To jste tu brnkl na mou strunu.
Chápu dobře, že máte "zakladatelem rodu" na myslí prvního jedinečného (čili jediného) nositele příjmení alespoň z nějaké historicky podložené ucelené oblasti, jako např. z tehdejšího panství?
Příjmení jedné z dlouhých větví mých předků je natolik jedinečné (Bařtipán), že jistě každý, kdo po tomto rodě pátral, musel dospět k jaru roku 1660. Tehdy se k Rozině, vdově po krčmáři Tomáši Dykastovi z Nesuchyně (mimochodem, další z mých předků s jedinečným příjmením), přiženil Jan ne zcela jistého příjmení a neznámo odkud, ale určitě ne z panství Křivoklát. Svatební zápis se, bohužel, nedochoval, vše jde ale odvodit z ostatních matričních zápisů (včetně kmotrů a svědků na svatbách), ze soupisů poddaných na panství a z gruntovnic.
Příjmení, která se u Jana z počátku vyskytují, jsou různá, nejčastěji Parstupan, Perstupan, Parstipan, ale nechybí i exotičtější verze jako Baistupan, Marcypan, Marcžypan, Marsstipan nebo Baržta Pan. Už v druhé generaci je vidět směřování od např. Barztupan a Baržtupan přes Barsstipan k dnešnímu Bařtipán.
Přestože tedy Jan měl nějaké předky, lze jej, myslím, považovat za zakladatele rodu všech nositelů příjmení Bařtipán, kdekoli se na světě vyskytovali a vyskytují. Nu... můžou za to tehdejší matrikáři.
Pokud jde o rod Dykastů, tam se bude, obávám se, pokoušet pátrat asi ještě hezká řádka potomků po možném spojení s Jiřím Dykastem z Mířkova, posledním administrátorem konzistoře podobojí. Nicméně každý Dykast, na kterého jsem v matrikách narazila, nakonec vždy zapadl do rozrodu rychtářů z Nesuchyně.
Pro oba rody se snažím vytvořit rozrod (začalo to nutností), proto se mi každá nová informace o malinko lépe řadí.