Zemřeli v nemocnici

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Zemřeli v nemocnici

Příspěvekod Dagmar Stepankova » sob bře 05, 2016 18:04

Dobrý podvečer, jsem zatím málo zkušená badatelka a narazila jsem na problém: dva z mých předků zemřeli v nemocnici. Prý mám pátrat v matrice nemocnice, ale já se na tu adresu nedokážu dostat. Jde o nemocnici ve Vysokém Mýtě, léta (přibližně) 1930 - 1958. Můžete mi prosím někdo poradit? Děkuji, Dagmar
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Zemřeli v nemocnici

Příspěvekod Menya » sob bře 05, 2016 18:33

Dívala jsem se do Soupisu matrik SOA Zámrsk. Matrika zemřelých ve Vysokém Mátě z tohoto období tam není uvedena, tzn. že ji dosud mají uloženu na matrice tamního městského úřadu. Musíte tam buď zajít osobně a záznamy si vyhledat nebo požádat o jejich vyhledání. Bude nejlepší, když tam předem zavoláte a s matrikářkou se domluvíte.
Uživatelský avatar
Menya
 
Příspěvky: 324
Registrován: čtv úno 18, 2016 14:35
Bydliště: Letohrad
Oblast pátrání: Poličsko
Rodokmen online: https://ogy.de/v4af

Re: Zemřeli v nemocnici

Příspěvekod Dagmar Stepankova » sob bře 05, 2016 18:37

Děkuju. Já jsem myslela, že nemocnice mají zvláštní matriky, tohle mě nenapadlo. Napíšu jim a zkusím se domluvit.
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Zemřeli v nemocnici

Příspěvekod Val » ned bře 06, 2016 15:50

Co se týče nemocnic, tak ještě cca před 25 lety, co vím, to fungovalo tak, že pro vyhledávání v archivu chorobopisů jednotlivých oddělení (nebo klinik, např. ve FN HK) se všichni pacienti zapisovali abecedeně do tzv. indexů (tam bylo uvedeno jen příjmení a jméno) a chronologicky do tzv. žurnálů, kde byla uvedena i diagnóza a případný zákrok - např. na chirurugii typ operace, a samozřejmě i případné úmrtí. Nebyly to tedy matriky v pravém slova smyslu, ale vzhledem k tomu, že se chorobopisy archivovaly 100 let od roku narození pacienta, jsou tyto materiály velmi zajímavé. Pokud byl pacient opakovaně jkhospitalizován, mohly být tak snadno vyhledány předchozí chorobopisy a zjištěno, jak byl pacient léčen. Jde o dobu předpočítačovou, dnes už je možná tento systém překonán.
Val
____________________________
Neztraťme se v minulosti a věřme v budoucnost!
Uživatelský avatar
Val
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát srp 04, 2006 19:03
Oblast pátrání: Letohrad - Červená, Pustiny, Hradec Králové, Praha, Habry


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků