Stránka 1 z 1

"nemanž" děti v současné genealogii

PříspěvekNapsal: úte srp 30, 2016 9:09
od Zora
Zajímalo by mě, jaká jsou současná "pravidla" pro genealogická bádání, pokud vzrůstá trend - neuzavírat manželství.
Jak se odlišují děti párů , kdy-
rodiče spolu žijí,
rodiče jsou známí, ale nežili a nežijí spolu, (otec se k dítěti přiznal)
otec se nepřiznal, ale matka ho zná¨
otec není vůbec znám...

Genealogie "dřívější" uznávala jako přímé potomky pouze děti narozené v manželství a to ještě s dalšími podmínkami, aby se zvýšila jistota, že potomek opravdu vzešel ze spojení manželské dvojice.
Pak se přidaly rozvody, kdy asi z hlediska církve byly děti narozené v druhém manželství zřejmě nemanželské....
Později se sice úředně zrušil status manželské - nemanželské, ale v případě genealogie se stále dodržovalo - potomek pochází z manželství...

Jak to vlastně dělá dnes odborný genealog, když zná oba rodiče , ale ti nejsou sezdaní Jsou tyto děti z hlediska genealogie přímými potomky svých rodičů?

Nejedná se mně o to, jak si to kdo do rodokmenu zanese, jde mně o to, zda existuje nějaký odborný postup.
(sama nemám v rodině žádný z uvedených případů, ani nemanželské děti, jen jsem zvědavá)
Z

Re: "nemanž" děti v současné genealogii

PříspěvekNapsal: úte srp 30, 2016 13:17
od galulois
Tak já vdaná nejsem a všechny úřady, na kterých musíme nějak dokázat, kdo je otcem mých dětí (navíc mají moje příjmení), po nás chtějí pouze a jenom rodné listy dětí. a to prý i v případě, kdybychom se s chlapem vzali, ale já si nechala svoje příjmení. Takže mi připadá, že oddací list se nějak dneska už moc nechce. Třeba se v budoucnu budou digitalizovat už jenom rodné listy, svatba nebude důležitá. A pak to bude vlastně stejné jako dneska - otce znám, je v rodném listě nebo ho matka neuvedla, tudíž je N.

Re: "nemanž" děti v současné genealogii

PříspěvekNapsal: úte srp 30, 2016 16:12
od Zora
galulois píše:Tak já vdaná nejsem a všechny úřady, na kterých musíme nějak dokázat, kdo je otcem mých dětí (navíc mají moje příjmení), po nás chtějí pouze a jenom rodné listy dětí. a to prý i v případě, kdybychom se s chlapem vzali, ale já si nechala svoje příjmení. Takže mi připadá, že oddací list se nějak dneska už moc nechce. Třeba se v budoucnu budou digitalizovat už jenom rodné listy, svatba nebude důležitá. A pak to bude vlastně stejné jako dneska - otce znám, je v rodném listě nebo ho matka neuvedla, tudíž je N.


ok, to je mně jasné, jak to chodí v běžném životě, nebo i při tvorbě rodokmenu podle vasltních pravidel.
Ale pravidla odbhorné genealogie více méně kopírovala církevní pravidla - manželské, nemanželské dítě, manžel, sňatek...
. Čím se tedy teď profesionálové, např. česká genealogická společnost, vlastně řídí? Že by nějaká změna starých pravidel?

Tím, že se všeobecně ustupuje od uzavírání manželství, je možné, pravděpodobné, že genealogové nahlížejí jinak...
Z