Co dělat se starými fotografiemi

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Marisa » úte čer 27, 2017 20:53

Jelikož se poslední rok zabývám zpracováním starých rodinných fotografií, chtěla bych se podělit s několika poznatky.
Fotografie, které jsem získala vybrakováním šuplíků u příbuzných jsem samozřejmě musela napřed oskenovat (600 - 800 dpi, více to nemá smysl, kvalitu tím nezískáte). Dají se skenovat i vyvolané filmy, ale to doporučuji přenechat nějaké firmě, myslím, že to dnes dělají v každé větší fotosběrně. Oskenované fotografie, které se předtím válely v krabicích, jsou nyní roztříděné. Nejjednodušší archivování je pomocí archivních obálek na fotky, které jsou poloprůhledné a dají se dobře popisovat.
Potom nastane práce s úpravami pomocí programu, ať už je to placený Photoshop, nebo nějaký volně šiřitelný program na úpravu fotek. Když už máme fotky upravené a víme, kdo na nich je, pořád jsou v počítači a maximálně je můžu s někým sdílet. Já moc nejsem na moderní technologie, a tak mi připadá, jakoby neexistovaly.
Osobně se mi zdá nejlepší vytvořit takové rodinné album formou fotoknihy, která může někde v knihovně ležet celé dlouhé roky a stačí ji vzít do ruky a prolistovat. Fotokniha může být úplně jednoduchá, nebo si s ní vyhrajeme po výtvarné stránce, ale nejdůležitější je, že se takto mohou zaznamenat i drobné rodinné příběhy a anekdoty, které se nad těmi fotkami dozvíte od maminek a babiček, a které by jinak upadly v zapomnění. Jakmile jsem se do tvorby fotoknihy pustila, zabrousila jsem pro inspiraci na web galerie všech ročníků soutěže CEWE fotoknih, kde je sekce Kroniky a události. A mé srdce amatérského genealoga zaplakalo. Ne nad kvalitou a výtvarným řešením, to bych si nedovolila hodnotit, ale nad promarněnými příležitostmi. Každá ta fotokniha dala jistě moc práce a stála nemalý peníz. A ve výsledku vypadají popisy k fotkám takto: "Schválně, kdo mě pozná?", no za pár let určitě nikdo na fotce ze čtyřicátých let, kde je několik dětí. Další stránka fotek dětí a jediný popis "Bylo nás šest", což si jistě každý spočítá i po padesáti letech. Na další straně, fotky zřejmě ze školy a popis " A takhle jsem válel na trampolíně!" Fotky skupin chlapců o něco starších a popis: "Koukám, jak ten čas letí", na dalších stránkách "Šohaj su a šohaj budu", "Obrázky z vojny" a tak dále až do konce. Takže pokud se nějaký potomek bude zabývat genealogií, tak si bude rvát vlasy zoufalstvím, nezjistí ani kdo na těch fotkách je, z jakého období jsou, při jaké příležitosti focené a v podstatě nelze zjistit ani kdo je autor, obzvlášť, když se celé dílo jmenuje "Moje fotokniha".
Dobrá inspirace jak na popisy fotek zde:
http://pomucky.blogspot.cz/2017/06/nast ... anymi.html
Marisa
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát čer 13, 2014 22:46
Oblast pátrání: Výšovice, Vranovice, Prostějov, Třebčín, Heneberk, Olomouc

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Homelessbar » stř čer 28, 2017 5:47

Nic proti, ale není každého věc, jak si co kdo dělá. To znamená i jak si vytváří fotoknihu, či jaké popisky do ní vkládá. Vy snad na fotkách, které jste skenovala, měla také popisky u každé fotky?
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 185
Registrován: ned lis 24, 2013 23:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod reta » stř čer 28, 2017 8:09

No, právě a o tom to je. Třeba já mám spoustu fotek které jsou na nic. Je na nich buď nějaký "dědek nebo babka". Už je nelze identifikovat. Už jen já vím, že to je některý z předků tak jsem na to foto napsal alespoň to. Vřele doporučuji popisovat. V dnešní době ovšem otázkou zůstává, co s tak obrovským kvantem digi fotek. To co dnes zpracováváme, tedy analog foto, je z pohledu vzniklého množství jen legrační nic proti digi dnešku. :)
Jasně, souhlasím z názorem ať si každý dělá co chce, tedy co archivace foto se týká.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon zář 17, 2012 12:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Marisa » stř čer 28, 2017 14:02

Omlouvám se, použila jsem nemístnou ironii, samozřejmě je to věc každého, jak chce prezentovat rodinné fotky. Jen jsem popsala celkem běžný jev, a že si toho všímám, za to může asi nějaká "genealogická deformace".
Co se týče současných digitálních fotek, je to stejný problém. Mladí jsou zvyklí fotky sdílet, chodí mi od nich na e-mail nějaká každý den, zvláště po narození vnoučat. A zároveň příbuzní pokročilejšího věku, kteří nemají počítač, si stěžují, že žádné fotky nemají. Zpočátku jsem se snažila ty nejlepší fotografie nechat vyvolat, pak je úmorně popisovat a zakládat nová fotoalba. Jenže, tam kde dříve vzniklo při nějaké příležitosti pět fotek, tam jich dnes mám dvacet. Dnes to řeším zase pomocí fotoknih. Tvořím jednu vždy za celý rok, fotografie jsou v nich chronologicky uspořádané, s popisy a daty rodinných událostí. Všechny fotky mám také samozřejmě uložené na externím disku.
Marisa
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát čer 13, 2014 22:46
Oblast pátrání: Výšovice, Vranovice, Prostějov, Třebčín, Heneberk, Olomouc

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Zora » stř čer 28, 2017 15:17

Ona je vůbec otázka - co s digifotkami... nemyslím popisy, ale množství. Už teď se já přistihuji, že nemám čas najít konkretní fotku, např. posledních x let pečlivě focená zahrada ve všech ročních obdobích a fázích květenství jednotlivých kytek.... ...
Nejde o to, zda to někdo bude chtít vidět, ale jde o to, zda budou potomci časově schopni to prohlížet...

Inu, neřeším... to už nechávám na další generaci.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 17093
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod carlos » stř čer 28, 2017 17:12

Po zkušenosti z povodní 2002 jsem si všechny papírové fotky zdigitalizoval, seřadil podle měsíců a roků. V každé složce měsíce mám texťák s číslem fotky a popisem. Vím, že je to pracné, ale nepřišel jsem na nic jednoduššího. Začal jsem si svého času dělat z jednotlivých roků html stránky ( mám je jen u sebe v PC), na kterých se dá popsat a osvětlit vše co je třeba. A to rozlišení 600x800 se mi zdá malé. Ale to je věcí každého jak si co zvolí. Z vlastní zkušenosti doporučuji zálohovat nejenom 1x.
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 766
Registrován: čtv kvě 10, 2007 16:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko, http://glaser.q.sweb.cz/ http://vlach.webz.cz http://zds-rochlice.webz.cz/

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Dagmar8 » stř čer 28, 2017 17:17

reta píše:No, právě a o tom to je. Třeba já mám spoustu fotek které jsou na nic. Je na nich buď nějaký "dědek nebo babka". Už je nelze identifikovat. Už jen já vím, že to je některý z předků tak jsem na to foto napsal alespoň to. Vřele doporučuji popisovat. V dnešní době ovšem otázkou zůstává, co s tak obrovským kvantem digi fotek. To co dnes zpracováváme, tedy analog foto, je z pohledu vzniklého množství jen legrační nic proti digi dnešku. :)
Jasně, souhlasím z názorem ať si každý dělá co chce, tedy co archivace foto se týká.


Souhlas, já mám celé album mých předků, ale je mě v podstatě nanic - dokázala jsem identifikovat opravdu jen zlomek fotek. Nemám se už koho zeptat, protože jsem v rodině nejstarší.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1102
Registrován: pát pro 13, 2013 15:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod ozana » čtv čer 29, 2017 7:13

carlos píše:Po zkušenosti z povodní 2002 jsem si všechny papírové fotky zdigitalizoval, seřadil podle měsíců a roků. V každé složce měsíce mám texťák s číslem fotky a popisem. Vím, že je to pracné, ale nepřišel jsem na nic jednoduššího. Začal jsem si svého času dělat z jednotlivých roků html stránky ( mám je jen u sebe v PC), na kterých se dá popsat a osvětlit vše co je třeba. A to rozlišení 600x800 se mi zdá malé. Ale to je věcí každého jak si co zvolí. Z vlastní zkušenosti doporučuji zálohovat nejenom 1x.

600 až 800 dpi není 800x600!
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5152
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod reta » čtv čer 29, 2017 11:08

Těch 800 dpi je už mnoho.Většina z nás, 99,99 % to nikdy nevyužije. Pokud je dost paměti (místa na disku) tak to rozhodně není na škodu. Je potřeba také počítat s tím, že řada z našich počítačů bude při načítaní větší fotky s rozlišením 800 dpi značně pomalá. A naopak minimum je 300 dpi. :)
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon zář 17, 2012 12:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Monika » čtv čer 29, 2017 17:16

Pro většinu běžného použití 300 dpi bohatě stačí. Na 600 dpi jsem skenovala pouze zhruba pohlednicový formát, který bylo třeba tisknout na formát A4, nebo fotky, u nichž jsem mohla předpokládat, že půjdou na plakát. Tam takové rozlišení smysl mělo.

DPI vyjadřuje počet obrazových bodů na palec. Podklady pro ofsetovou tiskárnu se generují v rozlišení 300 dpi až 600 dpi (záleží na druhu výstupu, na požadované kvalitě, na schopnosti tiskového zařízení, na potiskovaném materiálu). Pro digitální tisk fotoknihy bohatě postačuje výstup 150 dpi, max. 300 dpi (větší rozlišení naopak spíš může obrazu i uškodit). Billboardy jsme posílali do tisku v rozlišení cca 90 dpi. Obrazovky mívají 72 dpi. Vstup 600 dpi je tedy už poměrně nadhodnocený.

Vstup = rozlišení na které skenuji. Výstup = rozlišení výsledného souboru k tisku.

Z toho plyne, že na vyšší rozlišení má smysl skenovat (vstup) jen takové fotky, které chceme mít ve výsledné fotoknize (výstup) zvětšené.


Uvažování o rozlišení (v dpi) u skenovaných fotek je něco zcela jiného než uvažování o rozlišení (dpi) u zařízení schopných vytvořit digitální fotku (foťák, mobil, tablet...). U těchto zařízení má vyšší rozlišení smysl, protože snímací plocha je velmi malá a je potřeba na tuto malou plochu dostat co nejvíce obrazových bodů. Pokud by snímač měl velikost běžné fotografie (řekněme 60 x 90 mm) i u něj by pro běžné použítí (nemluvím o profesionálním užití) stačil rozsah 300 dpi až 600 dpi (s maximem 1200 dpi). Většina snímačů ve foťácích má velikost asi jako políčko kinofilmu (24 x 36 mm), ale jsou i menší (3 x 4 mm) - na tak maličkou plochu je nutné vměstnat co nejvíce bodů, aby výsledná fotka měla alespoň nějakou kvalitu a viditelně "nekostičkovala". Tam už má rozlišení v řádu tisíců dpi své opodstatnění.

Omlouvám se za délku a teoretizování, ale zpracování fotek se dotýká několika z mých hlavních oborů.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3239
Registrován: úte lis 18, 2014 2:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Marisa » čtv čer 29, 2017 19:14

Moniko,
díky za vyčerpávající vysvětlení. Tak budu nadále skenovat jen na 300 dpi a ušetřím čas i místo na disku.
Marisa
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát čer 13, 2014 22:46
Oblast pátrání: Výšovice, Vranovice, Prostějov, Třebčín, Heneberk, Olomouc

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod reta » čtv čer 29, 2017 20:15

S Monikou souhlas až na jednu maličkost u čipů ve fotoaparátech je použití DPI dost nešťastné. Každý čip fotoaparátu má fixně daný počet bodů. Počet bodů se pohybuje v milionech až desetimilionech u políček do velikosti kinofilmu.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon zář 17, 2012 12:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Monika » čtv čer 29, 2017 20:32

To je fakt, reto. Snažila jsem se to co nejvíc zjednodišit pro laiky :wink:

Mariso, není zač. Jen bych ještě dodala, že pro úsporu místa na disku se dá použít komprimace. Osobně moc nedoporučuji komprimovat obrázky přímo v programech na jejich zpracování, protože tam dochází ke ztrátám kvality (pokud s tím někdo nemá dost zkušeností). Spíš bych doporučovala komprimovat jednotlivé složky (adresáře) s už hotovými fotkami (rar, arj, zip, gzip... a je k tomu víc programů snad i zdarma). Přesněji složky, z nichž už fotky nebudete dál zpracovávat a jsou už určené pouze k archivaci.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3239
Registrován: úte lis 18, 2014 2:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod ozana » čtv čer 29, 2017 21:05

Poškrábané fotky malého formátu jsem skenoval i na 1200dpi, opravil chyby na snímku a transformoval ho na 600dpi.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5152
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod reta » čtv čer 29, 2017 22:20

Jakkoliv upravovat malé (např. 6 x 6 cm) fotky s DPI malým (72) je téměř nemožné. A dokonce se to moc nezlepší zvětší-li se DPI naráz z těch 72 na třeba 300 najednou. Trochu pomůže zvětšovat postupně třeba v krocích po 10. Je třeba mít na mysli, že to digitální zvětšení je vlastně počítačem dopočítaná chybějící velikost.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon zář 17, 2012 12:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků