Jak pradědeček cestoval?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Jak pradědeček cestoval?

Příspěvekod pivoda » úte lis 08, 2016 17:17

Pradědeček (ročník 1837) byl mistrem kolářským a v životě vystřídal několik bydlišť, všechno vesnice v okolí Německého Brodu. Některé z jeho potomků zavál osud až na Plzeňsko a zaujalo mne, že v rozmezí let 1896 až 1905 i s prababičkou vykonali nejméně 4 cesty do Plzně, aby se stali kmotry vnoučatům. Uvažuji, jak asi vypadala "logistika" takové události? Křty se vesměs konaly týden po narození a za tu dobu bylo nutno prarodiče seznámit s radostnou událostí a dohodnout jejich účast. Pradědeček samozřejmě mobil neměl a nejspíš ani telefon, ale telegramy v té době fungovaly, takže zbývalo vlastní cestování. Přestože jsem věděl, že doba poštovních dostavníků a zájezdních hospod již minula, nevímproč jsem měl představu, že i v době "železných ořů" takové cestování muselo být svízelné, komplikované a zdlouhavé. Pohled do jízdních řádů z té doby mne vyvedl z omylu: Jestliže prarodiče vyrazili z Německého Brodu ráno ve 2:52, mohli s přestupem v Kolíně stihnout v Praze rychlík v 8:25 a již v 10:35 hodin být přivítáni na plzeňském nádraží. (Jízdní doba Praha - Plzeň 2 hodiny a 10 minut se tedy ani moc neliší od jízdních dob ještě v celkem nedávných "předpendolinových" časech :) ). Otázkou pro mne zůstává, nakolik takový výlet zpustošil pradědečkovu kapsu, když jízdné činilo krejcar za kilometr?
Poučení pro mne - předky není vhodno podceňovat.
Pivoda
pivoda
 
Příspěvky: 56
Registrován: pon říj 20, 2014 12:01
Bydliště: Ostrava
Oblast pátrání: Plzeňsko, Havlíčkobrodsko, Křemešnicko

Re: Jak pradědeček cestoval?

Příspěvekod Zora » úte lis 08, 2016 18:00

já bych jen dodala, že pošta byla roznášena 2x denně a současně doručovatel přebíral i poštu k odeslání. takže když předek dostal ráno dopis, odesílatel měl ještě ten den předkovu odpověď.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků