Vězení Křivoklát

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Vězení Křivoklát

Příspěvekod mirorehak » pát pro 02, 2016 18:54

Nevíte někdo,kde bych mohl najít záznamy-seznamy-osob vězněných na hradě Křovoklát v období
1620 až 1645 ? Ve fondu Velkostatek Křivoklát nic není.
díky Mirek
mirorehak
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob lis 19, 2016 21:58
Oblast pátrání: Velvary,Sazená,Jaroměř,Vlachovice,Horní Jelení,České Budějovice

Re: Vězení Křivoklát

Příspěvekod Dia_linn » pát pro 02, 2016 19:56

A zkusil jste fond rodiny tehdejších vlastníků hradu?
Přemýšlej o minulosti a budeš znát budoucnost (čínské přísloví)
Uživatelský avatar
Dia_linn
 
Příspěvky: 864
Registrován: pát říj 05, 2012 14:17
Bydliště: Plzeň
Oblast pátrání: farnosti Bezdědice, Borotice, Dobříš, Neumětely, Pičín, Starý Knín, Svaté Pole, Višňová (Středočeský kraj), farnosti v okr. Plzeň-jih a Plzeň + okolí

Re: Vězení Křivoklát

Příspěvekod mirorehak » pát pro 02, 2016 20:15

dík za reakci
Hrad byl v té době v majetku panovníka.Hledal jsem v Národním archivu ve fondech např.Archiv české komory,koruny,stará manipulace atd. ale bohužel nic.Možné vysvětlení je,že hrad r.1643 vyhořel.
mirorehak
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob lis 19, 2016 21:58
Oblast pátrání: Velvary,Sazená,Jaroměř,Vlachovice,Horní Jelení,České Budějovice

Re: Vězení Křivoklát

Příspěvekod Dawid » pát pro 02, 2016 20:57

Nějaká "evidence vězňů" se v 1. půlce 17. století nevedla (nemluvě o tom, že tak "nepodstatný" dokument by se od té doby nedochoval).

Jediné, co lze obecně o vězních z té doby najít, jsou materiály z jejich SOUDNÍHO procesu - pokud věznení bylo s nějakým spjato. Ale to už záleží, proč se ten "Váš" vězeň vězněm stal (a proč zrovna na Křivoklátě)...
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Vězení Křivoklát

Příspěvekod mirorehak » pát pro 02, 2016 22:29

rodinná tradice praví že onen vězeň byl muž,nejspíš sedlák. Po Bílé hoře kvůli víře odešel do Lužice.Tajně se vracíval domů do vesničky u Velvar.Jednou byl dopaden. V kterém roce?? Vězněn na Křivoklátě a potom v Litoměřicích popraven.
Tak jsem jako jednodušší cestu zkusil to věznění.Tím by se určil přibližně rok.Dík za vaše vysvětlení,že tudy asi ne.
Kdy a kde byl souzen ???.To netuším.Poradili mi také ,že by to mohlo jít přes Apelační soud,ale tam záznam o případu není. Exekuce - Archiv města Litoměřice je velmi rozsáhlý a nemá údajně žádné specialní popravčí ,nebo hrdelní knihy. Hledání záznamu o exekuci bez znalosti roku to je jehla v kupce sena.Ale asi mi nic jiného nezbyde.
mirorehak
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob lis 19, 2016 21:58
Oblast pátrání: Velvary,Sazená,Jaroměř,Vlachovice,Horní Jelení,České Budějovice

Re: Vězení Křivoklát

Příspěvekod Věra Mátlová » sob pro 10, 2016 14:25

Proč na Křivoklátě - ty by mi dávalo smysl, od Ferdy Habsburka sloužilo zdější vězení hlavně pro nekatolíky a rebely, ostatně i biskup Augusta si tam poseděl, než se šikovně vykroutil a dokonce zpátky biskupský ouřad dostal...
K popravě v Litoměřicích - tady se mohly například zachovat v mětských knihách účty za popravy - nemyslím, že by jich byly stovky ročně, třeba by to někam nasměrovalo.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Vězení Křivoklát

Příspěvekod mirorehak » ned pro 11, 2016 20:07

Dík za tip to by mohlo ušetřit spoustu práce
mirorehak
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob lis 19, 2016 21:58
Oblast pátrání: Velvary,Sazená,Jaroměř,Vlachovice,Horní Jelení,České Budějovice


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků