Stránka 1 z 1

Pár otázek o matrikách ve Francii a zajetí v Rusku

PříspěvekNapsal: pon dub 17, 2017 11:33
od jarmi64
Dobrý den, pátrám po mém nevlastním dědečkovi. Bohužel o jeho životě před druhým manželstvím vůbec nic nevíme. Vypátrala jsem jeho předky do 17.století , ale okolnosti o jeho životě se těžko hledají zvlášť, když většina spisů není ještě zdigitalizována. Jediné co víme z rodného listu je , že se narodil (*1927) ve Francii u Strasbourgu a při tom ještě před 3 lety bydleli jeho rodiče ve Velešíně a co víme , tak se vrátili do Čech. Zřejmě tam šli za prací ..... A má otázka zní: ,, Jsou zdigitalizované matriční záznamy ve Francii?" Následně se vrátili zpět do Československa a za za války byl povolán do Wehrmachtu a následně padl do zajetí a z Krymu šel domů. Údajně nebyl na frontě pouze při bombardování Dráždaň zajat Rusy, což mi moc nesedí. Existuje nějaký seznam vojáků? Je možné, že byl zajat v Drážďanech ? A celkově věc , že byl propuštěn z ruského zajetí? Jediné , co mi přijde realné je Krym a údajně šel 2 roky domů. Má někdo příbuzného, který se takhle vrátil domů? děkuju moc za jakékoliv spekulace

Re: Pár otázek o matrikách ve Francii a zajetí v Rusku

PříspěvekNapsal: pon dub 17, 2017 14:41
od zeter
(toto není úplně vhodné místo pro takový dotaz, vložte raději do sekce "Genealogická poradna", podsekce "Otázky a odpovědi" nebo "Hledám pomoc")

Re: Pár otázek o matrikách ve Francii a zajetí v Rusku

PříspěvekNapsal: pon dub 17, 2017 19:54
od jarmi64
dobře děkuji

Re: Pár otázek o matrikách ve Francii a zajetí v Rusku

PříspěvekNapsal: úte dub 18, 2017 14:07
od Burča
Moje babička a její sourozenci se také narodili ve Francii, ale do Čech se vrátili až těsně po válce. S mou chabou znalostí francoužštiny a s pomocí google překladače jsem pochopila, že pravidla pro náhled do matriky jsou stejná, jako u nás: což je 100 let pro data o narození. Ale pomohl mi příspěvek k francouzským matrikám viewtopic.php?f=14&t=1939&p=9067&hilit=Tables+d%C3%A9cennales#p9067 . Online jsem tak našla alespoň tzv. Tables décennales, něco jako naše indexy. V mé oblasti jsou k dispozici data až do roku 1952. Bohužel, obsahují jen informace o jméně a datu narození. Mně to pomohlo, protože si pradědeček změnil jméno, takže jsem zjistila, s jakým příjmením se kdo narodil. Na http://www.francegenweb.org/wiki/index. ... n%C3%A7ais najdete rozdělení Francie podle departmánů (u vás pravděpodobně Bas-Rhin s číslem 67) tam poté odkaz na archiv. Snad vám to k něčemu bude.

Dále se mi podařilo zjistit nějaké informace o pradědečkovi, který byl ve Štrasburku u odvodu. Údaje jsem našla na stránkách http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase a další detaily jsem zjistila od p. Zdenko Maršálka. Z jeho studie Rusíni v Československých vojenských jednotkách ve Francii 1939 - 1940 jsem vyrozuměla, že mezi válkami se skutečně hodně lidí vydalo do Francie za prací.