Stará panna

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Stará panna

Příspěvekod Kašpar » pát dub 08, 2016 4:52

CZEC0004D_21-6_M_00270.JPG

Doklad o tom, že nejen "zmrhané" panny / ženy, ale i staré panny zapisovaly se.

4.12 1791 → Česká Skalice-Podměstí | Rozalye Pinkawowa Stara Panna | 67 let | Starost |

Matrika Česká Skalice NOZ 1775-1823, sign. 21-6, fol. 311 vlevo odspodu čtvrtý řádek, snímek CZE0004D_21-6_00270
----------------
CZEC0004D_21-6_M_00272 – kopie.JPG


2.8 1793 → Česká Skalice-z Rinku | Rozalye Walczowa Stara Panna | 62 leta | Starost |

Matrika viz výše, fol. i snímek 272
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Stará panna

Příspěvekod Kašpar » pát dub 08, 2016 14:09

Monika píše:Kolem Rakovníka, Slaného, Kladna jsem jich několik viděla a ani mi nepřipadalo, že by to na tu dobu bylo nějak zvláštní. Možná tehdy výraz "stará panna" neměl hanlivý nádech?


Možná ne.
Pak je tedy otázkou, proč to takto uváděly do matriky zemřelých.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Stará panna

Příspěvekod Kašpar » pát dub 08, 2016 14:17

Monika píše:Možná aby bylo jasné, že je to její příjmení po otci a nikoli po manželovi? Mohlo to mít nějaký význam? Třeba právě tyto konkrétní dámy bylo nutné odlišit od manželek nebo vdov se stejným jménem a příjmením? Jen spekuluji :wink:


V oné českoskalické matrice zemřelých je celkem poctivě zapsáno, čí byl syn, nebo čí byla dcera, případně manželka / vdova.
U úmrtí krátce po porodu je, v případě manželského svazku, příjmení otce, v opačném případě je napsáno - syn/ dcera matky, která byla dcerou ...
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Stará panna

Příspěvekod ZEL » sob dub 09, 2016 10:25

Já jsem se zatím (i u tak vysokého věku) setkala jen se zápisy typu svobodná dcera toho a toho. V těch uvedených konkrétních příkladech otec zapsaný není, tak to zřejmě zapisovatel obešel tímto způsobem.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Stará panna

Příspěvekod Zora » sob dub 09, 2016 11:39

Nebývaly u kostela tzv sbory, sdružení starých panen? Něco se mně plete, že to byly ženy, které sice nevstupovaly do kláštera, ale svůj život zasvětily Ježiši Kristu. (jestli dobrovolně, nebo s nedostatku ženichů, to asi nikdo neřešil)
Sdružovaly se kolem kostela, měly na starosti pořádek, výzdobu v kostele, dbaly na kázeň přítomných. Po vsi si všímaly "nepravostí" a pokud kněz potřeboval informaci, rády mu ji sehnaly a poskytly. (řečeno kulantně)

Takže možná - tahle "stará panna" v matrice by mohla označovat zásluhy v místní farnosti, patřila k místnímu sboru, žila velice mravným životem a snažila se k němu přimět i ostatní.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stará panna

Příspěvekod Radix » sob dub 09, 2016 12:35

Hned mně naskočila Eulálie Čubíková ze Zvonokos.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Stará panna

Příspěvekod Zora » sob dub 09, 2016 12:42

i obecní záchodky :-))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stará panna

Příspěvekod sanssouci » sob dub 09, 2016 13:31

V mém německo - českém slovníku je stará panna přeložena jako Jungfer.
Je to žena, která nikdy neměla děti.
Naposledy upravil sanssouci dne sob dub 09, 2016 16:51, celkově upraveno 1
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Stará panna

Příspěvekod Kašpar » sob dub 09, 2016 16:01

sanssouci píše:V mém německo - českém slovníku je stará pana přeložena jako Jungfer.
Je to žena, která nikdy neměla děti.


Tento výraz se někdy objevuje u svatebních zápisů coby "panna" obecně.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Stará panna

Příspěvekod Zora » sob dub 09, 2016 17:48

asi jsme se od původního dotazu dostali příliš daleko, v dřívější češtině bylo označení panna srovnatelné s dnešním "dívka, slečna" Nic víc, nic míň.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stará panna

Příspěvekod HaninaH » úte dub 12, 2016 7:28

Zdravím, v České Skalici byl klášter uršulinek hned u kostela. Dnes u něj stojí socha B.Němcové a je z něj texilní muzeum, ale jestli se tam sdružovaly staré panny nevím.H
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: Stará panna

Příspěvekod Brasl » čtv dub 14, 2016 6:50

HaninaH píše:Zdravím, v České Skalici byl klášter uršulinek hned u kostela. Dnes u něj stojí socha B.Němcové a je z něj texilní muzeum, ale jestli se tam sdružovaly staré panny nevím.H

Katechismus katolické církve učí, že všechny jeptišky jsou mysticky zasnoubeny s Ježíšem Kristem. V tomto aktuálním manželském obřadu je mladá dívka oblečena do bílého šatu a dělá veřejný slib církvi. Po tomto veřejném vyznání je řečeno, že se stala nevěstou Ježíše Krista a musí se mu zasvětit Bohu do konce života.
http://www.prokrestany.cz/katol/nevesta.htm

Jeptiška tedy není stará panna.

Moje babička vykládala příběh, že když se mnou jako malým klukem cestovala vlakem, tak v kupé s námi byla paní cca 60 let. Říkala mě: "Podívej tady paní..." A ta paní se důsledně a důrazně ohradila, že není paní, ale slečna. Zakládala si na tom. Tedy to nemusí být ani pejorativní pro danou osobu.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Stará panna

Příspěvekod HaninaH » čtv dub 14, 2016 9:30

Já měla na mysli ten spolek, který zmiňovala Zora, né samotné jeptišky. :D H.
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků