Jak daleko jste se ve svém genealogickém pátrání dostali?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Jak daleko jste se ve svém genealogickém pátrání dostali?

1200-1299
1
1%
1300-1399
0
Žádná hlasování
1400-1499
1
1%
1500-1599
17
22%
1600-1699
40
51%
1700-1799
16
21%
1800-1899
3
4%
1900-nyní
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 78

Jak daleko jste se ve svém genealogickém pátrání dostali?

Příspěvekod aloe » čtv pro 29, 2011 7:14

Jak daleko jste se v genealogii dostali? Já do roku 1564 a v 6 případech pod rok 1595 vše u přímých předků za veškeré použitelné zdroje..

Jinak jen takový souhrn rodokmenu sem našel zatím asi 8 rychtářů, 1 konšela, 2 šafáře, 1 protestantského kněze, 2 učitelské rody, 2 kováře, 2 rody myslivecké.. nejspíše všichni poddaní, nikoho z města (do roku 1950), více lidí s velkým množstvím pozemků v berní rule (120 strýchů), ale i lidi jimž vrchnost pozemky ve své obrátila. Katolíky i protestanty (příbuzní - exlulatské rody)...

Jaké zajimavosti se vyskytli u Vás??
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv pro 29, 2011 11:30

Rok 1575, jinak jeden z předků byl podněcovatelem selské vzpoury a musel se vypařit, čímž unikl šibenici (1625), jednoho roztrhali vlci (1652), jeden se utopil při povodni v Labi když se snažil pomoci starému sousedovi (1812).
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod aloe » čtv pro 29, 2011 14:37

Věra Mátlová píše:Rok 1575, jinak jeden z předků byl podněcovatelem selské vzpoury a musel se vypařit, čímž unikl šibenici (1625), jednoho roztrhali vlci (1652), jeden se utopil při povodni v Labi když se snažil pomoci starému sousedovi (1812).


Zajimavé.. můj příbuzný válečný invalida dostal mrtvici a utopil se v sudu nebo škopku na koupaní..
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Příspěvekod sanmarco » čtv pro 29, 2011 14:53

1621 u jedné části rodiny, bohužel pak končí matriky a dále jsem se ještě díky tomu nedostal, i když bych moc chtěl :(
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod duros » čtv pro 29, 2011 18:02

Odpustite mi to, ceski kolegovia a neberte to, prosim, ako rypanie - ale: to sa Vam chvali, ked mate tolko zdrojov a tak zachovalych. Ja Vam v kutiku duse spoza hranic len tisko zavidim... To v nasom Uhorsku sme radi, ked sa dopracujeme do 17. storocia (ti nemajetni a nenobilitovani).
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod stanley4 » čtv pro 29, 2011 18:15

duros píše:Odpustite mi to, ceski kolegovia a neberte to, prosim, ako rypanie - ale: to sa Vam chvali, ked mate tolko zdrojov a tak zachovalych. Ja Vam v kutiku duse spoza hranic len tisko zavidim... To v nasom Uhorsku sme radi, ked sa dopracujeme do 17. storocia (ti nemajetni a nenobilitovani).
Tak toto je pravda, našťastie mám 1/4 predkov z Moravy. Vývod tejto vetvy mám už spracovaný (na malé výnimky) do polovice 17. storočia, niekde až do začiatku storočia. A to zatiaľ len s využitím on-line matrík... :)
Slovenské vetvy budú musieť počkať asi na mormónov... :(
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod Milan Wölfl » čtv pro 29, 2011 20:07

Tak mé předky mám nejpozději /prozatím/ kolem roku 1800. Protože však celá polovina mých předků žila na rozmezí Stropnicko x Niederösterreich, je to trošku komplikovanější...
Další větev se mi nyní začíná trošku rozestupovat, tak snad to půjde alespoň o století zpět!
Zjistil jsem, že mám dokonce předka jménem Strauss z okolí Vídně. No, uvidíme, co a jak dál...
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod Zdenek » čtv pro 29, 2011 20:14

stanley4 píše:
duros píše:Odpustite mi to, ceski kolegovia a neberte to, prosim, ako rypanie - ale: to sa Vam chvali, ked mate tolko zdrojov a tak zachovalych. Ja Vam v kutiku duse spoza hranic len tisko zavidim... To v nasom Uhorsku sme radi, ked sa dopracujeme do 17. storocia (ti nemajetni a nenobilitovani).
Tak toto je pravda, našťastie mám 1/4 predkov z Moravy. Vývod tejto vetvy mám už spracovaný (na malé výnimky) do polovice 17. storočia, niekde až do začiatku storočia. A to zatiaľ len s využitím on-line matrík... :)
Slovenské vetvy budú musieť počkať asi na mormónov... :(


Už třetí týden prohlížím matriky Oravských vesnic a pátrám po předcích. S tím stářím matrik to není zas tak strašné. Mám tam nejstarší matriky z roku 1686 a to jsem u některých moravských farností ani nedosáhl. I s kvalitou jsem spokojen, hlavně, že tam není ta strašná němčina, kterou se nikdy nenaučím :oops: :oops: .
Ale nedá mi, abych se nezeptal, existují na Slovensku ještě i jiné zdroje pro pátrání, než matriky? Nějaké pozemkové knihy, sčítání lidu, nebo něco takového? A kde takové věci hledat. Zatím bych se do toho asi nepouštěl, ale někdy v budoucnu??? A v jakých jazycích by to eventuálně mohlo být? S maďarštinou bych zřejmě pohořel stejně jako s němčinouu. :lol: :lol: :lol:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Milan Wölfl » čtv pro 29, 2011 20:39

Zdenek píše:
stanley4 píše:
duros píše:Odpustite mi to, ceski kolegovia a neberte to, prosim, ako rypanie - ale: to sa Vam chvali, ked mate tolko zdrojov a tak zachovalych. Ja Vam v kutiku duse spoza hranic len tisko zavidim... To v nasom Uhorsku sme radi, ked sa dopracujeme do 17. storocia (ti nemajetni a nenobilitovani).
Tak toto je pravda, našťastie mám 1/4 predkov z Moravy. Vývod tejto vetvy mám už spracovaný (na malé výnimky) do polovice 17. storočia, niekde až do začiatku storočia. A to zatiaľ len s využitím on-line matrík... :)
Slovenské vetvy budú musieť počkať asi na mormónov... :(


Už třetí týden prohlížím matriky Oravských vesnic a pátrám po předcích. S tím stářím matrik to není zas tak strašné. Mám tam nejstarší matriky z roku 1686 a to jsem u některých moravských farností ani nedosáhl. I s kvalitou jsem spokojen, hlavně, že tam není ta strašná němčina, kterou se nikdy nenaučím :oops: :oops: .
Ale nedá mi, abych se nezeptal, existují na Slovensku ještě i jiné zdroje pro pátrání, než matriky? Nějaké pozemkové knihy, sčítání lidu, nebo něco takového? A kde takové věci hledat. Zatím bych se do toho asi nepouštěl, ale někdy v budoucnu??? A v jakých jazycích by to eventuálně mohlo být? S maďarštinou bych zřejmě pohořel stejně jako s němčinouu. :lol: :lol: :lol:

V levných knihách KMa mají teď laciný a přehledný slovník maďarštiny, takže popadnout slovník, Cimrmanna (Öremy) a hrr na matriku z Pešti! :lol:
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod aloe » čtv pro 29, 2011 22:14

sanmarco píše:1621 u jedné části rodiny, bohužel pak končí matriky a dále jsem se ještě díky tomu nedostal, i když bych moc chtěl :(


a co soupis poddaných království českého dle víry z roku 1651? ten mě moc pomohl.. škoda že gruntovnice v mé oblasti končí též kolem roku 1680.. mam smůlu taky mi par matrik schořelo a nebo se nenávratně ztratilo :-(
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Příspěvekod aloe » čtv pro 29, 2011 22:16

stanley4 píše:
duros píše:Odpustite mi to, ceski kolegovia a neberte to, prosim, ako rypanie - ale: to sa Vam chvali, ked mate tolko zdrojov a tak zachovalych. Ja Vam v kutiku duse spoza hranic len tisko zavidim... To v nasom Uhorsku sme radi, ked sa dopracujeme do 17. storocia (ti nemajetni a nenobilitovani).
Tak toto je pravda, našťastie mám 1/4 predkov z Moravy. Vývod tejto vetvy mám už spracovaný (na malé výnimky) do polovice 17. storočia, niekde až do začiatku storočia. A to zatiaľ len s využitím on-line matrík... :)
Slovenské vetvy budú musieť počkať asi na mormónov... :(
+

díky bohu za mormony, bez nich by se jen těžko pátralo.. taky sem měl štěstí na spřízněné rody a pár lidiček co mi moc pomohli.. je to děsný žrout času.. :-(
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Příspěvekod duros » pát pro 30, 2011 6:44

Zdenek píše:........
Ale nedá mi, abych se nezeptal, existují na Slovensku ještě i jiné zdroje pro pátrání, než matriky? Nějaké pozemkové knihy, sčítání lidu, nebo něco takového? A kde takové věci hledat. Zatím bych se do toho asi nepouštěl, ale někdy v budoucnu??? A v jakých jazycích by to eventuálně mohlo být? S maďarštinou bych zřejmě pohořel stejně jako s němčinouu. :lol: :lol: :lol:


Na tuto temu som spracovaval taky maly serial na stranke geni.sk. Vsetky diely najdete tu:
http://www.geni.sk/supisy-urbare-scitania/

K tomu este precitajte aj tieto dva:
http://www.geni.sk/ked-uz-nepomahaju-matriky-ani-supisy/
http://www.geni.sk/berna-rula-a-kataster/

A k tomu veku matrik (ze mate z Uhorska od r. 1686) - to je velmi zriedkavy jav a preto som uviedol, ze so stastim sa tu clovek dopatra do 17. storocia. Inak vacsina zacina az zaciatkom 18. storocia.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Zdenek » pát pro 30, 2011 12:04

Super!!! :D :D
Moc děkuji, geniálně zpracované a vše v jednom. Jak jsem již psal, hned se do toho pouštět nebudu, ale aspoň vím, co mě v budoucnu čeká. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Jak daleko jste se ve svém genealogickém pátrání dostali

Příspěvekod milavs » pát pro 30, 2011 16:37

Můj nejstarší doložený předek zemřel v roce 1580. V registrech purkrechtních z let 1537-1540 je několikrát uváděn jako svědek při prodeji. Domnívám se, že v té době nebyl mladší 25ti let. Tak že datum jeho narození se dá datovat cca kolem roku 1510.
Uživatelský avatar
milavs
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte říj 06, 2009 19:39

Re: Jak daleko jste se ve svém genealogickém pátrání dostali

Příspěvekod aloe » ned led 01, 2012 13:28

milavs píše:Můj nejstarší doložený předek zemřel v roce 1580. V registrech purkrechtních z let 1537-1540 je několikrát uváděn jako svědek při prodeji. Domnívám se, že v té době nebyl mladší 25ti let. Tak že datum jeho narození se dá datovat cca kolem roku 1510.


to je pěkné.. pochybuji že se tak daleko dopátrám i když člověk neví :-)
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků