jsem narazil na následující (beru to jako potvrzení):
Roman Reil
Maloúpská kniha rodokmenů
Význam příjmení:
Tak například fakt, že mnoho původních obyvatel pocházelo z Tyrolska, Štýrska nebo Korutan, dosvědčuje pro příklad rodina Bruneckerů, kteří svůj původ odvozují od tyrolského města Bruneck (Brunecker = obyvatel města Bruneck).
Datace:
Jak uvádí trutnovský kronikář
Simon Hüttel v roce 1549: „ ... přišel do Krkonoš cizí národ, který ničil les“. Podle dalšího dokumentu z roku 1566 byli do Čech povoláni Hans Gauden a Pavel Lahner z Tyrol, kteří měli organizovat těžbu i dopravu dřeva a pálení dřevěného uhlí. Téhož roku do Krkonoš dorazilo 30 dřevařů z Tyrol a v roce 1567 se přistěhovalo dalších 300 tyrolských osídlenců. O rok později Simon Hüttel připomíná v trutnovské kronice stavbu tzv. klausy (hráz na zadržování vody pro splavování dřeva) v Malé Úpě.
http://rodopisna-revue-online.tode.cz/regiony/reil.pdf

Takže "znám" dva zakladatele rodu, nesou stejné příjmení jako já. Jejich jména neznám, natož aby věděl který je který. Zato vím, kdy a odkud přišli, a že u nich příjmení vzniklo.

A pokud bych chtěl pátrat dále, tak asi existují i doklady, kde by se nechalo něco najít.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Zakladatelé rodů

Příspěvekod filmovymaniak » čtv pro 21, 2017 11:05

Dobrý den,
já mám v rodokmenu několik nemanželských předků, takže nejstarší dohledatelný předek v mužské linii je můj praděda.
Pak jsem našel jeho nejstaršího dohledatelného předka, který začal používat to mé příjmení, jenže je to v obci, kde se měnilo příjmení dle chalupy,
v Berní rule je jen příjmení před změnou a v opise urbářů cca 1593 se nevyskytuje ani to předešlé.
Ze stránek obce vím, že rychtáři byli vždy z rodin lokátora, tak předpokládám, že nejstarší předek v té obci byl lokátor.

Takže já raději hledám záznamy o nejstarším předku a to bylo v roce 1380, rodová listina jejiž přepis se dochoval a koluje na internetu ve zdigitalizovaných rodopisných časopisech. Obsahuje udělení svobody a 2 lánů pozemků od majitele panství za účast v bitvách dle potřeby pána.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků