Posuďte

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Posuďte

Příspěvekod Jojin » čtv led 19, 2012 17:43

Podařilo se mi najít mé předky až do roku 1732 kdy se oženil můj praděd Václav H. Našel jsem i záznam o narození nevěsty v roce 1720 ale co jsem nemohl najít bylo narození mého praděda. Narazil jsem při kontaktu se svojí jmenovkyní na zmínku že její dědeček pocházel z obce mezi Horažďovicemi a Klatovy. Nahlédl jsem do místních matrik a zjistil k svému velikému překvapení že v roce 1702 se tam narodil Václav H. Zdálo se mi to příliš nepravděpodobné ale časem jsem zjistil při"rozšiřování"rodinného stromu že z té oblasti se tam během cca 120 let přistěhovali další tři se stejným příjmením.
Rád bych znal Váš názor, je to možné brát vážně? Není to jen shoda náhod? :?:
Jojin
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned zář 19, 2010 15:07
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Oblast pátrání: Praha a Středočeský kraj, Královohradecký kraj - Nechanicko, Moravskoslezský kraj - Štramberk a okolí

Příspěvekod Brasl » čtv led 19, 2012 18:06

Záleží hodně na tom jak četné je to příjmení. U máločetných příjmení můžete usuzovat na ledacos, až po jednoho společného předka. U vícečetných je to nereálné.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Příspěvekod Jojin » čtv led 19, 2012 19:44

Brasl píše:Záleží hodně na tom jak četné je to příjmení. U máločetných příjmení můžete usuzovat na ledacos, až po jednoho společného předka. U vícečetných je to nereálné.

Jmenuji se Heyduk a varianta Hejduk vznikla na základě rozdílu mezi zápisy v češtině a němčině v 18. a 19. století. Někteří příslušníci přestože evidentně patří do mého rodu byli zapisováni s "j" a dokonce s "i". V současné době je v ČR 69 s variantou "y" a 1052 s "j".
Jojin
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned zář 19, 2010 15:07
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Oblast pátrání: Praha a Středočeský kraj, Královohradecký kraj - Nechanicko, Moravskoslezský kraj - Štramberk a okolí

Příspěvekod Brasl » čtv led 19, 2012 23:42

Zadejte si ruzné varianty příjmení - vyhledat v titulu :
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... 23834&it=0
Ztráty byli veliké, tak můžete nepřímo odvodit oblasti.
K roku 1702 už nositelů bylo určitě několik desítek. To není ani mnoho, ani málo.
Váše otázka je vlastně o pravděpodobnosti, a ta tady určitá je.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Příspěvekod Jojin » pát led 20, 2012 11:51

Tento pramen jsem již prošel v jiných souvislostech. V opisu Berní ruly jsem v oblasti o kterou mi jde našel zmínku ale našel jsem i cca 25 dalších po celých čechách (bez rozlišení zda jsou Y/J) a celkem vzato korespondující s nálezem ze seznamů padlých z 1.SV.
Jojin
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned zář 19, 2010 15:07
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Oblast pátrání: Praha a Středočeský kraj, Královohradecký kraj - Nechanicko, Moravskoslezský kraj - Štramberk a okolí

Re: Posuďte

Příspěvekod Jiří Kužílek » ned bře 18, 2012 19:55

Postavit bádání na formě zápisu, zda tam je zapsáno Y/J/I by se mohlo vymstít. Zápis totiž ani tak nezáležel na tom, jak se daná osoba skutečně jmenuje, ale jak to, podle svého vzdělání, zapíše ten který písař. Ona se většinou ani daná osoba nemohla bránit, že je to zapsané špatně, protože byla sama negramotná. Rozlišovat rodiny podle jednoho, navíc foneticky zaměnitelného písmene je otázka spíš až posledních tak sto-stopadesáti let.
Ze své rodiny mohu posloužit příkladem totálního chaosu v zápisu příjmení Hübel-Hübl-Hýbel-Hýbl. Vše členové jedné rodiny, žijící v několika vsích na pomezí sudet a zapsáni okolo přelomu 19-20 stol.
Takže nic neobvyklého.
Jiří Kužílek
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát led 13, 2012 19:39
Bydliště: Choceň

Re: Posuďte

Příspěvekod Jojin » ned bře 18, 2012 20:15

Mě nešlo ani tak o rozdíl v zápisu jako o fakt že souhrou okolností jsem našel pokračování ... Až do začátku 18. století mám všechny kteří patřili k mé rodové větvi psané v matrikách s "y". Další prameny jako třeba policejní přihlášky se už rozcházejí a přitom se jedná evidentně o stejné osoby. S problémem psaním "y" a "j" není, zajímal mě názor na již dříve popsané ... t.j. že můj předek který se oženil v r. 1732 v pražském Podskalí a nikde v dostupných matrikách Prahy jsem nenašel že by se narodil, tak ten se narodil na panství Plánice ve vesničce Krutěnice. Typ jsem dostal prostřednictvím jmenovce (přesněji jmenovkyně psané s "j") a kupodivu vyšel. Našel jsem i záznam v Berní rule kde se ale píše jako Hejduk, o cca padesát let později jeho možný vnuk je v matrice zapsán jako Heyduk. Pravdu máte v tom že záleželo jak to ten či onen písař či farář zapsal (domnívám se že tu svou roli hrála národnost, zda česká nebo německá) ale lze předpokládat že v mém případě jde o tytéž osoby.
Jojin
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned zář 19, 2010 15:07
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Oblast pátrání: Praha a Středočeský kraj, Královohradecký kraj - Nechanicko, Moravskoslezský kraj - Štramberk a okolí


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků