Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod DivisovaVeronika » pon pro 14, 2015 1:31

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na Vaše postupy. Začala jsem zpracovávat rodokmen, potom to přešlo spíše do rozrodu a teď mám teda spíš pocit, že "mapuju celé okolí" (předci se příliš nestěhovali a tak jsme asi příbuzní všichni se všema - ale má to své výhody :-) ). Zadávám to do FTB a přestávám mít trochu přehled. Přemýšlela jsem, že bych si někde v tiskárně nechala vytisknout papírovou formu abych lepší viděla, co mám zjištěné a zpracované a mohla dohledat potřebné. Jak to děláte vy? Máte zpracované údaje pouze v počítači nebo i v tištěné podobě? A vytištěn třeba jen rodokmen nebo i zápisy z matrik, atd? (pokud já najdu údaj v matrice, stahnu si ho, a uchováváte pouze daný řádek se zápisem nebo celou stránku)? Nebo jaký je Váš postup. Děkuji za podněty. V

Ještě jsem si vzpomněla. Jak si zapisujete například příjmení, když mám třeba při narození zapsáno Volek, při svatbě Bolek a pak se to tak střídá. Nebo při narození Mathauser, při svatbě Mathaus a pak už mu zůstane zkrácená verze?
Děkuji
Naposledy upravil DivisovaVeronika dne pon pro 14, 2015 7:31, celkově upraveno 1
DivisovaVeronika
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte říj 13, 2015 16:17
Oblast pátrání: Sedlčansko, Chyšecko

Re: Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod ozana » pon pro 14, 2015 6:57

Když už mapujete celé okolí, tak můžete přepisovat celé matriky nebo tvořit indexy.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod DivisovaVeronika » pon pro 14, 2015 7:32

Dobrý den,
to byla nadsázka. Samozřejmně to tak není.
DivisovaVeronika
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte říj 13, 2015 16:17
Oblast pátrání: Sedlčansko, Chyšecko

Re: Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon pro 14, 2015 9:03

Veroniko, dobré ráno, tohle je totiž otázka, která se tady vrací jako bumerang- což nemůžete vědět.
Takže mrkněte sem
viewtopic.php?f=16&t=10765&p=50532&hilit=carlos+rodokmen#p50532
a tam jsou odkazy na další podobná témata- věřím, že Vás něco z toho osloví....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod DivisovaVeronika » pon pro 14, 2015 15:04

Dobrý den,
mně nejde o to, jak prezentovat své výsledky, ale spíše, jak postupujete třeba Vy při sběru dat. Začala jsem nedávno, ale nějak jsem se do toho dala a už mám moc údajů a dá se říct, že se už v některých věcech přestávám orientovat. Četla jsem nějakou příručku pro genealogy, ale ještě asi neměli počítač, protože mi tam doporučovali zakládat osobní listy pro každou osobu. Vpodstatě to dělám v počítači, ale už je tam těch osob moc a hned mě nepraští do očí, že tam mi chybí úmrtí a tady svatba a tady bych měla dohledat sourozence. Někdy si dám pár dní pauzu, když nevím jak dál a pak mě napadne k někomu jinému něco a taky zapomínám. Vím, že nemám správný postup práce. A proto právě vyzvídám.
DivisovaVeronika
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte říj 13, 2015 16:17
Oblast pátrání: Sedlčansko, Chyšecko

Re: Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon pro 14, 2015 15:56

Taky nejsem systematický hledač. A je to i tím, že přecházím k jiným větvím, když se někde zaseknu.
Našla jsem si nejdřív narození a svatby, prostě proto, že jsem byla zvědavá, kam až dofrčím. Tak to jsem dofčela- ale stále ještě jsou tu dál do minulosti gruntovnice apod. Teď rozvětvuju- hledám na všechny strany- sourozence, úmrtí, historie gruntů, staré fotky těch míst, historie továren, staré mapy apod....
Data na papíře jsem na začátku měla, každý nález vytisknutý, popsaný poznámkami, založený v šanonu u správné rodiny.... Taky si píšu "články" do kroniky- když zjistím spojitosti jmen, historie, kroniky apod. sepíšu to jako "kapitolu" do případné kroniky....
Teď si data z matrik schovávám jen elektronicky, ta mimořádná data (všechno mimo matriky) si ale tisknu a zakládám dál do toho šanonu. Mám adresáře podle mých rodičů a podadresáře podle prarodičů a tam si ukládám systematicky označené soubory (jméno, rok, N nebo O nebo Z) a podle toho systematického označení vidím, co mi chybí....
K tomu mám rodokmeny v FTB- ne jeden velký, ale každý zvlášť podle prarodičů.
Ty osobní listy jsou celkem prima- myslím, že někde tady na fóru jeden super koluje. A hodně často si kolegové vedou seznamy už přečtených matrik (Ti, co mají štěstí, že jsou na stejném pětníku 500 let).....

Jsou tady profíci, co to mají dokonale. Jejich cílem je to mít prostě precizně. A pak takoví, jako jsem já- snaha tu je, ale touha hledat je větší než touha archivovat (a pak budem mít hlavu jak pátrací balon, až to budeme najednou chtít složit).

Konec pojednání. Oni se kolegové ozvou....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod matju » pon pro 14, 2015 21:08

Dobrý den.
Také nejsem systematický hledač, jako Karolina tápu mezi větvemi, když se zaseknu, nebo když se objeví nové matriky.
Teď jsem se začala snažit, když procházím matriky najít i všechny sourozence dotyčné osoby od svateb přes narození a úmrtí, ale spokojím se pouze s těmi informacemi, na které natrefím při pátrání po hlavní osobě. Jen se snažím mít narození všech sourozenců.
Data zpracovávám digitálně v programu Ancestry, do poznámek si píšu u všech lidí signatury matrik a strany, kde jsem data dohledala.
Souběžně si vedu papírový sešit s poznámkami, kde si vypisuji k danému příjmení informace, které se mi povedlo najít a dopisuju poznámky: signatury jaké matriky jsem prošla, kde jsem se zasekla, co hledám... Takže když se k něčemu vracím, tak na papíře vidím, kam jsem došla, a co už jsem prohlédla. Na počítači mám také adresáře podle prarodičů a praprarodičů, kam si ukládám výtahy z matrik (N,O,Z pro hlavní osoby (sourozence pouze narození jinak by to byl moc velký objem:))
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod Johannes » úte pro 15, 2015 15:54

Jsem amatér, co dělá vlastní rodinu a snaží se postupovat podle The Genealogical Proof Standard. Měl jsem to štěstí, že jsem zdědil rodokmen zpracovaný mým pra-pradědou, takže jsem si byl od začátku vědom, že právě systematická práce a zdrojování informací je základ.

Používám genealogický program na ukládání dat k osobám/rodinám a maniakálně :oops: zdrojuji na úrovni jpeg obrázků z matrik. Genealogický program, http://www.syniumsoftware.com/macfamilytree v mém případě, mi pak buď ve formě stromu či reportu ukáže, kde má můj rodokmen datové mezery. Či rovnou reportuje neexistující datumy, překřížení apod.

Genealogické programy jsou výborné na klíčování dat k osobám, ale systém práce se zdroji je u nich... nepromyšlený. Je to spíše otročina klávesnici a k systematickému procházení matrik se mi žádný genealogický program neosvědčil, takže jsem skončil u Evernote, kde si ukládám odkazy na snímky k pozdějšímu zpracování do genealogického programu. URL používám takhle pouze sekundárně, protože weby jsou příliš volatilní na dlouhodobé skladování odkazů v rodokmenu. Zároveň se mi tím v Evernote vytváří seznam matrik a přehled jak moc mám jednotlivé knihy zpracované.
Trochu pošilhávám po http://evidentiasoftware.com/ jako doplněk ke genealogickému programu, ale zatím si vystačím s Evernote.

Já teď spíše řeším, jak ten elektronický formát převést do trvanlivější formy, když vidím popsané stránky inkoustovu tužkou v C & K úředním sešitě po prapradědovi. Pbávám se, že ty moje záznamy na počítači budou za sto let dost k ničemu. :cry:
Johannes
 
Příspěvky: 107
Registrován: stř čer 26, 2013 19:14
Oblast pátrání: úsečka Lomnice nad Lužnicí, Strakonice, Horažďovice, Nepomuk. A okolí.

Re: Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod reta » úte pro 15, 2015 17:42

Johannes píše:Já teď spíše řeším, jak ten elektronický formát převést do trvanlivější formy, když vidím popsané stránky inkoustovu tužkou v C & K úředním sešitě po prapradědovi. Pbávám se, že ty moje záznamy na počítači budou za sto let dost k ničemu. :cry:


Hlavičku na hřebíček uhodil. :D Co s tím? Jak dlouho vydrží inkoust do tiskárny a současné papíry? Zná někdo odpověď?
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod Radix » úte pro 15, 2015 17:57

Laserový tisk vydrží déle. Černá barva jsou jemné saze, ty vydrží věčně.
Používat nebělené papíry.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod ozana » úte pro 15, 2015 20:13

Pro trvanlivé uchování digitálních dat
http://www.datatresordisc.eu/
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod Johannes » úte pro 15, 2015 22:40

Laserový tisk je nejméně vhodný, protože písmena "nalepuje" na povrch papíru. Životnost je mizerná. Podobné je to se sublimační tiskárnou, i když ta vydrží déle. Inkoustový tisk je na tom nejlépe, protože inkoust se vpíjí do struktury papíru.
Johannes
 
Příspěvky: 107
Registrován: stř čer 26, 2013 19:14
Oblast pátrání: úsečka Lomnice nad Lužnicí, Strakonice, Horažďovice, Nepomuk. A okolí.

Re: Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod petrckladno » pon pro 21, 2015 23:28

ahoj lidi
já se chci zase zeptat jak moc rozvětvujete, jestli mám psát i rodiče mého nepokrevnýho prastrýce nebo jen pokrevný příbuzný a jejich partnery?
třeba bratranec mého spolužáka si vzal sestru mojí tety která si vzala bratra mojí mamky :D :D :D , to se z toho zbláznim, ale asi někdo si píše i toto
ZAČÁTEČNÍK - - - velké díky všem, bez vás by to nešlo :-)
petrckladno
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř pro 09, 2015 5:41
Oblast pátrání: hlavně Středočeský kraj

Re: Rozpracovaný rodokmen - rozrod, jak dál?

Příspěvekod petrckladno » úte pro 22, 2015 2:59

díky
ještě to promyslím, v počítači to tak nevynikne, ale když si představím na zdi pěkně rozvětvený rodokmen tak to vypadá fantasticky. myslím ale že se soustředím jen na pokrevný příbuzný a jejich partnery
ZAČÁTEČNÍK - - - velké díky všem, bez vás by to nešlo :-)
petrckladno
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř pro 09, 2015 5:41
Oblast pátrání: hlavně Středočeský kraj


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků