Rodokmen

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Rodokmen

Příspěvekod mannowar » stř zář 14, 2016 9:28

Chtěl bych se zeptat nebo poradit- co vše zahrnovat do rodokmenu a tak se ptám jak to děláte vy.Zajímá mě hlavně mám třeba 3xpradědu v otc .linii a vím že měl dejme tomu 2 bratry a 2 sestry.
U bratrů jako nositelé stejného jména hledám i děti a pokračuji dál k jejich vnukům a pravnukům,pokud jsou pořád nositelé jména a dotěd sem to hledal i u sester i když se vdaly a už mají jiné přijmení a nebo mám už tyto větve sester ukončit hned? Napsat jen jméno manžela datum svatby a větev již ukončit a dál nepokračovat? Jak to dělate vy neumím se rozhodnout.

Děkuji za názory
mannowar
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned zář 29, 2013 11:52
Bydliště: ostrava
Oblast pátrání: Tichá.Lichnov.Orlová

Re: Rodokmen

Příspěvekod filmovymaniak » stř zář 14, 2016 10:32

někdo si vypíše i kmotry, či svědky u svateb, někdo vyhledává i sourozence
u těch sourozenců je to složitější, praděda byl prý ze 16 dětí, ale já našel jen cca 6, a to tak, že jsem si jen přečetl zápis v matrice,
děda byl dle mého otce z 15 sourozenců , ale já našel zmínku jen o cca 7.
Nejstaršího předka v mužské linii jsem našel jen pradědu, pak jsem pokračoval v předcích s příjmením které mám i já a našel nejstaršího
předka, který jako první začal používat to mé příjmení.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Rodokmen

Příspěvekod Zuzana Jah » stř zář 14, 2016 11:53

Nejprve jsem pátrala po přímých předcích, protože mne zajímá případné "propojení" jednotlivých větví, postupně přidávám sourozence přímých předků. časem bych chtěl sepsat "kroniku" z dohledaných údajů - kam se někteří dostali, jaké bylo jejich povolání, zda pokračoval rod dál..... Každý hledá to, co ho zajímá:-) - už jsem osobně poznala dva potomky, se kterými máme společné předky, se dvěma dalšími jsem v písemném kontaktu....hodně štěstí v pátrání. Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Rodokmen

Příspěvekod mannowar » stř zář 14, 2016 14:49

Určitě dám vědět až se rozhodnu :-) .pořád si říkám mám to dělat v takovém měřítku nebo ne,protože když vemu jen svého 3xpradědu 8 dětí.2xpraděda 10 dětí .1xpraděda 12 dětí tak i říkám stojí mi to za to pátrat, jestli dcera mého praprastrýce měla třeba 7 dětí a ty měly rodiny,které už nesou jiné jméno a mám dál pátrat po jejich dětech atd-to mi ted právě nedá spát :-)-jinak děkuji za předešlé názory
mannowar
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned zář 29, 2013 11:52
Bydliště: ostrava
Oblast pátrání: Tichá.Lichnov.Orlová

Re: Rodokmen

Příspěvekod kolsi » stř zář 14, 2016 16:06

Monika píše:U rozrodu, a na to se, myslím, ptáte, zahrnuji potomky všech potomků, tedy i dcer. Začala jsem jednodušším, čili nositeli příjmení, ale mám v plánu pak postupně doplňovat i kompletní rozrody dcer (opět mužské i ženské linie). Budou to nejspíš tisíce či desetitisíce osob (budu-li se chtít dostat co nejblíže k současnosti), takže je to práce na hodně dlouho. Rozhodla jsem se proto pracovat na rozrodu jen tam a jen pro dobu, kde to budu potřebovat k identifikaci předků pro vývod. Kompletní rozrod mám v plánu zatím pouze u 3 příjmení (rozpracované mám jen dva z nich). Je otázka, zda je stihnu dokončit všechny, resp. kam až je stihnu dokončit, protože při mé rychlosti to mám "na doživotí" :lol:
S kompletním rozrodem začínám se začátkem údajů, takže někde v 17. stol., u jednoho rodu doufám, že se dostanu se začátkem až do 16. stol. A u dvou z těch rodů jde patrně o jedinečná příjmení, která nejspíš vznikla u mého nejstaršího nalezeného předka. U hodně častých příjmení bych se do kompletního rozrodu (tedy co nejblíž současnosti) ani neměla odvahu pustit.


Ona je otázka, zda je kompletní rozrod vůbec reálný. Pokouším se o rozrod u příjmení mé maminky od nejstaršího nalezeného předka, tj. cca od poloviny 18. stol. Ačkoli se vyskytujou desítky různých zkomolenin toho příjmení, tak je to příjmení tak vzácné, že mám vždy téměř 100% jistotu, že jakýkoli nalezený jmenovec bude jeho potomkem. Pátrám pouze po mužských potomcích, ženy pouze do jejich svatby (+ jejich úmrtí, příp. nemanželské děti kvůli příjmení), a i tak je tam spousta jedinců, u kterých mám pouze narození a následně už vůbec nic. Vypadá to pak nějak takto: http://glass8.eu/images/holtziger.png

Začal jsem tvořit i rozrod svého příjmení, které je také velmi vzácné, ale už na konci 17. stol existovalo několik linií, které sahají před existenci matrik. Tady už mi rozrod přijde úplně nemožný. Každý potomek měl cca 10 dalších potomků, z nichž polovina zmizela neznámo kam. Občas si řikám, že by se hodilo něco po vzoru nasejmena.cz akorát pro 18-19. století :-D
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Rodokmen

Příspěvekod kolsi » čtv zář 15, 2016 10:00

Tak pokud rod byl usedlý a existují gruntovní knihy nebo se dochovaly soupisy poddaných, tak to pomůže hodně, protože tam často bývá uvedeno, kde se dotyčný zdržuje. Já mám ten problém, že sledovaný rod se usadil až v 19. stol., takže je to všechno jenom o náhodných objevech. Občas objevím jmenovce na místě, kde bych ho absolutně neočekával. Taky ale bohužel často bývá uvedeno např. "voják z regimentu..." a víc informací není, takže dotyčného nedokážu nikam zařadit.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Rodokmen

Příspěvekod zeter » čtv zář 22, 2016 15:25

Přestože jsem ve srovnání s mnohými místními diskusními starousedlíky vyslovený zelenáč, který "do toho šlápl" teprve relativně nedávno, zkusím taky přispět svou troškou do mlýna, jak tak o vlastním "bádání" (které se zatím omezuje jen na matriky a internetové zdroje) přemýšlím:

Ono hrozně záleží na tom, jaká je "dynamika" toho sledovaného rodu nejenom v místě (stěhovavé vs. usedlé rody), ale i v čase - pokud se předci skutečně množí s prominutím jako králíci, v každé linii je v každé generaci 10+ dětí a z toho víc než polovina synů, pak to asi člověku velmi rychle přeroste přes hlavu, a v případě běžných až velmi běžných příjmení v kombinaci s neustále recyklovnou sadou tradičních křestních jmen (Jan, Václav, František, Josef, Anna, Marie, Kateřina, Magdalena) to asi hraničí s noční můrou.

Zatím jsem měl veliké štěstí hned v tom prvním rodě, do kterého jsem se pustil (neběžné příjmení, byť v mnoha variantách, usedlý rod, menší počet potomků, mnoho předčasných úmrtí), takže jsem byl vcelku rychle schopný sestavit dost úplný rozrod (v liniích zachovávajících rodové příjmení) až do přelomu 17. a 18. století (pomohlo i to, že se ta rodina do dané vsi přistěhovala odjinud a vše začalo "od píky"), a kdybych se snažil, tak minimálně do první generace potomků dcer bych se byl dostal taky. Zpočátku tam bylo dost bílých míst a záhadně zmizelých osob i celých rodin, ale postupem času jsem byl schopný jich spoustu dohledat - Vídeň, USA, vesnice v rámci panství a v okolí, náhodná konvergence příjmení do tvaru stejného, jaký měl nepříbuzný rod apod., aniž bych musel vstát od počítače. Otázek k dořešení je sice pořád dost a v rozrodu přes potomky dcer atd. bych mohl pokračovat do aleluja, ale to je tak prostě vždycky, už z principu věci.
Pak jsem se pustil do druhého rodu, a tam začaly (a budou ještě) potíže: v kraji i jinde běžné jméno, stále stejná křestní jména, velké množství mužských potomků, středně usedlý rod, ale blízkost větších měst (což jsou klasické černé díry).
No a do třetice jsem se pustil do odlehlejšího příjmení, a to bude teprve radost: neběžné jméno, ale stěhovavé povolání a značné množství osob s velkým množstvím potomků. Zatím jenom příštipkařím a hledám, odkud odevšud na mne vykouknou, a pozvolna se psychicky připravuji na generální útok na desítky farností a stovky osob s nejasnými příbuzenskými vztahy.

Zároveň: většinu informací, které jsem původně přešel jako momentálně nepodstatné nebo nehodné zřetele (nebo mě to prostě netrklo) jsem si pak stejně musel dohledat znovu cíleně, abych rozřešil nějaký dílčí problém jinde - teprve časem, až se mi poskládal komplexnější obrázek, mi došly některé souvislosti zakopané v hlubinách kompletního rozrodu (který jsem zezačátku nedělal), a jsou to nakonec vesměs velmi zajímavé věci - spojení dvou rodů ze vsi minimálně třemi svatbami přes různé bratrance, vdovy a vdovce apod., ze kterých nakonec vysvitne, proč si ten vzal tu a ta toho, apod. Velký dluh třeba mám v zaznamenávání kmotrů a svědků, ale to si nechávám na taková ta hluchá mezidobí, kdy člověk momentálně zdánlivě vyčerpá všechny stopy a zdroje a neví, jak by postoupil dál.
No a u těch komplikovanějších a košatějších rodů s mnoha stejnojmennými osobami - tam si vlastně nic jiného než pokus o rozrod, třebas nekompletní, ani neumím představit, protože jak jinak ten zmatek v jménech a příbuzenských vztazích rozklíčovat než podchycením co možná největšího počtu osob a větví?
Konečně: všechno má svůj čas a systematický postup je vzhledem k charakteru pramenů stejně skoro nemožný, takže jsem si rád dopřál "výlety" do větví, které mě zrovna zajímaly a kde se zrovna v pramenech dařilo - třeba u té rodiny z boční linie, která přesídlila do Vídně, jsem dál sledoval i potomky dcery, přestože jsem v té době ještě ani neměl pořádně zpracovanou hlavní linii... u emigrantů do USA dtto.

Pointu to asi nemá, leda snad v tom, že čím víc se toho na kompost nahází, tím větší pak vyrostou dýně, leda se v tom člověk sám předtím utopí :-D
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Rodokmen

Příspěvekod Twinny » čtv čer 29, 2017 14:32

Zatím dělám jen vývod a asi to tak zůstane.
Uživatelský avatar
Twinny
 
Příspěvky: 118
Registrován: pon čer 26, 2017 16:48
Oblast pátrání: Nákří, Velice, Dubenec, Dívčice, Bohunice, Hvožďany u Chelčic, Hvožďany u Bechyně aj.


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků