"nemanž" děti v současné genealogii

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

"nemanž" děti v současné genealogii

Příspěvekod Zora » úte srp 30, 2016 9:09

Zajímalo by mě, jaká jsou současná "pravidla" pro genealogická bádání, pokud vzrůstá trend - neuzavírat manželství.
Jak se odlišují děti párů , kdy-
rodiče spolu žijí,
rodiče jsou známí, ale nežili a nežijí spolu, (otec se k dítěti přiznal)
otec se nepřiznal, ale matka ho zná¨
otec není vůbec znám...

Genealogie "dřívější" uznávala jako přímé potomky pouze děti narozené v manželství a to ještě s dalšími podmínkami, aby se zvýšila jistota, že potomek opravdu vzešel ze spojení manželské dvojice.
Pak se přidaly rozvody, kdy asi z hlediska církve byly děti narozené v druhém manželství zřejmě nemanželské....
Později se sice úředně zrušil status manželské - nemanželské, ale v případě genealogie se stále dodržovalo - potomek pochází z manželství...

Jak to vlastně dělá dnes odborný genealog, když zná oba rodiče , ale ti nejsou sezdaní Jsou tyto děti z hlediska genealogie přímými potomky svých rodičů?

Nejedná se mně o to, jak si to kdo do rodokmenu zanese, jde mně o to, zda existuje nějaký odborný postup.
(sama nemám v rodině žádný z uvedených případů, ani nemanželské děti, jen jsem zvědavá)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "nemanž" děti v současné genealogii

Příspěvekod galulois » úte srp 30, 2016 13:17

Tak já vdaná nejsem a všechny úřady, na kterých musíme nějak dokázat, kdo je otcem mých dětí (navíc mají moje příjmení), po nás chtějí pouze a jenom rodné listy dětí. a to prý i v případě, kdybychom se s chlapem vzali, ale já si nechala svoje příjmení. Takže mi připadá, že oddací list se nějak dneska už moc nechce. Třeba se v budoucnu budou digitalizovat už jenom rodné listy, svatba nebude důležitá. A pak to bude vlastně stejné jako dneska - otce znám, je v rodném listě nebo ho matka neuvedla, tudíž je N.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: "nemanž" děti v současné genealogii

Příspěvekod Zora » úte srp 30, 2016 16:12

galulois píše:Tak já vdaná nejsem a všechny úřady, na kterých musíme nějak dokázat, kdo je otcem mých dětí (navíc mají moje příjmení), po nás chtějí pouze a jenom rodné listy dětí. a to prý i v případě, kdybychom se s chlapem vzali, ale já si nechala svoje příjmení. Takže mi připadá, že oddací list se nějak dneska už moc nechce. Třeba se v budoucnu budou digitalizovat už jenom rodné listy, svatba nebude důležitá. A pak to bude vlastně stejné jako dneska - otce znám, je v rodném listě nebo ho matka neuvedla, tudíž je N.


ok, to je mně jasné, jak to chodí v běžném životě, nebo i při tvorbě rodokmenu podle vasltních pravidel.
Ale pravidla odbhorné genealogie více méně kopírovala církevní pravidla - manželské, nemanželské dítě, manžel, sňatek...
. Čím se tedy teď profesionálové, např. česká genealogická společnost, vlastně řídí? Že by nějaká změna starých pravidel?

Tím, že se všeobecně ustupuje od uzavírání manželství, je možné, pravděpodobné, že genealogové nahlížejí jinak...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků