Tolik mrtvých dětí v jedné rodině?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Tolik mrtvých dětí v jedné rodině?

Příspěvekod Lenkae » úte bře 01, 2016 17:02

Už pár let mi nedá spát jeden náhrobek v Kladně-Dubí.
Zajímalo by mne, jestli Alžběta Horáková na konci, je jediná přeživší dcera s manželem, nebo někdo uplně jiný.Pokud by byla, bylo by to dítě narozené těsně po Bohumilovi.V SOA je zatím pouze index Z, kde je uvedeno pouze jedno dítě, a to František 28.4.1883-30.10.1884 z Kladna-Dubí čp.42.Navíc je z toho samého čp uvedeno ještě dítě Karel, který na hrobě uveden není, takže asi spíš příbuzný...Nic víc jsem nedohledala, ale zajímá mě, proč umíraly v jedné rodině děti v průběhu 9 let do roka, jediné asi v roce a půl.Všechny zemřely :(
Nemáte tuto rodinu někdo v rodokmenu?

Rodina Jelínkova, z Dubí - jejich děti
František Jelínek, *28.4.1883 - †30.10.1884
František Jelínek, *13.12.1884 - †11.4.1885
Bohumil Jelínek, *9.2.1888 - †27.4.1888
Eliška Jelínková, *21.9.1889 - †12.11.1889
Arnošt Jelínek, *9.9.1890 - †25.9.1890
Jan Jelínek, *30.8.1891 - †25.9.1891
Františka Jelínková, *3.1.1893 - †26.3.1893
Alžběta Horáková, *17.11.1888 - †13.3.1938
Josef Horák, *12.8.1868 - †24.2.1952
Uživatelský avatar
Lenkae
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv led 17, 2013 23:57
Bydliště: Choceň
Oblast pátrání: Janovice u Polné,Polná, Sirákov//Dolní Dobrouč, Nasavrky u Chocně//Žďár Nad Orlicí, Chotiv//Dubicko, Bohuslavice, Zvole, Hněvkov, Příkazy, Olomouc //

Re: Tolik mrtvých dětí v jedné rodině?

Příspěvekod Kašpar » úte bře 01, 2016 17:19

Obecně -1/ dříve nebyla taková zdravotní péče jako dnes
2/ hygiena nebyla všude na dobré úrovni ( štěnice, vši apod.)
3/ rodina mohla být chudá, stravy - a to i základní - bylo málo a ne pro všechny
4/ stačilo, aby jedno z dětí "chytilo" nakažlivou nemoc, a ta se pak rozšířila v rodině
5/ občas se stalo, že už narozené dítě nebylo nijak zdravé ( nedostatečná výživa či nemoc matky v těhotenství)

Víc by napověděly matriční záznamy ohledně příčiny úmrtí dětí ( pokud by nebyl zapsán obligátní "psotník" nebo "gewöhnliche"
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Tolik mrtvých dětí v jedné rodině?

Příspěvekod Lenkae » úte bře 01, 2016 17:32

Já vím, jen bod 4/ mi nesedí, kdyby zemřelo tolik dětí v jedné chalupě a v jedné době, tak chytnou jeden od druhého.Ale tady je to v rozmezí 9 let.Mě napadla spíš 3/ a 5/
Každému v dřívějších dobách zemřelo pár dětí.Ale aby zemřely všechny, do roka, to mě docela zarazilo.Ale jsem jen amatér :)
Matriční záznamy zdigitalizované nejsou, jak jsem psala, zatím jen index.Tam příčina smrti není.Myslela jsem, jestli tu někdo není, kdo by je ,,měl" v rodině a třeba něco věděl, jsem jen zvědavá :)
Uživatelský avatar
Lenkae
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv led 17, 2013 23:57
Bydliště: Choceň
Oblast pátrání: Janovice u Polné,Polná, Sirákov//Dolní Dobrouč, Nasavrky u Chocně//Žďár Nad Orlicí, Chotiv//Dubicko, Bohuslavice, Zvole, Hněvkov, Příkazy, Olomouc //

Re: Tolik mrtvých dětí v jedné rodině?

Příspěvekod Kašpar » úte bře 01, 2016 17:50

Lenkae píše:Já vím, jen bod 4/ mi nesedí, kdyby zemřelo tolik dětí v jedné chalupě a v jedné době, tak chytnou jeden od druhého.Ale tady je to v rozmezí 9 let.Mě napadla spíš 3/ a 5/
Každému v dřívějších dobách zemřelo pár dětí.Ale aby zemřely všechny, do roka, to mě docela zarazilo.Ale jsem jen amatér :)
Matriční záznamy zdigitalizované nejsou, jak jsem psala, zatím jen index.Tam příčina smrti není.Myslela jsem, jestli tu někdo není, kdo by je ,,měl" v rodině a třeba něco věděl, jsem jen zvědavá :)


Třeba se někdo ozve, bádajíc ohledně této rodiny.
Jinak, většina členů tady na foru jsou amatéry. Až na pár vyjímek, jenž se genealogií zabývají profesionálně.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Tolik mrtvých dětí v jedné rodině?

Příspěvekod Lenkae » úte bře 01, 2016 21:45

[b]Třeba se někdo ozve, bádajíc ohledně této rodiny.
Jinak, většina členů tady na foru jsou amatéry. Až na pár vyjímek, jenž se genealogií zabývají profesionálně.
Uvidíme, nebo počkam na digitalizaci oněch matrik.Díky :)
Uživatelský avatar
Lenkae
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv led 17, 2013 23:57
Bydliště: Choceň
Oblast pátrání: Janovice u Polné,Polná, Sirákov//Dolní Dobrouč, Nasavrky u Chocně//Žďár Nad Orlicí, Chotiv//Dubicko, Bohuslavice, Zvole, Hněvkov, Příkazy, Olomouc //

Re: Tolik mrtvých dětí v jedné rodině?

Příspěvekod Branwen » úte bře 01, 2016 22:14

Třeba měli rodiče nějakou genetickou vadu, která se v kombinaci u všech jejich dětí projevila a nebyla slučitelná s delším životem?

Zpracovávám jednu ves, kde relativně často zemřelo třeba pět z devíti dětí, na víc jsem zatím nenarazila... Jedněm rodičům ale zemřelo všech pět dětí z pěti, také vždy v několika měsících. Pak zemřela mladá i jejich matka, takže pravděpodobně právě nějaká taková nemoc...
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Tolik mrtvých dětí v jedné rodině?

Příspěvekod Zuzana Jah » stř bře 02, 2016 6:33

mezi narozením Františka a Bohumila jsou čtyři roky - třeba nějaké dítě přežilo a v dospělosti se odstěhovalo. Pokud měla jedna žena tolik dětí, některé se nedožily dospělosti - příčiny už jsou popsány výše....Také jsem v jedné matrice našla, že jim během krátké chvíle všechny děti zemřely - tuším na záškrt:-( I v několika "mých" rodinách z kupy dětí se dospělosti dožily dvě tři.....Moje babička měla dvě sestry a dva bratry - chlapci zemřeli jako malí kolem jednoho roku, děvčátka se dožila slušného věku:-) Hodně zdaru v pátrání. Ty Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Tolik mrtvých dětí v jedné rodině?

Příspěvekod slabici » stř bře 02, 2016 8:48

Pokud si ti dva nesedli s krví, zemřeli všechny děti. To se stávalo ještě před 30ti lety, až poslední dobou se novorozencům mění krev, aby přežili. Tipovala bych, že ta jediná přeživší nebyla sourozenec těch ostatních.
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: Tolik mrtvých dětí v jedné rodině?

Příspěvekod jirkabart » stř bře 02, 2016 11:03

Já jsem podobný případ mezi svými příbuznými (během 19. století) také zaznamenal. Manželský pár měl 11 dětí, deset jich zemřelo téměř záhy po narození. Dospělého věku se dožila jedna jejich dcera, vdala se, narodilo se jí také 11 dětí, ale ty jí umřely záhy po porodu všechny.
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
Uživatelský avatar
jirkabart
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon bře 18, 2013 13:20
Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Re: Tolik mrtvých dětí v jedné rodině?

Příspěvekod JanaVi » stř bře 02, 2016 21:02

Také mám v rodině podobný případ přesně ve stejném období. Z 8 dětí přežila jediná, má prababička, ostatní zemřeli do 1 roku a nebo o málo později. Ona se potom odstěhovala a dožila se 70 let, její obě dcery téměř 90 let. Myslím, že za tím byla chudoba a špatná hygiena, asi nic genetického.

O to víc mi překvapuje rodina mého dědečka, kde se všech 10 sourozenců dožilo věku okolo 80 let (narozeni 1888 - 1908) také z chudé rodiny z malé pošumavské vesničky. A nebo rodina mé druhé prababičky, sice ze města a otec holič, kde se ze 13 sourozenců (narozeni 1890 - 1910) dospělosti dožili skoro všichni a 4 z nich dokonce 90 a více let.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Tolik mrtvých dětí v jedné rodině?

Příspěvekod Dagmar8 » stř bře 02, 2016 23:30

slabici píše:Pokud si ti dva nesedli s krví, zemřeli všechny děti. To se stávalo ještě před 30ti lety, až poslední dobou se novorozencům mění krev, aby přežili. Tipovala bych, že ta jediná přeživší nebyla sourozenec těch ostatních.


také mám podobný případ, téměř hned po narození v jedné rodině zemřelo 5 dětí, pouze jedna dívka přežila, se zhruba ve 25ti letech vdala, měla tři děti, všechny umřely hned po porodu a půl roku po posledním porodu i ona sama.
Takže si myslím, že opravdu něco bylo geneticky v té rodině už dáno, protože její přeživší muž se znovu oženil a narodily se mu tři zdravé děti, které se dožily vysokého věku a i on sám umřel nějak po svých 80ti letech.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků