Závazek abstinence v matrice - je to běžné?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Závazek abstinence v matrice - je to běžné?

Příspěvekod jaaara1970 » čtv led 05, 2017 22:07

Při procházení matrikou obce Rajecká Lesná (SK) mě zaujalo několik stran nan konci matriční knihy, kam farář zapisoval závazky svých oveček přestat s pitím, dokonce jsem tam našel i jednoho ze svých předků. Asi tam měli s "páleným" docela problém.

Některé zápisy jsou obzvlášť povedené, např.:

1909 Decembra 4ho Peter Pekni sa odprisahal do 1915 Januára prvého od páleného a vína, nechal si pivo.
Dec. 12ho Jano Školník na 2 roki mimo sódi a piva od všetkich trungóv sa odprísahal.

Je to běžné i v jiných matrikách nebo to byla "lidová tvořivost" p. faráře?

Omlouvám se za kvalitu fotky, snad se mi podaří nafotit kvalitněji
Obrázek
jaaara1970
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte říj 18, 2016 23:15
Bydliště: Líbeznice
Oblast pátrání: Rajecká Lesná, Rajec (SK), Žleby, Police u Jemnice, Francie (Dept.. Oise), USA (Ohio, Michigan)

Re: Závazek abstinence v matrice - je to běžné?

Příspěvekod Dawid » čtv led 05, 2017 23:57

No, běžné to v žádném případě není v tom smyslu, že by se takové zápisy dávaly do matrik. Z tohoto ohledu se jistě jednalo o individuální iniciativu velebného pána (a v podstatě dost možná i o porušení předpisů, protože pro takovéto soukromé iniciativy by matriku, tj. úřední knihu, využívat neměl).
Ale z pohledu toho, že se dělo to, co zápisy popisují, to žádná vzácnost není. Pan farář totiž zjevně byl stoupencem protialkoholního hnutí, které začalo právě kolem r. 1900 nabývat na síle a mnoho aktivních agitátorů mělo právě mezi kněžími. Takže zvláštní tady vlastně je opravdu jen to, že si novopečení abstinenti pro své bohulibé zápisy nezařídili aspoň vlastní sešit nebo tak (což jinak bylo zvykem - i v českých archivech leží řada písemností po absinenčních spolcích).
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků